garipname

Konu 'Edebiyat 10.Sınıf' bölümünde m.emin tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. m.emin

  m.emin Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  garipnamede ne anlatıldı
  garipnamenin yazıldığı dönemin özellikleri nelerdir
 2. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Garipnamede ne anlatıldı?

  Garibname
  Aşık Paşa’nın öteden beri en tanınmış eseri Garibname’dir.Garipname 12.000 beyit tutarında ahlaki,tasavvufi,büyük ve didaktik bir mesnevidir.
  Eserin başında Farsça mensur bir mukaddime vardır.Bundan sonra kainatın yaratılışından bahseden bir bölüm; Hz. Muhammed için na’at ve diğer İslam büyükleri için kasideler ihtiva eden bir ön kısım kitapta uzunca yer alır.
  Asıl eser 10 bab’a ayrılmıştır. Her bab da ayrıca 10 destan halinde yazılmıştır:
  Birinci bab’da Allah gibi bir olan mevzular; ikinci baba’da dünya ve ahiret, yer ve gökten ve can gibi iki olan şeyler anlatılmıştır. Üçüncü bab’da mazihal ve istikbal gibi üç olanlar; dördüncü bab’da ateş, hava su ve toprak gibi dört olan varlıklar sıralanır. Beşinci bab’da beş his, ibadet gibi, sayısı beş olanlar söylenir. Dünyanın 6 günde yaratılışından; yedi kat göklerden, sekiz cennet’den, dokuz nefis’den, 10 sayısının kâmil aded oluşundan bahseden diğer bölümler de böylece sayıları altı, yedi, sekiz, dokuz, ve on olan her şeyden bahseder. Prof. Fuad bir intizama malik, olduğunu söyleyerek bu eserin güze bir tarifini yapmıştır.Garibname’de tasavvuf edebiyatı eserlerinden en çok Mesnevi’nin tesiri vardır.Ancak Garipname’de hikayeler ve mesnevideki birbiri içine girmiş tahkiye tarzından uzak kalımıştır.Garipname’nin başta Türkiye kütüphaneleri olmak üzere, bir çok doğu ve batı kütüphanelerinde çok sayıda yazma nüshaları vardır.

  ------------------------------------------------------------------------

  on destandan meydana gelir. bazı nüshalarının baş tarafında farsça mukaddime var. eserlerin başlangıç kısmında her bölüm kısa kısa tanıtılırken bundan sonra kainatın yaradılışından, tevhit ve münacaat niteliğindeki beyitlere geçilir. daha sonra hz. muhammed (sav) e naat, sahabeyi, dört halifeyi, aşere-i mübeşşere yi öven beyitler peşi sıra gelir.

  ------------------------------------------------------------------------


  Aşık paşa'nın en ünlü yapıtı. 1329 yılında yazılmıştır. aşık paşa bu yapıtında, anadolu türkleri'ne gizemciliği öğretmek amacını gütmüştür. aruz ölçüsüyledir. on iki bin "beyit"lik bir yapıttır. yapıtın öğreticilik yanı ağır bastığı için, bir sanat yapıtı olmaktan çok, bir öğretici yapıt olarak değerlendirilmelidir. ayrıca "garipname"nin, süleyman çelebi'nin "mevlid" adlı yapıtını etkilediğini de belirtmek gerekir.

  -----------------------------------------------------------------------


  garipnamenin yazıldığı dönemin özellikleri nelerdir

  13. ve 14. Yüzyıl Türk Edebiyatı
  Göktürk, Uygur, Karahanlı yazı dilleri Eski Türkçe içinde yer alır. Bunların örneklerini İslamiyet’ten Önceki Türk Edebiyatında ve Geçiş Dönemi diye adlandırdığımız 11. ve 12. Yüzyıl Türk edebiyatında görmüştük.

  Türk yazı dili 13. yüzyılda biri Batı Türkçesi, diğeri Kuzey-Doğu Türkçesi olmak üzere ikiye ayrıldı. Batı Türkçesi içinde zamanla Anadolu Türkçesi, Azeri Türkçesi, Türkmen Türkçesi, Gagavuz Türkçesi gibi yazı dilleri meydana geldi.Batı Türkçesinin temelini Eski Anadolu Türkçesi oluşturur. 13. ve 14. yüzyıllar bu yazı dilinin oluşup gelişme dönemidir.

  Bu dönemde, bu yazı dili ile ortaya konan ve anonim birer özellik gösteren Battalnâmeler, Dânişmendnâmeler, Saltuknâmeler ve Dede Korkut Hikâyeleri önem arz eder.
  13. ve 14. yüzyılların önemli bir özelliği de bu dönemde Tasavvuf inanışının hızla yayılarak şiirimizin başlıca konu ve teması haline gelmesidir.
  m.emin bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş