Gazetecilik Ve Halkla İliskiler Öğretmeni | Nasıl Olunur | Görevleri Nelerdir?

Konu 'Meslekler' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Gazetecİlİk Ve Halkla İlİŞkİler ÖĞretmenİ
  GAZETECİLİK VE HALKLA İLİŞKİLER ÖĞRETMENİ
  TANIM
  Çalıştığı eğitim kurumunda; öğrencilere gazetecilik ve halkla ilişkiler ile ilgili eğitim veren kişidir.
  GÖREVLER
  Gazetecilik ve Halkla İlişkiler ile ilgili hangi bilgi beceri tutum ve davranışların hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni bu program çerçevesinde - Eğitim vereceği grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar - Kendisine ayrılan ders saatlerinde planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir başarıyı artırıcı önlemler alır - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler - Öğrencilerin gelişimlerini izlersorunlarının çözümüne yardımcı olur - Alanı ile ilgili gelişmeleri izlerihtiyaçları saptar bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur - Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar - Sınıf öğretmeni olaraköğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.
  KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
  - Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı yıllık ve günlük çalışma planları not defteri ders ve yoklama defterleri öğrenci iş takip formu - Ders kitapları yardımcı kitaplar meslek alanı ile ilgili çeşitli teknik yayınlar. - Eğitim araçları (Projeksiyon tepegöz T.V. videovideo bantları slayt saydam bilgisayar Bilgisayar yazılımları CD vb.).
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip - Ayrıntıları algılama gücüne sahipokumaktan ve araştırma yapmaktan hoşlanan - Düşüncelerini sözle ve yazı ile etkili bir biçimde ifade edebilen - Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen - İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen dikkatli işine özen gösteren - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen hoşgörülü sabırlı - Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen - Kendini geliştirmeye istekli coşkulu girişimci yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Gazetecilik ve Halkla İlişkiler öğretmeni sınıfta görev yapar. Görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve oldukça gürültülüdür.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Bu alana öğretmen olarak atananlar Anadolu İletişim meslek Liselerinde alanın teorik ve uygulamalı meslek dersleriİletişim Teknikleri ve uygulaması Radyotv HaberciliğiOkuma ve Anlama teknikleriHaberleşme Hukuku Basın Ahlakı İnsan İlişkileriHalkla İlişkiler konularıyla ilgili dersler verebilmektedirler.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Üniversitelerin Gazetecilik Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Halkla İlişkiler ve Tanıtım Halkla İlişkiler Televizyon Gazeteciliği Medya ve İletişim SistemleriBasın Yayın bölümünü bitirenlerden “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği aaasiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlayanlar bu alanda öğretmenlik yapabilirler.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Yukarıdaki bölümlere girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yukarıda sayılan proğramlardan en az biri için belirlenen puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Sosyoloji Psikoloji Siyasi Tarih Ekonomi Hukuk İstatistik Gazetecilik Fotoğraf Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Basın-Yayın Tekniği Program Yapımcılığı Televizyon Haberciliği Yayın Yolu ile Halk Eğitimi gibi dersler verilir.
  BURS ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
  - Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Eğitim sonrasında meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim - öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.
  MESLEKTE İLERLEME
  - Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi doçent ve profesör unvanını alabilirler. - Kendi işyerlerini açabilirler. BENZER MESLEKLER: Radyo-TV program yapımcılığı.

Sayfayı Paylaş