Fraktallar (8.sınıf)

Konu 'Matematik 8. Sınıf' bölümünde fixed tarafından paylaşıldı.

 1. fixed

  fixed Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Fraktallar

  Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş ya da büyültülmüşleri ile inşa edilen örüntülere fraktal denir.Fraktalın bir özelliğide, küçük bir parçasındaki örüntünün şeklin tamamındaki örüntüyle aynı olmasıdır.
  Bir cismi oluşturan parçalar ya da bileşenlerin cismin tam***** benzemesi matematikte "fraktal" olarak adlandırılır.Düzensiz ayrıntılar ya da desenler giderek küçülen ölçeklerde tekrarlanır. Öyle ki bütünün her bir parçası büyütüldüğünde yine cismin bütününe benzer. Fraktal terimi parçalanmış ya da kırılmış anl***** gelen Latince "fractus" sözcüğünden türetilmiştir.
  Kar tanelerinin kristal şekilleri kendi başlarına birer fraktaldır. Bir ağaç, bir gövdeye, onun üzerinde birkaç ana dala, her bir ana dalın üzerindeki daha ince dallara ve onların da üzerinde bu şekilde çoğalan nice dallara sahiptir.Akciğerlerimizdeki bronş ve bronşcuklar da ağaçlardaki gibi fraktal uzanıma sahiptir. Akarsular da yatakları boyunca kollara derelere çaylara ve daha küçük kanallara bölünür. Bir dere ya da nehir tek başına incelendiğinde o da nice kollara ayrılır. Benzer durum vücudumuzdaki damar sisteminde de mevcuttur. Çöllerdeki kumların rüzgar nedeni ile aldığı şekiller ve sakin bir havada denizdeki dalgaların şekilleri de fraktal yapıya birer örnek olarak verilebilir.Halı veya kilim desenleri,pisagor ağacı fraktala örnektir.

  + rep ***?
  mlcn, seymacan ve belalı meleq bunu beğendi.
 2. seymacan

  seymacan Üye

  Katılım:
  6 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  İşimize yarayacak :)
 3. Hakan Temur

  Hakan Temur Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  0
  Ne gerek vardı böle paylaşıma
  mlcn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş