Gayya // Eren Erdem

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  [​IMG]

  Gayya, sözlüklerde ‘’cehennem çukuru’’ olarak geçen, rivayetlerde ise en tehlikeli ve can alıcı bölüm olarak ifade edilen yerdir. Ancak, bu çukur ‘’dünya’’ dahilindedir. Yani, insan tabiatına aykırı olan hertürlü fiil ile muhatap olan bireylerin içinde bulunduğu yıkıcı durumdur.

  Gayya, inançların ve kavramların yozlaşmasına göz yuman, ardı sıra oluşan ezberlerin ürettiği karanlığa teslim olanların içler acısı halini yansıtır. Bu, günümüzde ‘’Kavram ve Değerlerin’’ yozlaşması ile oluşmuş yapının bünyesinde can çekişen, çözümsüzlüğe hapsolan insanlığı hatırlatan önemli bir kavramdır. İnsanlık ‘’Gayya’’ kuyusuna hapsolmuş, kendilerini kurtaracak zebun edicileri beklerken, yanı başında bulunan gerçeklerin yozlaştırılışına sessiz kalarak, çöküntü ve hezimeti hızlandırmaktadır.

  Bu, savaşları, ego merkezli sömürüyü ve yozlaşmış kavramlara dayalı baskı psikozunu ‘’mübah’’ görme hastalığının ürettiği haldir. Bu hale göre, çözüm yine mevcut olanlar ile mümkündür.

  Halbuki, insanlığın uyanışı, GAYYA KUYUSU’nun farkındalığına erişip, Aydınlığa koşmak ve kavramları doğru oturtmak ile mümkündür.

  Geleneğin ürettiği din, gayya kuyusuna sürükleyen unsurlardan bir tanesidir. Bu kitap, birçok farklı ve yozlaşmış olgunun inceleneceği ‘’kitaplar’’ serisinin ilki ve ‘’Zulüm ve sömürüye göz yuman Emevi üretimi Gelenek Dinciliğine’’ karşı, ‘’Kurani ve Muhammedi İslam’’ gerçeğini gözler önüne serecek önemli bir çalışmayı içermektedir.

Sayfayı Paylaş