Garipçiler

Konu 'Türk Edebiyatı Ders Notları' bölümünde Murat AKSOY tarafından paylaşıldı.

 1. Murat AKSOY

  Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2007
  Mesajlar:
  49.558
  Beğenileri:
  886
  Ödül Puanları:
  38

  GARİPÇİLER

  Türk Edebiyatında 1940'lara gelindiğinde, biçim açısından serbest şiirin tutkusu tamdır. Heceyi, hemen hemen yalnızca Behçet Kemal Çağlar sürdürmekte; Ahmet Kutsi Tecer, Ülkü dergisi çevresinde halk şiiri geleneğinin yaygınlaşmasına çalışmaktadır. Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı, Cahit Külebi gibi değişik çizgilerdeki ozanlar da serbest şiirler yazmaktadırlar. Sonradan Birinci Yeni olarak adlandırılacak Garip akımı bu ortamda doğar.
  Eski şiire tepki olan Garip akımı üç ozanın adına bağlanır: Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday. Üç arkadaş Varlık dergisinde ölçüsüz, uyaksız, şairanelikten uzak yeni bir şiir akımı başlatır (1936), Bu yoldaki şiirlerini Garip adlı bir kitapta toplarlar (1911). Garipçiler adıyla anılmalarının nedeni de budur. Yeni akımı özellikle Nurullah Ataç destekler. Garip akımı birçok genç izleyici bulduğu gibi, dönemin ünlü ozanlarını da etkiler. Orhan Veli'nin yazdığı "Garip" önsözü bir bakıma bu yeni şiir deviniminin bildirisidir. Ama üç ozanın birlikteliği uzun sürmez. Kitabın ikinci basımı yalnız Orhan Veli'nin şiirleriyle yayımlanır (1945). Ayrıca Orhan Veli, kitabına "Garip İçin" başlıklı ikinci bir önsöz eklemek gereğini duyar. Nitekim Garip devinimi sonraları, gerek bu nedenle, ama asıl Melih Cevdet ve Oktay Rifat'ı şiiri ayrı bir çizgide sürdürmeleri sonucu Orhan veli'nin adına bağlanmıştır.
  Garip Akımı;
  1-Vezin ve kafiyeye karşı çıkmışlardır
  2-Günlük konuşma dilini şiire uygulamaya çalışmışlardır
  3-Mecaza,süse ve suniliğe karşı çıkıp;yalnızlığa önem verdiler
  4-Halk şiirinin anlatım ve deneyimlerinden faydalandılar
  5-O güne kadar şiirimizde kullanılmayan bir takım sözcükleri kullandılar
  6-Sıradan insanlar şiire konu olmuştur.
  7-Yaşama sevinçlerini fazlasıyla şiire yansıtmışlardır
  8-Kaynağını batı şiirinden alan Garip akımı eskiye ait olan her şeyin karşısında olup özellikle şairane söyleyişin karşısında olmuşlardır.
  9-Şiirde söz ve anlam oyunları bırakılmıştır.
  Ama Orhan Veli'nin kendisi de kitabının ikinci basımında sanat anlayışını gözden geçirmek gereğini duyacaktır. Özellikle şiirsel gelenek, biçim konularında daha esnek bir tutuma girmiştir. Nitekim ikinci kitabı Vazgeçemediğim'den (1945) başlayarak şiirini değiştirdiği görülür. "Kimi şiirlerde akıl çizgisinden duygu çizgisine kayılır, mizah ve şaşırtma bırakılır, yer yer uyağa ve sıfata başvurulur, sözcük tekrarlarından, müzikten yararlanılır. Hepsinden önemlisi, halk şiirinin dil ve deyişine özenilir" (Asım Bezirci). En ilginç gelişme ise özdedir: Toplumcu şiire yaklaşır Orhan Veli de.
  Garip akımı, gerek ilk yıllarında, gerekse sonraları, değişik sanat anlayışlarına bağlı olanlarca değişik biçimlerde değerlendirilmiştir. Geleneğe bağlı olanlar, Orhan Veli ve arkadaşlarını şiiri ayağa düşürmekle suçlarken; toplumcular, Garipçileri, toplumcu şiiri engelleyen, yozlaştırmayı amaçlayan ve küçük burjuva duyarlığını geliştirmeye çalışan bir devinimin başlatıcısı olarak gördüler. Yazın tarihçileri ise, Garip akımını genellikle yeni şiirin başlangıcı saydılar.
  Bugün de bu tutumların pek değiştiği söylenemez. Ama nesnel bir değerlendirmeyle, Garip deviniminin Türk şiirinin gelişim sürecinde önemlice bir yeri olduğunu söylemek gerekmektedir. Orhan Veli ve arkadaşlarının "serbest nazım" anlayışıyla şiirler yazmaları, bu alanda en çok Nurullah Ataç'tan destek görmeleri sanatın siyasal dışı tutulması eğiliminin iktidarca da desteklenmesi sonucudur. Türk şiiri yeni biçim ve söyleyiş olanaklarıyla zenginleştirilmiş, sokaktaki insanın duyarlılığına açılmıştır.
  Garip Akımının Şairlerinin hayatlarını,eserlerini ve birer şiirini görelim

  CEMAL SÜREYA
  ________________________________________
  1931'de Erzincan'da doğdu. Asıl ismi Cemalettin Seber. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nü bitirdi. Maliye Bakanlığı'nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik görevlerinde bulundu. 1982'de müşavir maliye müfettişliğinden emekli oldu. Ağustos 1960'ta başladığı ve yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini, Haziran 1966-Mayıs 1970 arası 47, 1980-81 arası iki sayı daha çıkardı. 1978'de Kültür Bakanlığı'nda Kültür Yayınları Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapan Cemal Süreya, emekli olduktan sonra, yayınevlerinde danışman ve ansiklopedilerde redaktör olarak çalıştı. Birçok dergide yazıları ve şiirleri yayımlandı. Oluşum, Türkiye Yazıları, Maliye Yazıları dergileri ile Saçak dergisinin kültür-sanat bölümünü bir süre yönetti. Politika, Aydınlık ve Yeni Ulus gazeteleri ile Yazko Somut ve 2000'e Doğru dergilerinde köşe yazıları yazdı. İkinci Yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya'nın ilk şiiri "Şarkısı-beyaz", Ocak 1953'te Mülkiye dergisinde yayımlandı. 9 Ocak 1990'da İstanbul'da ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu.

  ESERLERİ
  ŞİİR
  Üvercinka (1958)
  Göçebe (1965)
  Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)

  Sevda Sözleri (Uçurumda Açan ile birlikte toplu şiirleri: 1984)
  Sıcak Nal ve Güz Bitiği (1988)
  Sevda Sözleri (bütün şiirleri: 1990, ö.s. 1995)  DÜZYAZI

  Şapkam Dolu Çiçekle (1976)
  Günübirlik (1982)
  Onüç Günün Mektupları (1990, ö.s. 1998)
  99 Yüz (1991)
  999. Gün / Üstü Kalsın (1991)
  Folklor Şiire Düşman (1992)
  Uzat Saçlarını Frigya (Günübirlik'in yeni basımı: 1992)
  Aydınlık Yazıları / Paçal (1992)
  Oluşum'da Cemal Süreya (1992)
  Papirüs'ten Başyazılar (1992)
  Günler (999. Gün'ün genişletilmiş basımı 1996)
  Güvercin Curnatası (Cemal Süreya ile konuşmalar 1997)
  Toplu Yazılar 1 (Şapkam Dolu Çiçekle ve Şiir Üzerine Yazılar 2000)  ANTOLOJİ:
  Mülkiyeli Şairler
  100 Aşk Şiiri

  ÖDÜLLERİ
  1959 Yeditepe Şiir Armağanı
  1966 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü
  1988 Behçet Necatigil Şiir Ödülü  8:10 VAPURU


  Sesinde ne var biliyor musun
  Bir bahçenin ortası var
  Mavi ipek kış çiçeği
  Sigara içmek için
  Üst kata çıkıyorsun

  Sesinde ne var biliyor musun
  Uykusuz Türkçe var
  İşinden memnun değilsin
  Bu kenti sevmiyorsun
  Bir adam gazetesini katlar

  Sesinde ne var biliyor musun
  Eski öpüşler var

  Banyonun buzlu camı
  Birkaç gün görünmedin
  Okul şarkıları var

  Sesinde ne var biliyor musun
  Ev dağınıklığı var
  İki de bir elini başına götürüp
  Rüzgarda dağılan yalnızlığını
  Düzeltiyorsun

  Sesinde ne var biliyor musun
  Söylemediğin sözcükler var
  Küçücük şeyler belki
  Ama günün bu saatinde
  Anıt gibi dururlar

  Sesinde ne var biliyor musun
  Söyleyemediğin sözcükler var

  ECE AYHAN
  ________________________________________
  1931 yılında Muğla Datça'da doğdu. Asıl adı Ece Ayhan Çağlar. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. 1959'da Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra Gürün, Alaca, Çardak ilçelerinde bir süre kaymakamlık yaptı. 1966'da memurluktan ayrıldı İstanbul'a gelerek Sinematek'te, Meydan Larousse'da, e Yayınları'nda çalıştı. Üç yıl süre ile İsviçre'de tedavi gördü. Dönünce bir süre İstanbul'da ve Bodrum-Gümüşlük'te yaşamını sürdürdü. Çanakkale'ye yerleşti. İlk şiiri 1954'te "Türk Dili"nde yayımlandı. Türk Dili, Varlık, Yenilik dergilerinde çıkan (1954-55) birkaç şiirinden sonra Seçilmiş Hikâyeler, Pazar Postası, Yeditepe dergilerinde yazdı. Kendine özgü çağrışımlar ve göndermelerle örülü şiirleriyle hem Türk şiirinde hem de İkinci Yeni'nin içinde kendine farklı bir kanal açtı. 1965'te yayımladığı Bakışsız Bir Kedi Kara ve 1968'de yayımlanan Ortodoksluklar'la neredeyse bütünüyle "özel bir dil" halini alan bu şiir, 1973'te yayımladığı ve daha geniş bir okur kitlesince alımlanan Devlet ve Tabiat'ıyla birlikte bu kez de "Sokağın diliyle" okurunu (ve izleyicilerini) oluşturdu. 1977'de yayımlanan ve kitapla aynı adı taşıyan ünlü şiirini ve ilk dört kitabını içeren Yort Savul ise şiirinin kendisinden sonraki kuşaklar üzerindeki gücünün belki de topluca aynalbelgelenişi idi. 1981'de Zambaklı Padişah, 1982'de de "tarihin düzünden okunduğu" Çok Eski Adıyladır'ı yayımladı. Ece Ayhan'ın şiiri üzerinde Enis Batur, Tahta Troya'yı (1981), Ender Erenel Ece Ayhan Sözlüğü'nü, Kemal Yangın-Orhan Alkaya ikilisi ise Çok Eski Adıyladır Sözlüğü'nü yayımladı.


  ESERLERİ
  Kınar Hanımın Denizleri (1959)
  Bakışsız Bir Kedi Kara (1965)
  Ortodokslular (1968)
  Devlet ve Tabiat ya da Orta İkiden Ayrılan Çocuklar İçin Şiirler (1973)
  Yort Savul (Toplu Şiirler, 1977)
  Zambaklı Padişah (1981)
  Çok Eski Adıyladır (1982)
  Çanakkaleli Melahat’a İki El Mektup ya da Özel Bir Fuhuş Tarihi (1991)
  Sivil Şiirler (1993)
  Bütün Yort Savullar (1993
  Bütün şiirleri), Son Şiirler (1993)


  ORTA İKİDEN AYRILAN ÇOCUKLAR İÇİN ŞİİRLER

  Sivil ölümden konuşuyoruz dağılan neftilikler
  arkadaşlar Makedonyalı kalın usta marangozlar
  Kapaklanır bir adam daha kaçıncı, aktığımızı görünce
  ters çevrilmiş kente karşı işte onun denizlerine
  delikanlı kostaklarımızı çıkarmış ve ırmaktır

  Erkek ölümden konuşuyoruz yeni ormanlardan
  dahi "dikeni seven gülüne katlanır bir kadın"dan
  Haramiler ki kırkın üstünde artık sayıları
  bir küçük tabut tabakada gezdirirler ölüleri fakfon
  burunları çekmek üzre, ince çağrışımlıdır

  Ey orta ikiden ölerek ayrılan çocuklar! aslında başlayan
  askerler tabiatta hâlâ tramvaydan Sirkeci'de mi inerler
  süsüne kaçılmamış bir cenaze törenine gitmek için  EDİP CANSEVER
  ________________________________________
  8 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi. Kapalıçarşı'da turistik eşya ve halı ticareti yapmaya başladı. 1976'dan sonra ise yalnızca şiirle uğraştı. Gençlik şiirlerini İkindi Üstü (1947) adlı kitapta topladı. İlk kitabından 7 yıl sonra yayımladığı Dirlik Düzenlik'te kendisine özgü bir şiir evreni kurduğu görüldü. Sürekli yazan, yayımlayan bir şair olarak 30 yıla yakın bir süre ilgileri hep üstünde tuttu. 28 Mayıs 1986'da İstanbul'da öldü. Çağdaş şiir akımlarındaki gelişmelerle birlikte, yazdıklarının büyük oranda aydınlığa çıktığı görülerek bir düşünce şairi olarak nitelendi.

  ESERLERİ
  ŞİİR

  İkindi Üstü (1947)
  Dirlik Düzenlik (1954)
  Yerçekimli Karanfil (1957)
  Umutsuzlar Parkı (1958)
  Petrol (1959)
  Nerde Antigone (1961)
  Tragedyalar (1964)
  Çağrılmayan Yakup (1966)
  Kirli Ağustos (1970)
  Sonrası Kalır (1974)
  Ben Ruhi Bey Nasılım (1976)
  Sevda ile Sevgi (1977)
  Şairin Seyif Defteri (1980)
  Yeniden (1981)
  Bezik Oynayan Kadınlar (1982)
  İlkyaz Şikayetçileri (1984)
  Oteller Kenti (1985)

  DÜZYAZI
  Gül Dönüyor Avucumda (Ölümünden sonra 1987)

  ÖDÜLLERİ
  Yerçekimli Karanfil ile 1958 Yeditepe Şiir Armağını
  Ben Ruhi Bey Nasılım ile 1977 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü
  Yeniden ile 1982 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü


  SENİ GÜNLERE BÖLDÜM
  Seni günlere böldüm, seni aylara
  Daha yıllara, yüzyıllara böleceğim
  Ve her zaman söyleyeceğim ki beni anla
  Böyle eskitilmiş de olsa bu kalbi
  Minesi çatlamış bir diş gibi durduracağım karşında.

  Şiirler söylenir, şiirler biter
  Biz bu sevdayı neresine sakladıktı sen ona bak da
  Kahverengi avuçlarına mı gözlerinin
  Tam oradan mı kahverengi yağan bir aydınlığa.

  Bütün günler yenileşir her bekleyişte
  Ve bütün dünler, bütün geçmişler
  Kapını açarsın ki bir de, hiç kimseler yok
  Çaresiz, benim sana gelişim de hep böyle.

  Dün akşama doğru turuncu bir bulut geçti
  Sonra bütün bulutlar hep birden geçti
  Anılar, anılar, belki hepsi bir kelime.  İLHAN BERK
  ________________________________________
  1918 yılında Manisa'da doğdu. Balıkesir Necatibey İlköğretmen Okulu'nu ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı (1945-55). Ankara'da Ziraat Bankası Yayın Bürosu'nda çevirmenlik yaptı (1956-1969) ve emekliye ayrıldı. Kendini şiire ve yazıları verdi. Başlangıcından bugüne, yazdığı şiirlerle hep "günümüzün en ilginç ve en genç" şairlerinden biridir. İlk yazıları, ilk şiir kitabı Güneşi Yakanların Selâmı (1935)'nı da yayımlayan Manisa Halkevi dergisinde çıktı. Destansı yönünün ağır bastığı, adeta bir Türk Walt Whitman'ı olarak adlandırıldığı dönemde İstanbul 1939-47 (1947), Günaydın Yeryüzü (1952), Türkiye Şarkısı (1953) ve Köroğlu (1955)'nu yayımlamıştı. Sonrası, İkinci Yeni'den eski şiirimize, kendi Atlası'nı kurmaktan düzyazı şiirlere, aforizmalarından harfleri, nesneleri ve semtleri sevmeye dek genişleyen çok kollu bir şiir ırmağı.

  ESERLERİ
  ŞİİR

  Güneşi Yakanların Selamı (1935)
  İstanbul (1947)
  Günaydın Yeryüzü (1952)
  Türkiye Şarkısı (1953)
  Köroğlu (1955)
  Galile Denizi (1958)
  Çivi Yazısı (1960)
  Otağ (1961)
  Mısırkalyoniğne (1962)
  Âşıkane (1968)
  Taşbaskısı (1975)
  Şenlikname (1976)
  Atlas (1976)
  Kül (1978)
  İstanbul Kitabı (1980)
  Kitaplar Kitabı (1981)
  Deniz Eskisi-Şiirin Gizli Tarihi (1982)
  Delta ve Çocuk (1984)
  Galata (1985)
  Güzel Irmak (1988)
  Pera (1990)
  Dün Dağlarda Dolaştım Evde Yoktum (1993)
  Avluya Düşen Gölge (1996)
  Şeyler Kitabı Ev (1997)
  Çok Yaşasın Sayılar (1998)

  DÜZYAZI

  Şifalı Otlar Kitabı (1982)
  Bir Uzun Adam (1982)
  El Yazılarına Vuruyor Güneş (1983)
  İnferno (1994)
  Kanatlı At (1994)
  Logos (1996)
  Poetika (1997)


  ÖDÜLLERİ
  1979 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü Kül ile
  1980 Behçet Necatigil Şiir Ödülü İstanbul Kitabı ile
  1983 Yeditepe Şiir Armağanı Deniz Eskisi ile
  1988 Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü Güzel Irmak'la (Ferid Edgü ile paylaştı)


  NE BÖYLE SEVDALAR GÖRDÜM NE BÖYLE AYRILIKLAR


  Ne zaman seni düşünsem
  Bir ceylan su içmeye iner
  Çayırları büyürken görürüm

  Her akşam seninle
  Yeşil bir zeytin tanesi
  Bir parça mavi deniz
  Alır beni

  Seni düşündükçe
  Gül dikiyorum ellerimin değdiği yere
  Atlara su veriyorum
  Daha bir seviyorum dağları.
  KEMAL ÖZER
  ________________________________________

  İstanbul'da 1935 yılında doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi. Edebiyat Fakültesi'ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. Cumhuriyet Gazetesi'nde çalıştı. İlk şiirlerini 1952'de yayınlanmaya başladı. İkinci Yeniciler'i biraraya getiren "Seçilmiş Hikayeler" dergisini çıkaranlar arasında yer aldı. Daha sonra "Şiir Sanatı" adında aylık bir dergi çıkardı.

  ESERLERİ


  Gül Yordamı (1959)
  Ölü Bir Yaz (1960)
  Tutsak Kan (1963)
  Kavganın Yüreği (1973)
  Yaşadığımız Günlerin Şiirleri (1974)
  Sen de Katılmalısın Yaşamı Savunmaya (1975)
  Geceye Karşı Söylenmiştir (1978)
  Kimlikleriniz Lütfen (1981)
  Araya Giren Görüntüler (1983)
  Çağdaş ve Boyun Eğmeyen (Seçmeler) (1985)
  Sınırlamıyor Beni Sevda (1987)
  İnsan Yüzünün Tarihinden Bir Cümle (1990)
  Sanatçılarla Konuşmalar (İnceleme) (1979)
  Güldeki Şafak (Gezi izlenimleri) (1979)
  Nasrettin Hoca (1975)
  Tatil Köyünden Öyküler (Çocuk kitabı)(1981)
  Trenler Ne Güzeldir (çocuk kitabı) (1983)
  Şiirlerle İstanbul (Antoloji) (1993)


  ÖDÜLLERİ

  1976 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü Sen de Katılmalısın Yaşamı Savunmaya ile
  1982 Toprak Şiir Ödülü Kimlikleriniz Lütfen ile
  1991 Yunus Nadi Şiir Ödülü İnsan Yüzünün Tarihinden Bir Cümle ile  SEN VE İSTANBUL
  Ben
  Sana türkülerden sesleniyorum
  Bir akşam vakti ve uzak
  Deniz bütün ürperişleriyle kapında
  Ayaklarını bekliyor küçük çakıl taşları
  Ve gönlüm
  Bir akşam vakti ve uzak

  Ben
  Sana türkülerden sesleniyorum
  Bir sabah erkenden
  Sisli ve yakın
  Sancısı ellerinde başlıyor yalnızlığın
  Kimsesizlik dilinmiş bir yürek gibi
  Ellerini bekliyor
  Uzanıp tutmuyorsun
  Uzanıp tutmuyor parmakların
  Sisli ve yakın


  Ben
  Sana türkülerden sesleniyorum
  Dilimde semt semt dolaşıyor İstanbul
  İki güzellik önündeyim
  Biri o biri sen
  İki güzellik önünde çırpınıyor bu yürek
  Bu arzular böyle döküm saçım
  Ve boynuma düğüm atan kadar
  Sen ve İstanbul

  Ben
  Sana türkülerden sesleniyorum
  Türkülerde öğreniyor İstanbul seni
  Sesimde titreşiyorlar birer yaprak gibi
  Enlem ve boylam daireleri
  Yitirilmiş rüzgarı bulup çıkarıyorum

  Diriliyor bütün bayrakları dünyanın
  Bütün yüzyılları birden
  Bir arada yaşıyor gönlüm
  Ve türkülerde öğreniyorlar İstanbul'u
  Türkülerde öğreniyorlar İstanbul seni  MELİH CEVDET ANDAY
  ________________________________________

  1915 yılında İstanbul'da doğdu. 1938 yılında sosyoloji öğrenimi için Belçika'ya gitti. II. Dünya Savaşı nedeniyle yurda döndü. 1942'den başlayarak Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğü'nde danışmanlık, Ankara Kitaplığı'nda memurluk, gazetecilik yaptı. "Tercüman", "Büyük Gazete", "Tanin" ve "Cumhuriyet" gazetelerinde fıkra yazarlığı, sanat sayfası yöneticiliği yaptı, denemeler yazdı. 1954'te başladığı İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü fonetik-diksiyon öğretmenliğinden 1977 yılında emekli oldu. 1964-69 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu'nda çalıştı. 1979'da UNESCO Genel Merkezi Kültür Müşaviri olarak Paris'e gitti.

  ESERLERİ

  ŞİİR

  Garip (Orhan Veli ve Oktay Rifat'la birlikte)1941
  Rahatı Kaçan Ağaç 1946
  Telgrafhane 1952
  Yanyana 1956
  Kolları Bağlı Odysseus 1962
  Göçebe Denizin Üstünde 1970
  Teknenin Ölümü 1975
  Sözcükler 1978
  Ölümsüzlük Ardında Gılgamış 1981
  Tanıdık Dünya 1984
  Güneşte 1989
  Yağmurun Altında 1995


  ROMAN

  Aylaklar 1965
  Gizli Emir 1970
  İsa'nın Güncesi 1974
  Raziye 1975
  Yağmurlu Sokak 1991
  Meryem Gibi 1991

  TİYATRO
  İçerdekiler 1965
  Mikado'nun Çöpleri 1967
  Dört Oyun 1972  ÖDÜLLERİ
  Mikado'nun Çöpleri adlı oyunuyla 1967-68 İlhan İskender Armağanı
  Gizli Emir adlı romanıyla TRT 1970 Sanat Ödülleri Roman Armağanı
  Tarjel Vesaas'dan çevirdiği Buz Sarayı romanıyla TDK 1973 Çeviri Ödülü
  Teknenin Ölümü şiir kitabıyla 1976 Yeditepe Şiir Armağanı
  Sözcükler şiir kitabıyla 1978 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü
  Ölümsüzlük Ardında Gılgamış şiir kitabıyla 1981 İş Bankası Büyük Ödülü


  TEK BAŞINA


  Ölürken çocuklarımı unuttum
  Küçük deniz kiprikleriyle sabah
  Denedim bütün sabahları

  Sana sürgünümün şarabını bıraktım al
  Mumlarını güzelliğin ve hiçliğin
  Bir de kaygumun soluk ellerini

  Denedim bütün ölümleri
  Ama görmedim büyülü ağaç
  Ezilmiş sevdaların giysileri

  Sana ayrılığın yayını bıraktım al
  Bir de adını bilmediğim bir gökyüzünü
  Lamalar gibi koşar bozkırda

  Oysa ölümsüzlük şuracıkta, kar
  Güneşi gibi doldurmuş odayı, basit
  Anlamsız ve tek başına

  Ayaklarım hayvan, üstüm başım bitki
  Denedim bütün vakitleri al
  Başka türlü geçmeyen bir vakitti  OKTAY RIFAT
  ________________________________________

  10 Haziran 1914'te Trabzon'da doğdu. 18 Nisan 1988'de İstanbul'da yaşamını yitirdi. Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Paris'e doktora için gitti. 2. Dünya savaşı nedeniyle tamamlayamadan döndü. Maliye Bakanlığı'nda çalıştı. 1955'te İstanbul'a yerleşti. Serbest avukatlık yaptı. Devlet Demir Yolları'ndan emekli oldu. 16 şiir kitabı, 3 romanı yayınlanmıştır.
  ESERLERİ
  ŞİİR

  Garip 1941
  Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler 1945
  Güzelleme 1945
  Aşağı Yukarı 1952
  Karga ile Tilki 1954
  Perçemli Sokak 1956
  Aşık Merdiveni 1958
  Elleri Var Özgürlüğün 1966
  Şiirler 1969
  Yeni Şiirler 1973
  Çobanıl Şiirler 1976
  Bir Cigara İçimi 1979
  Elifli 1980
  Denize Doğru Konuşma 1982
  Dilsiz ve Çıplak 1984
  Koca Bir Yaz 1987


  ROMAN

  Bir Kadının Penceresinden 1976
  Danaburnu 1980
  Bay Lear 1982


  OYUN
  Birtakım İnsanlar 1961
  Kadınlar Arasında 1966
  Yağmur Sıkıntısı, Toplu Oyunlar 1988

  ÖDÜLLERİ

  Karga ile Tilki kitabıyla 1955 Yeditepe Şiir Ödülü
  Şiirler kitabıyla 1970 TDK Şiir Ödülü
  Bir Cigara İçimi kitabıyla 1980 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü
  Dilsiz ve Çıplak kitabıyla 1984 Behçet Necatigil Şiir Ödülü
  Danaburnu romanıyla 1981 Madaralı Roman Ödülü

  MOR KALEM


  Her koşmana bir öpücük var dedi
  Yaktı beni canevimden sürmelim
  Durulur mu bunu bize yâr dedi
  Haydi kalem nazlı kalem mor kalem


  Boş kağıdı çizik çizik çizersin
  Güzelleri övmesini bilirsin
  İsteyince bülbül olur ötersin
  Haydi kalem nazlı kalem mor kalem


  Ela gözlüm sonra bize darılır
  Bir koşmaya boynumuza sarılır
  Has bahçenin gülü böyle derilir
  Haydi kalem nazlı kalem mor kalem

  Oktay der ki mor kalemim bir tane
  Güzeller emrine gelmiş cihana
  Gayri ela gözlüm olsun bahane
  Haydi kalem nazlı kalem mor kalem  ORHAN VELİ KANIK
  ________________________________________
  13 Mayıs 1914'te İstanbul'da doğdu. 14 Kasım 1950'de yine İstanbul'da yitirdik onu. Babası Veli Kanık Cumhurbaşkanlığı Armoni Orkestrası şefiydi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirmeden ayrıldı. PTT memurluğu yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı tercüme bürosunda çalıştı. 1 Ocak 1949'da yayınlamaya başladığı Yaprak dergisini 15 Haziran 1950'ye değin çıkardı. Ankara'da bir çukura düşüp yaralandı. Getirildiği İstanbul'da kurtarılamadı, 14 Kasım 1950'de yaşamını yitirdi.

  ESERLERİ
  ŞİİR

  Garip 1941
  Vazgeçemediğim 1945
  Destan Gibi 1946
  Yenisi 1947
  Karşı 1949
  Nasrettin Hoca Hikayeleri 1949
  Bütün Şiirleri 1951


  DÜZ YAZI

  Nesir Yazıları 1953
  Edebiyat Dünyamız 1975
  Sanat ve Edebiyat Dünyamız 1982
  Bindiğimiz Dal 1982


  ANLATAMIYORUM


  Ağlasam sesimi duyar mısınız,
  Mısralarımda;
  Dokunabilir misiniz,
  Gözyaşlarıma, ellerinizle?
  Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
  Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
  Bu derde düşmeden önce.
  Bir yer var, biliyorum;
  Her şeyi söylemek mümkün;
  Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
  Anlatamıyorum  ÖZDEMİR İNCE
  ________________________________________
  1 Eylül 1936'da Mersin'de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü'nü bitirdi. Lise öğretmenliği yaptı. Ardından Pariste Sorbonne Üniversitesi'nde eğitim gördü. Bir süre öğretmenlik yaptı ve 1969'da TRT'ye girdi. 1982'de kurumdan "gönülsüz" emekli oldu. Çeviri yaparak hayatını kazandı. 1989'da İstanbul'a yerleşti. Can Yayınları'nda editörlük yaptı. 1996'dan sonra Telos Yayınları'nda editör ve genel yayın yönetmeni.

  ESERLERİ


  Kargı 1963
  Tutanaklar 1967
  Kiraz Zamanı 1969
  Karşı Yazgı 1974
  Rüzgara Yazılıdır 1979
  Elmanın Tarihi 1981
  Kentler 1981
  Yedi Deryalar Geçsen 1983
  Siyasetname 1984
  Eski Şiirler 1985
  Hayatbilgisi 1986
  Zorba ve Ozan 1987
  Başak ile Terazi 1989
  Burçlar Kuşağı 1989
  Can Yelekleri Tavandadır 1989
  Gürlevik 1990
  Gündönümü Gündönümü 1992
  Yazın Sesi 1994
  Uykusuzluk 1996
  Mani-Hayy 1998


  ÖDÜLLERİ
  1978 TDK çeviri ödülü
  1968 May Edebiyat ödülü
  Fransa Hükümeti Officier Nişanı 1990


  ÖLÜMÜ DENEYEN KÜÇÜK KIZA


  Bir anıt düşledim senin için
  mor bir tanyerinin kıyısına diktim
  geldi saçlarına yuva yaptı ay
  kuşlar, çiçekler seninle konuştular
  sen anladın onların yarasını
  Sabahın beşi kardeşin senin
  çakıltaşları da kardeşin
  gün batarken menekşe olacaklar

  ve basma gömlekler giyecekler
  bir sen anladın onların yarasını
  Yeni bir sözlük yarattın kendin için
  kuşlara, çiçeklere, çakıltaşlarına da öğrettin
  sizin için bir dünya kuruldu sözcüklerden
  ev: soluksuz bir at
  okul: sürgün yeri
  Gökyüzü: yok
  Sokak: çıkmaz
  Dünya: surlar
  Düşler: sığınak
  - Ölümden korkmadın mı küçük
  - Hayır çok ölü gördüm ben
  Gökten yağan kuşları
  can çekişen kediyi
  sesi kesilen ağaçları görmüştür
  bir kentin öldüğünü görmüştür
  ölümün öldüğünü görmüştür
  Bir anıt düşledim senin için
  Mor bir tanyerinin kıyısına diktim
  SEZAİ KARAKOÇ
  ________________________________________

  1933 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. 1956-1965 arasında Maliye müfettiş yardımcılığı ve gelirler kontrolörlüğü görevlerini yaptı. İstifasının ardından gazetecilik ve yayıncılık işlerine girişti. Sonra yeniden gelirler kontrolörlüğündeki görevine döndü. 1974 sonrası yeniden devlet memurluğu görevinden ayrılarak gazetecilik ve yayıncılığa başladı. İkinci Yeni akımı doğrultusunda geleneksel İslam kültürü ile eski Türk ve Ortadoğu uygarlıklarından beslenen çarpıcı, mistik, özgün şiirler yazdı.

  ESERLERİ


  Körfez (1959)
  Şahdamar (1962)
  Hızırla Kırk Saat (1967)
  Sesler (1968)
  Taha’nın Kitabı (1968)
  Kıyamet Aşısı (1968)
  Gül Muştusu (1969)
  Zamana Adanmış Sözler (1970)
  Şiirler (1975)
  Ayinler (1977)
  Leyla ile Mecnun (1981)
  Ateş Dansı (1987)
  Alınyazısı Saati (1989)


  ÖDÜLLERİ
  1968 Milli Türk Talebe Birliği Milli Hizmet Madalyası
  1970 Sürgündeki Macar Yazarları Gümüş Madalya Ödülü
  1982 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü
  1988 Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü
  1991 Dünya Sanat ve Kültür Akademisi Ödülü


  MONNA ROSA

  I. Aşk ve Çileler
  Monna Rosa, siyah güller, ak güller;
  Gülce'nin gülleri ve beyaz yatak.
  Kanadı kırık kuş merhamet ister;
  Ah, senin yüzünden kana batacak
  Monna Rosa, siyah güller, ak güller!

  Ulur aya karşı kirli çakallar
  Bakar ürkek ürkek tavşanlar dağa.
  Monna Rosa, bugün bende bir hal var
  Yağmur iğri iğri düşer toprağa
  Ulur aya karşı kirli çakallar.

  Zeytin ağacının karanlığıdır
  Elindeki elma ile başlayan...
  Bir yakut yüzükte aydınlanan sır
  Sıcak ve minnacık yüzündeki kan
  Zeytin ağacının karanlığıdır.

  Zambaklar en ıssız yerlerde açar,
  Ve vardır her vahşi çiçekte gurur.
  Bir mumun ardında bekleyen rüzgar
  Işıksız ruhumu sallar da durur
  Zambaklar en ıssız yerlerde açar.

  Ellerin ellerin ve parmakların
  Bir nar çiçeğini eziyor gibi...
  Ellerinden belli olur bir kadın.
  Denizin dibinde geziyor gibi
  Ellerin, ellerin ve parmakların.

  Açma pencereni, perdeleri çek:
  Monna Rosa, seni görmemeliyim.
  Bir bakışın ölmem için yetecek;
  Anla Monna Rosa, ben öteliyim...
  Açma pencereni, perdeleri çek.

  Zaman çabuk geçiyor Monna;
  Saat on ikidir, söndü lambalar.
  Uyu da turnalar gelsin rüyana
  Bakma tuhaf tuhaf göğe bu kadar;
  Zaman çabuk geçiyor Monna.

  Akşamları gelir incir kuşları
  Konarlar bahçenin incirlerine;
  Kiminin rengi ak, kiminin sarı.
  Ah, beni vursalar bir kuş yerine!
  Akşamları gelir incir kuşları...

  Ki ben, Monna Rosa bulurum seni
  İncir kuşlarının bakışlarında.
  Hayatla doldurur bu boş yelkeni
  O masum bakışlar... Su kenarında
  Ki ben, Monna Rosa, bulurum seni.

  Kırgın kırgın bakma yüzüme Rosa:
  Henüz dinlemedin benden türküler.
  Benim aşkım uymaz öyle her saza
  En güzel şarkıyı bir kurşun söyler...
  Kırgın kırgın bakma yüzüme Rosa.

  Yağmurdan sonra büyürmüş başak,
  Meyvalar sabırla olgunlaşırmış.
  Bir gün gözlerimin ta içini bak:
  Anlarsın ölüler niçin yaşarmış
  Yağmurdan sonra büyürmüş başak.

  Artık inan bana muhacir kızı
  Dinle ve kabul et itirafımı.
  Bir soğuk, bir garip, bir mavi sızı
  Alev alev sardı her tarafımı
  Artık inan bana muhacir kızı.

  Altın bilezikler, o korkulu ten
  Cevap versin bu kanlı kuş tüyüne;
  Bir tüy ki, can verir gülümsesen
  Bir tüy ki, kapalı geceye, güne;
  Altın bilezikler, o korkulu ten!

  Monna Rosa, siyah güller, ak güller
  Gülce'nin gülleri ve beyaz yatak
  Kanadı kırık kuş merhamet ister;
  Ah, senin yüzünden kana batacak
  Monna Rosa, siyah güller, ak güller!
  TURGUT UYAR
  ________________________________________

  1927'de Ankara'da doğdu. Babası subaydı. Bursa Işıklar Lisesi'ni (1946) ve Askeri Memurlar Okulu'nu (1947) bitirdi. Bir süre orduda subay olarak görev yaptı. 1958'de ordudan ayrıldı. Çeşitli devlet memurluklarında çalıştı. Emekliye ayrıldı. Yaşamını serbest yazar olarak sürdürdü. İlk şiiri 1947'de Yedigün dergisinde çıktı. Kaynak dergisinin bir şiir yarışmasında Arz-ı Hal şiiri ikincilik kazanınca Nurullah Ataç'ın güvendiği şairler arasına girdi. İkinci Yeni Şiir akımının önde gelen şairlerindendir. 22 Ağustos 1985'te İstanbul'da öldü.

  ESERLERİ
  ŞİİR

  Arz-ı Hal (1949)
  Türkiyem (1952-1963)
  Dünyanın En Güzel Arabistanı (1959)
  Tütünler Islak (1962)
  Her Pazartesi (1968)
  Divan (1970)
  Toplandılar (1974)
  Kayayı Delen İncir (1982)
  Dün Yok mu (1984) Büyük Saat (Son yazdıklarıyla birlikte bütün şiirleri 1984)


  ÖDÜLLERİ

  1963 Yeditepe Şiir Armağanı Tütünler Islak ile
  1981 Behçet Necatigil Şiir Ödülü Kayayı Delen İncir ile
  1984 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü Büyük Saat ile
  Turgut Uyar Şiir


  SEVDA ÜSTÜNE

  Küçücük pencerem bahçeye bakar
  Bademler, erikler geceye bakar
  Bir ışık dökülür yapraklardan şıkır şıkır
  Filizler susmuş, tohumlar uyumuş;
  Bir an durmuş, genişlemiş büyümüş
  Bir eski şarkı, bir eski bahar, bir bildik deniz
  Vakit nisan ortasında bir akşam...

  Bu şiirde sevda sevda üstüne
  Senelerdir veda veda üstüne
  Yareli yüreğimde dağ dağ üstüne
  Vakit nisan ortasında bir akşam.
  Mehtap ettiğinden bihaber
  Kuşlarla, çiçeklerle, balıklarla beraber
  İki tel kumral saç olsa avucumda şimdi
  Ağlayıp ağlayıp avunsam...  ÜLKÜ TAMER
  ________________________________________

  20 Şubat 1937 tarihinde Gaziantep'te doğdu. Robert Kolej'i bitirdi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nde okudu. Çevirmenlik, aktörlük, yayın yönetmeliği yaptı. A, Gösteri, Kaynak, Papirüs, Sanat Olayı, Yeditepe, Yelken, Yeni Dergi, Varlık dergilerinde şiirlerini yayımladı. İkinci Yeni ile başladığı şiirinde, her zaman kendine özgü olmayı başardı. Türkü, koşma tadında, masalların, doğa görüntülerinin, çocuksu duyarlığını yansıtan özgür çağrışımların beslediği neşeli, humor yüklü şiirler yazdı.

  ESERLERİ


  Soğuk Otların Altında (1959)
  Gök Onları Yanıltmaz (1960)
  Ezra ile Gary (1962)
  Virgülün Başından Geçenler (1965)
  İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
  Sıragöller (1974)
  Seçme Şiirler (1981)
  Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)


  ÖDÜLLERİ

  1967 Yeditepe Şiir Armağanı

  ÜŞÜR ÖLÜM BİLE


  Bir ormanda tutup onu
  Bağladılar ağaca
  Yumdu sanki uyur gibi
  Gözlerini usulca.

  Bir soğuk yel eser
  Üşür ölüm bile.
  Anlatır akan kanı
  Beyaz sesiyle.

  Diz çöktüler karşısına
  Sonra ateş ettiler.
  Parcalanan yüreğine
  Yuva kurdu mermiler.

  Bir soğuk yel eser
  Üşür ölüm bile.
  Anlatır akan kanı
  Beyaz sesiyle.

  Gelip kondu bir güvercin
  Ellerine o gece
  Kırmızı bir çelenk oldu
  Bileğinde kelepçe.

  Bir soğuk yel eser
  Üşür ölüm bile.
  Anlatır akan kanı
  Beyaz sesiyle.

Sayfayı Paylaş