Gazetecilik Bölümü

Konu 'Gazetecilik' bölümünde >> Sєяєη >> tarafından paylaşıldı.

 1. >> Sєяєη >>

  >> Sєяєη >> Üye

  Katılım:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  215
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0

  Yazılı basında, haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikle elemanlar yetiştirilir ve bu alanda araştırma yapılır. Bu bölümün mezunları genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar.


  Programın Amacı:
  Gazetecilik programının amacı, yazılı basında haberin kaynağından basım ve yayın aşamasına kadar olan işlemlere ilişkin temel bilgi ve becerileri kazanmış nitelikli eleman yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Gazetecilik programının 4 yıllık eğitim süresinin ilk yıllarında sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih vb. temel sosyal bilimler ile ekonomi, hukuk ve istatistik alanlarında dersler okutulur. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğraf, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanlarında dersler verilir ve uygulamalar yaptırılır.

  Gereken Nitelikler: Gazetecilik progra mında girmek isteyenlerin normalin üstünde sözel yeteneğe sahip, sosyal araştırmalara meraklı, başkaları ile iletişim kurmaktan hoşlanan, girişken ve ısrarcı kimseler olmaları beklenir. Bu alanda çalışacak kimseler iyi bir gözlemci olabilmelidirler. Gazetecilik programını düşünen öğrencilerin kendilerini Türkçe-Kompozisyon, yabancı dil ve sosyal bilimler alanında iyi yetiştirmeleri,mümkünse bir okul gazetesinde yazı yazarak kendilerini sınamalıdırlar.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
  Gazetecilik programını bitirenler çeşitli basın ve yayın kuruluşlarının merkez ve haber bürolarında "Muhabir" olarak görev alırlar. Gazetecilik programından mezun olanların gazetelerde "Muhabir" olarak yaptıkları iş, haber toplamak ve bunları açık, kısa ve ilgi çekici bir biçimde gazete ve dergilere yazmaktır. Gazete muhabirleri belli bir alanda uzmanlaşabilirler (spor muhabiri, polis muhabiri vb.). Gazetecilerin çalışma saatleri bağlı oldukları gazetenin türüne göre değişir. Çalışma çok kere geceleri de devam eder. Gazete muhabirleri bazen bir röportaj için günlerce ünlü bir kişinin peşinde koşmak, evlerinden uzakta, güç koşullarda yaşamak, gerektiğinde bir haber için kendilerini tehlikeye atmak durumunda kalabilirler.

  Çalışma Alanları: Gazetecilik programını bitirenler genellikle basın yayın kuruluşlarında görev alırlar. Gazetecilik ekonomik koşullardan çok çabuk etkilenen bir sektör olduğundan, mezunların iş bulma şansı ülkenin ekonomik gelişmişliği ile çok sıkı ilişkilidir. Bununla birlikte, alanında çok iyi yetişmiş bir kimsenin hertürlü koşulda işsiz kalamayacağı söylenebilir.


  Gazetecilik Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  YEDİTEPE - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  MARMARA - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  İSTANBUL - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  ANKARA - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  EGE - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  GAZİ - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  KOCAELİ - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  SELÇUK - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  YAKIN DOĞU - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  LEFKE AVRUPA - İLETİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  DOĞU AKDENİZ - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  ULUSLAR ARASI KIBRIS - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  3hece8harf-bjk ve SevdaLiM bunu beğendi.
 2. yaren03

  yaren03 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  ben sunucu veya spiker olmak istiyorum..
  Ve Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesine gitmek istiyorum..
  Sanırım bu sene o okulun puanları çok yüksek olacakmıs..
  Ve gazetecilik bölümü var ancak sunucu veya spikerlik bölümü yokmuş..
  Sizce bu okulu okuyayım daha sonra iletişim fakültesine gidip daha sonrada eğitim mi alayım yoksa sunuculuk veya spikerlik bölümü olan bir liseye mi gideyim lütfen yardım edin :( :( :(
 3. yaren03

  yaren03 Üye

  Katılım:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen yardım edin 8. sınıftayım ve öğretmenlerim şimdiden birkaç okul tercih etmemi söylüyorlar..
  Daha sadece Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesini istediğimi belirttim..
  eğer bu konuda bir bildiniz varsa ve sizde iletişim bölümü gazetecilik filan istiyorsanız lütfen görüşlerinizi ve bildiklerinizi paylaşın...
  Ailemde bu doğrultuda gitmemi destekliyorlar..
  Ama onlarında tam anlamıyla bu konuyla bilgisi yok..
  Lütfen yardım ediiin ... :( :( :( :(
 4. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  Lise olarak bir bilgiye rastlamadım.Ancak Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde sunuculuk-spikerlik programı mevcut.Diksiyon Spikerlik Sunuculuk Seslendirme Oyunculuk Okulu Başkent İletişim Bilimler inceleyiniz.
  Ayrıca kurs olarakta sertifika alabilirsiniz.
 5. ranadogan

  ranadogan Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2011
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Aydın Doğan ve Tuncay Azaphan güzel liseler bu bölümler için.Bir çok arkadaşım var her iki lisedede.Ama Aydın Doğan biraz daha yüksek alıyor 387yle kapadı bu sene.Tuncay Azaphan 365 civarıı :)
 6. Senarist

  Senarist Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2013
  Mesajlar:
  199
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  29
  Konu sabit.

Sayfayı Paylaş