gaziantep üniversitesi

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde arzu_asi tarafından paylaşıldı.

1. arzu_asi

arzu_asi Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36

Gaziantep`te yüksek öğretim 1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamış ve 1987 yılında ise üniversite tüzel kişiliğini kazanmıştır.

Kuruluşundan bu yana dengeli bir şekilde gelişmesini sürdüren Gaziantep Üniversitesi, çevre il (Kilis) ve ilçelere (Nizip,Oğuzeli) yayılarak 7 Fakülte, 4 Yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü ve 7 Meslek Yüksekokulundan oluşan bir bölge üniversitesi haline gelmiştir. Bağlı birimlere ilave olarak, Adıyaman Mesleki Teknik Eğitim Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu`nun ayrıca Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ve Oğuzeli`nde birer Meslek Yüksekokulu`nun kurulması çalışmaları sürmektedir. Tüm fakülte ve yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı 2002 yılında toplam 104 olmuştur. Mevcut öğretim elemanı sayısı 763 olup, 2002 yılı itibariyle yaklaşık 11.000 öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesinde, Fen Edebiyat Fakültesinin ise İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü`nde öğrenim dili İngilizce olup, bu iki birimin yanı sıra Tıp Fakültesi ve Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulunda zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı okutulmaktadır.

Üniversitemiz, öğrencilerine ve tüm akademik personele sunduğu gelişmiş kütüphane imkanları, modern araştırma laboratuarları ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini en üst düzeyde desteklemektedir.

Bilimsel yayın sıralamasında Gaziantep Üniversitesi Türkiye`nin vakıf üniversiteleri dahil olmak üzere tüm üniversiteleri arasında 10., devlet üniversiteleri arasında ise 5. sırada olup Türkiye`nin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Sosyal ve kültürel faaliyetler, artan bir hızla devam etmektedir. Öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerle sosyal ve kültürel faaliyetlere önemli ölçüde katkıda bulunmakta olup, ülkemizi ilgilendiren ekonomik, siyasi ve uluslararası konularda tanınmış simaların katıldığı birçok bilimsel toplantı düzenlenmektedir.

Huzur ve güven ortamında eğitim yapılan Gaziantep Üniversitesi, aydınlık geleceğe açılan kapıda ülkemiz gençlerine en iyi sosyal ve akademik hizmeti sunmayı temel ilke edinmiştir.

2. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36
  3. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36

işte bizim şehrimizin üniversitesi :)
  4. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36
    bizim kentimize gelin pişman olmazsınız arkadaşlar ;)
  5. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36
    Laboratuvarlar

Üniversitemizin hemen her biriminde kendi alanlarıyla ilgili eğitim amaçlı kullanılan laboratuvarlar mevcuttur. Bu laboratuvarların yanı sıra öğrencilerin eğitim, araştırma, tez ve ödevlerini yapabilmeleri amacıyla 9 ayrı bölümde ve taşra birimlerimizin her birinde, internet bağlantılı bilgisayar laboratuvarları oluşturulmuştur.

Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi

Gaziantep Üniversitesi, öğrencilerine ve mensuplarına etkin ve çağdaş bir kütüphane hizmeti sunmaktadır. Yaklaşık 7000 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan kütüphane binasında 8 okuma, 2 sergi, 1 sinema, 1 konferans salonu bulunmaktadır. Genel koleksiyonun bulunduğu okuma salonları ile diğer bölüm salonları aynı anda 640 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir.

Kütüphane LC (Library of Congress) sınıflama sistemini kullanmaktadır. Yayınlar açık raf sistemi ile kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Genel olarak kütüphane koleksiyonu 54.000 kitap, 20.400 ciltli süreli yayın olmak üzere yaklaşık 72.000 adettir.

Ayrıca Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi 260`ı yurtdışı olmak üzere toplam 470 süreli yayına abonedir.

ANKOS aracılığıyla Science Direct (Elsevier), **b of Science (ISI), IOP (Institute of Physics), Synergy (Black**ll), Link (Springer Verlag), Klu**r, Interscience (John Wiley) veri tabanlarına on- line abonelik bulunmaktadırr ve yaklaşık 3.000 uluslararası dergiye tam makale olarak ulaşmak mümkündür. Halen kütüphane kullanıcılarına, ``Kütüphane Otomasyon Programı BLIS`` aracılığıyla hizmet sunmakta ve on-line erişim sağlamaktadır. Tüm kütüphane hizmetlerinin elektronik ortamda sunulmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir.

Araştırma ve Uygulama Merkezleri

Üniversitemizde özellikle sosyal ve kültürel alanlardaki araştırma ve uygulamaların önemli bir kısmı aşağıda belirtilen merkezler tarafından yürütülmektedir. 1999 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde kurulan ``Türkçe Öğretim Merkezi`` Gaziantep ve Halep Şehirleri arasındaki sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol üstlenmiştir.

-Yabancı Diller Araştırma ve Uygulama Merkezi (YADİMER)

- Gaziantep Üniversitesi Çevre Araştırma Merkezi (GÜÇAMER)

- Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİLAMER)

- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi

- Gaziantep El Sanatlarını Koruma ve Geliştirme Merkezi (GÜGEMER)

- Gaziantep Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi (GABAM)

- Gaziantep Üniversitesi GAP Araştırma ve Uygulama Merkezi (GAPMER)

- Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAMER)

- Gaziantep Üniversitesi Gaziantep Araştırma ve Uygulama Merkezi (GAMER)

- Gaziantep Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GÜSEM)

- Gaziantep Üniversitesi Tübitak- Sanayi, Ortak Araştırma Merkezi (GÜSAM)

- Halep ÜniversitesiTürkçe Öğretim Merkezi
  6. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları:
    36
  7. arzu_asi

Beğenileri:
    254
    Ödül Puanları: