Fotoğraf nedir? Resim Nedir?

Konu 'Fotoğrafçılık' bölümünde Desert Rain.* tarafından paylaşıldı.

 1. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0

  Fotoğraf nedir? Resim Nedir?

  Öncelikle şu iki terimi yazayım;

  Fotoğraf nedir?
  Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir.

  Resim nedir?
  Resim sanatı, özlem, duygu ve düşüncelerin belli estetik kurallar çerçevesinde iki boyutlu bir düzlem üzerine yansıtılmasına dayanan sanat dalı. Resimde hacim, mekân, hareket ve ışık etkileri, resimsel öğeler aracılığıyla elde edilir


  Çoğu zaman fotoğraf ile resmin yanlış kullanıldığına şait olunur, "fotoğraf çekilir resim çizilir" diye düzeltilir karşıdaki kişi. Canon 450D kameram ile fotoğrafçılık eğitimi de alıyorum fakülte de ve hocamız Tuğrul Çakar bu yanlış kullanım yüzünden duyduğu rahatsızlığı sıkça dile getiriyor.


  Bu fotoğraf yerine resim denmesinden rahatsız olan kesim şöyle şeyler söylüyor:

  Çok sık şahit olduğumuz bir şey, fotoğrafa resim denmesi, buna bazen şahit olduğumuzda karşımızdaki kişiyi bozmamak adına susarız, bazen de susmayız deriz ve karşılığında tepki alırız, aynı şekilde resimlere fotoğraf diyen görmedim ben genelde fotoğraflara resim deniyor ve bu şekilde fotoğrafa hakaret ediliyor bence.

  Önce basit örnekleme yapacağım ve siz okur olayı kolayca kavrayacaksınız. Şimdi siz hiç şöyle bir cümle duydunuz mu: "-Haydi geç şuraya resmini çekeyim", duydunuzsa bunu söyleyen elemana zaten fotoğraf falan çektirmeyin kesin
  fotoğrafta kafanızı kesik çıkartır.

  Esasında bariz fark "fotoğraf çekilir", "resim çizilir".

  Dünya tarihinde resim, fotoğraftan daha eskidir. Daha ilk çağlarda insanlar taşların üzerine resimler çizerlerdi. Fotoğraf için ise bir görüntüleme aygıtının icad edilmesi gerekti ve dünyanın bilinen ilk fotoğrafları 1826 yılından sonra çekilmiştir.

  Fotoğraf çeken kişi fotoğrafçıdır, bir fotoğraf makinesi kullanır ve o alet ile çektiklerine fotoğraf denir, bu fotoğraflar basılır ve dijital ortamda gösterilirse de isimleri değişmez onlar yine fotoğraftır.

  Resim çizilir, bunu çizen arkadaşa genelde ressam denir ama farklı şekillerdeki çizimleri yapanlara farklı isimler de verilebilir, örneğin bir grafiker de resim çizer, bir modacının çizdikleri de resim kategorisine girer.

  Şöyle de bir şey olabilir, diyelim ki bir resim sergisini geziyoruz, orada bir resmin fotoğrafını çektiniz, sonra bunu basılı veya dijital bir yayın medyası içine koydunuz bu resim midir yoksa fotoğraf mıdır, evet artık o bir resim değil fotoğraftır, çünkü siz resmin fotoğrafını çektiniz.

  Fotoğraf çok farklı bir şeydir, fotoğrafçılar bilirler bir fotoğrafın ışığı, hikayesi vb. gibi bir çok özelliği vardır. Resim ise bir çizimdir onun da çizenin ona çizerken biçtiği bir hikayesi vardır.

  Halkımız arasında bazı deyimler olsa da örneğin “Resimdeki gözyaşları” gibi vb. bu bir fotoğrafa resim denmesini haklı çıkarmaz, bu “resim çekilmek” gibi hatalı cümlelerin hatalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

  Öte yandan bu kelime kullanımının yanlış olmadığını savunan bir kesim de var ki onlar da şunları söylüyor:


  Pek çok fotoğraf üreticisi fotoğrafa resim(picture) der.
  bilgisayarım/belgelerim/resimlerim diye klasör var. tüm dünyadaki bir sürü dilledeki windows ta bu aynıdır.
  photoshop ve irili ufaklı tüm editörler fotoğraf işleme değil, resim işleme editörü diye anılır.

  ''Hazır şehre inmişken bir de resim çektirelim'' diye az bilinen bir şiir de vardır.

  -Resim fotoğraftaki verilerin ismidir. artık sadece ressamların yaptığı şeye demiyoruz.

  -Resim fotoğraf kelimesini kaps***** alır.

  -Dijital fotoğrafla birlikte resim kelimesi daha da yaygınlaştı.

  Örneğin bilgisayarda printscreen tuşuna basıp painti açar ve yapıştır dersek elde ettiğimiz şey fotoğraf değildir. bir görüntüdür ve ne ile tanımlayacağız bunu? resimdir işte. ama ressamdan çıkmamaıştır.

  Fotoğrafa resim demek çok da yadırganacak bir şey olmasa gerek. Sözlük anl***** baktığınız zaman fotoğraf: ışıkla resim yapmaktır..Eğer farklı malzemelerle yapılan resimlerin hepsi "resim"se ışıkla yapılana da "resim" diyenlerin ayıplanmaması gerekir. Bu arada unutulmamalıdır ki Ara Güler usta da fotoğrafa fotoğraf değil resim der. Önemli olan ne dendiği değil ortaya ne çıktığıdır...
  Benden de bir not, TDK ya göre bu iki kelime de aynı anlamda kullanılabiliyor. Benim de tercihim fotoğraf kelimesini özenle kullanmaktır. Ancak resim diyenlerin resim demeye devam edeceklerini biliyorum bu biraz da cruiser motosikletlere chopper denmesine benziyor o kadar oturmuş ki değiştirmek epeyce güç...  kaynak

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş