fonksiyonlarına göre şehirler

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde seyma tarafından paylaşıldı.

1. seyma

seyma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

fonksiyonlarına göre şehirler ne demek arkadaslar yardımcı olur musunuz bu konuda?Lütfen sınava bu konuda dahılmıs cunku ve hoca anlatmadı :(
  2. °«[.ѕєℓмα.]»°

°«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    36
    Türkiye'de Kentsel Yerleşme

Türkiye'de, nüfusu 10.000 den fazla olan yerleşmelere kentsel yerleşme denmektedir.
    1935'e kadar nüfusun % 80'i köylerde otururken, kent nüfusu % 20'sini oluşturuyordu.
    1997 yılında yapılan sayım sonuçlarına göre, ise nüfusun % 65'i kentlerde % 35'i kırsal kesimde toplanmıştır. Ülkemizde özellikle sanayinin gelişmesine paralel olarak göç olayı artmış ve yeni kentler ortaya çıkmış ya da kentlerde aşırı büyümeler meydana gelmiştir.
    Türkiye'de kentleşme hızı sanayileşme hızından daha yüksektir. Bu durum gecekondulaşma gibi bir çok problemi beraberinde getirmiştir.
    1997 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, kentleşme oranının en yüksek olduğu bölge Marmara'dır. Bu durum, bölgenin çok göç aldığını ve sanayileşmede ileri gittiğini gösterir. Marmara'yı, Ege, iç Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri takip eder. Kentleşme oranı en az Karadeniz Bölgesi'nde görülür.
    Şehirler fonksiyonlarına göre şu gruplara ayrılır:
    1. Tarım Şehirleri
    Şehrin kurulması, gelişmesi ve halen devam etmesinde tarım faaliyetleri etkilidir.
    Karadeniz Bölgesi'nde; Giresun, Rize, Düzce,
    Bafra, Erbaa, Niksar
    Marmara Bölgesi'nde; Kırklareli, İnegöl, Lüleburgaz
    Ege Bölgesi'nde; Akhisar, Turgutlu, Salihli, Alaşehir, Ödemiş, Söke, Tire
    Akdeniz Bölgesi'nde; Kadirli, Ceyhan, Kilis, Kırıkhan, Burdur
    İç Anadolu Bölgesi'nde; Karaman, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde tarım şehirlerine en iyi örneklerdir.
    2. Ticaret Şehirleri
    Genellikle ulaşım yolları üzerinde bulunan bu şehirlerde iç ve dış ticaret canlıdır. İstanbul ve İzmir en önemli ticari şehirleridir. Denizli, Manisa, Aydın, Kayseri, Konya, Eskişehir, Erzurum, Malatya, Elazığ, Van, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır önemli ticaret şehirleridir.
    istanbul, İzmir, Mersin ve Trabzon gibi şehirlerde, serbest ticaret bölgeleri kurulmuştur. Bu bölgelerin işlerlik kazanması ile, ticarete dayalı faaliyetler gelişecek ve şehirlerin ticari fonksiyonları artacaktır.
    3. Liman Şehirleri
    İthal ve ihraç ürünlerimizin deniz yoluyla geldiği limanlara sahip şehirlerdir
    İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Trabzon, Samsun, Zonguldak, Ereğli ve iskenderun örnek olarak verilebilir. istanbul aynı zamanda en büyük liman şehrimizdir
    4. Sanayi Şehirleri
    Kentlerin hızlı büyümesinde en etkili olan faktördür. Fabrikaların ve atölyelerin yoğun olduğu şehirlerdir.
    İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa izmir, Adana, Batman, Karabük, Ereğli, iskenderun, Seydişehir gibi merkezler örnektir.
    5. İdari, Askeri ve Kültürel Şehirler
    Ankara ve Diyarbakır gibi iller idari şehirler hüviyetindedir. Sarıkamış, Erzurum, Erzincan, Konya, Malatya gibi şehirlerde de askeri fonksiyonlar ağır basmaktadır. İstanbul, Ankara ve izmir gibi şehirler aynı zamanda kültür şehirleridir.
    6. Turizm Şehirleri
    Gelirlerinin önemli bir bölümünü turizmden karşılayan şehirlerdir, istanbul, İzmir, Antalya, Alanya, Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Nevşehir, Göreme, Fethiye, Bursa turizm şehirlerine en iyi örnektir.
    Turizm şehirlerinde, nüfus yıl boyunca sabit olmayıp, mevsimler arasında büyük değişmeler görülebilir.
    7. Maden ve Enerji Kaynaklarının Bulunduğu Şehirler
    Zonguldak, Soma, Tavşanlı, Elbistan, Batman, Seydişehir gibi merkezler örnek verilebilir. Bu şehırlenn nüfusları maden zenginliğinin bitmesine göre azalabilir.
  3. seyma

seyma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok teşekkür ederim süpersın saol.Sayende öğrendim :)
  4. °«[.ѕєℓмα.]»°

°«[.ѕєℓмα.]»° Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    36
  5. arsız köfte

arsız köfte Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar ben bu siteyue yeni üye oldum ve çok başarılı bi site bence...
    ben bu fonksiyonlarına göre şehirler hakkında bi ödev aldım ve asıl yapacağımı bilemiyorum.hocam 81 ilin 81 ini de istedi.o yüzden bütün illeri tek tek karşılarına açıklamalarıyla birlikte(coğrafya kitabında olduğu gibi)yazmayı düşündüm fakat bu konuyla ilgili bilgiler bulamıyorum.ödevin basit olmasını da istemiyorum.ne yapabilirim?yardımcı olursanız sevinirim.
  6. nurgül

nurgül Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    6

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

çok teşekkür ederim süpersın saol.Sayende öğrendim :)
    Genişletmek için tıkla...
    teşekür et yere basın ceza alırsınız
  • фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

arkadaşlar ben bu siteyue yeni üye oldum ve çok başarılı bi site bence...
    ben bu fonksiyonlarına göre şehirler hakkında bi ödev aldım ve asıl yapacağımı bilemiyorum.hocam 81 ilin 81 ini de istedi.o yüzden bütün illeri tek tek karşılarına açıklamalarıyla birlikte(coğrafya kitabında olduğu gibi)yazmayı düşündüm fakat bu konuyla ilgili bilgiler bulamıyorum.ödevin basit olmasını da istemiyorum.ne yapabilirim?yardımcı olursanız sevinirim.
    Genişletmek için tıkla...
    al selmanın yazdıklarını işte hem illeri de yazmış hazır hepsi
  • arsız köfte

arsız köfte Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ya evet öyle de düşünüyorum ama çok sade oluyor işte.özelliklerini de tanıtmak istiyorum ama neyse...
    teşekkür ederim yine de. =)
  • Sayfayı Paylaş