Gazi Çağlar

Konu 'Tarihçiler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Gazi Çağlar

  Prof. Dr. Gazi Çağlar tarih ve din bilimleri uzmanı.

  12 Eylül 1980 sonrası Almanya’ya yerleşti. Hannover Yüksek Okulu’nda sosyal hizmetler bölümünü bitirdikten sonra Hannover Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, tarih ve din bilimleri okudu. 2005′te Hildesheim Yüksek Okulu’nda profesör oldu.

  Görüşleri
  Eserlerinde Samuel P. Huntington’un Medeniyetler Çatışması ve Bassam Tibi’nin görüşlerine karşı çıkmaktadır. Siyasal İslamcı hareketi “kapitalist modernizmin bir ürünü” olarak değerlendirir. “Diller bakımından zengin bir göç toplumunu” savunur; Almanya’daki göç ve uyum tartışmalarını yalnızca Almanca bilgisine indirgemenin sözkonusu göç toplumuna giden yolu tıkadığını dile getirir…….

  ESERLERI
  Staat und Zivilgesellschaft in der Türkei und im Osmanischen Reich. Frankfurt am Main, 2000,
  Der Mythos vom Krieg der Zivilisationen. Der **sten gegen den Rest der **lt. Eine Replik auf Samuel P. Huntingtons Kampf der Kulturen. Münster, 2002, Türkçesi: Uygarlıklar Arası Savaş Miti Dünyanın Geri Kalan Bölümüne Karşı Batı, Gazi Çağlar, Belge Yayınları, Nisan 2003.
  Die Türkei zwischen Orient und Okzident. Eine politische Analyse ihrer Geschichte und Gegenwart. Münster, 2003.
  Die USA im Nahen Osten. Geschichte und Gegenwart einer imperialistischen Beziehung (Hakan Bates Akar ile birlikte). Münster, 2005.

Sayfayı Paylaş