Geçmişe damgasını vurmuş bilgisaylar

Konu 'Bilişim Teknolojileri' bölümünde Red tarafından paylaşıldı.

1. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Kenbak-1

Adı pek bilinmiyor olsa da, Kenbak-1 aslında dünyanın ilk gerçek PC'si olma özelliğini taşıyor. John Blankenbaker'in 750 Dolar değerindeki bu bilgisayarı, modern bir bilgisayarın sahip olması gereken birçok şeye fazlasıyla sahipti.

Xerox Alto

Teknik özellikleri: 128-512 KB RAM, Alto işletim sistemi, 16-bit işlemci, ilk fare ve grafiksel kullanıcı arabirimi.

IMSAI 8080

MITS Altair 8800'ün gösterdiği büyük başarıyla birlikte IMS Associates Incorporated (IMSAI) yeni bir makineyle kullanıcıların karşısına çıktı. Yeni bir S-100 standardı olan IMSAI 8080, bilinen ilk PC klonuydu. Altair'in standartlarına fazlasıyla uyan IMSAI 8080, bunun dışında ön paneli, kasası ve güç kaynağında ufak değişikliklere gitmeyi tercih etti.

Apple I

1976 yılında çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Steve Jobs ve adaşı Wozniak, geliştirdiği yeni Apple I bilgisayarlarıyla o döneme damgalarını vurmayı başarmıştı. Her ne kadar devrimsel bir bilgisayar olarak addedilemese de Apple I, iyi tasarlanmıştı. Maliyeti düşük olduğundan kısa sürede yayılma olanağı bulan Apple I, 666.66 Dolarlık fiyat etiketiyle satılıyordu.
    Teknik özellikleri: 4KB RAM, 1MHz 6502 işlemci, BASIC (desteklenen işletim sistemi) ve elbette Apple'ın ilk bilgisayarı olması.

Kaynak:Chip
  2. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0

Sol-20

Sol-20'nin sahneye çıkışına dek, bilgisayarlar pek kullanıcılara göre tasarlanmamıştı. Kontrolü bir hayli güç olan bilgisayarları geride bırakan Sol-20, kullanışlı LED ekranı ve klavyesiyle göz dolduruyordu.

Teknik özellikleri: 4KB-64KB RAM, 2MHz Intel 8080 işlemci, SOLOS/Northstar DOS (desteklenen işletim sistemleri), klavye ve video kartının dahil olduğu ilk entegre sistem...

Commodore Pet 2001

Teknik özellikleri: 8KB RAM, 1MHz MOS 6502 işlemci, BASIC(desteklenen işletim sistemi).

Sayfayı Paylaş