gap projesi ile ilgili bir bilgiye ihtiyacım var?

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde my_im tarafından paylaşıldı.

 1. my_im

  my_im Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  çok önemliii arkadaşlarr......
 2. Toгgαи

  Toгgαи Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  4.730
  Beğenileri:
  1.813
  Ödül Puanları:
  38
 3. seyhan

  seyhan Üye

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  temel hedefi güney anadolu bölgesi halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkanlarını arttırarak sosyal istikrar ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak olan gap çok sektörlü,entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bir bölgesel kalkınma projesidir.proje alanı fırat ve dicle havzaları ile yukarı mezopotamya ovalarında yer alan 9 ili kapsamaktadır(adıyaman-batman-diyarbakır-gaziantep-kilis-mardin-siirt-şanlıurfa-şırnak).1970lerde fırat ve dicle nehirleri üzerindeki sulama ve hidroelekrik amaçlı projeler olarak planlanan gap,1980lerde çok sektörlü sosya-ekonomik bir bölgesel kalkınma programına dönüştürülmüştür.kalkınma programı sulama hidroelektirik enerji tarım kırsal ve kentsel altyapı ormancılık eğitim ve saglık gibi sektörlei kapsmaktadır .su kaynakları programı 22baraj,19hidroelektrik santrali ve 1.7 milyon hektarlık alanda sulama sistemleri yapımı öngermektedir.
 4. my_im

  my_im Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  teşekkürler
 5. AyŞeGüL!

  AyŞeGüL! Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.193
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  TEŞEKKÜRLER................................
 6. $eda

  $eda Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  16
  teşekkürler
 7. şirin

  şirin Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  16
  Teşekkürler***
 8. aykutbariscelik

  aykutbariscelik Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Güneydoğu Anadolu Projesi
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  (GAP sayfasından yönlendirildi)
  Git ve: kullan, ara
  Türkiye ekonomisi


  Para
  Türk lirası
  Merkez Bankası

  Projeler

  Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı (BTC)
  AB ile Gümrük Birliği
  Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)
  Yabancıların Türkiye'de mülk alımı

  Şirketler

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası
  İMKB'deki şirketler

  Türkiye'de turizm

  Diğer Türkiye başlıkları

  Kültür – Eğitim
  Coğrafya – Tarih – Politika

  Güneydoğu Anadolu Projesi, kısaca GAP, Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santralleri ve sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık ve diğer sektörlerin gelişmesini ve hizmetlerini kapsayan entegre projedir.

  Projenin önemi [değiştir]
  Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), "Yukarı Mezopotamya" olarak bilinen ve eski çağlarda uygarlığın beşiği olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, sosyal ve ekonomik kalkınmasını amaçlayan insan odaklı bir bölgesel kalkınma projesidir. Türkiye'yi bölgesel kalkınma konusunda dünyaya örnek konuma getiren GAP; Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı süren baraj ve hidroelektrik santralleri ile sulama tesislerinin yanısıra kentsel ve kırsal altyapı, tarım, ulaştırma, sanayi, eğitim, sağlık, konut, turizm ve diğer sektörlerdeki yatırımları da kapsayan entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma yaklaşımı içinde devam ettirilmektedir. İnsan odaklı bir kalkınma projesi olarak GAP, bölge halkının daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını ve diğer bölgelerle arasındaki gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Teknik özellikleri ile fiziki büyüklüklerinin yanısıra GAP, insani ve yenilikçi yaklaşımları ile de tüm dünyanın haklı ilgisini çekmektedir. Proje, istihdam yaratarak, gelir düzeyini yükselterek, kentsel ve kırsal merkezlerin hizmet kapasitelerini geliştirerek bölge halkının yaşamını daha şimdiden olumlu yönde etkilemiştir. Proje henüz tamamlanmamasına rağmen, bugüne kadar elde edilen sonuçlar; tarihin ilk uygarlıklarına tanıklık etmiş bu bölgede, yeni ve daha parlak bir uygarlık yaratılabileceği konusunda Türkiye'ye ve Dünya'ya olumlu mesajlar vermektedir.

  Teknik detayları [değiştir]
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi, büyük bir tarım potansiyeline sahiptir. Bölgenin geniş toprakları, makineli tarıma elverişlidir. Ancak tarımda karşılaşılan en önemli sorun, su yetersizliğidir. GAP'ın tamamlanmasıyla sulanabilecek alanlar genişleyecektir. Böylece tarımsal ürün artacak, bazı alanlarda yılda birden fazla ürün alınabilecektir. GAP, ülkemiz ekonomisinin kalkınması için büyük önem taşımaktadır. GAP, 25 büyük sulama projesini kapsayan ve tamamlandığında 1,8 milyon hektar tarım alanının sulamasını gerçekleştirecek olan dev bir projedir. Ülkemizde sulanabilir potansiyele sahip olan alanların 8.5 milyon hektar civarında olduğu düşünülürse bu projenin büyüklüğü daha iyi anlaşılır. Projenin toplam tutarı 32 Milyar ABD Doları'dır. Projenin, 2013 yılına kadar tamamlanmış olması planlanmaktadır

Sayfayı Paylaş