Gençliğe Din Eğitimi - Yaşlı baba & Oğlu

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Gençliğe Din Eğitimi
    Bir gün bir köylü kaza müftüsüne gider ve oğlunu şikayet eder: ?Sayın hocam, dün oğlum beni tarlada dövdü. Elindeki öküzleri sürdüğümüz övendire ile vurdu. Canım yandı, ağladım ben bunun için mi evlat büyüttüm, ben şimdi bu ihtiyar halimle ne yapacağım, sana geldim, bana bir yol göster, akıl ver ne yapacağımı şaşırdım. Yalvarırım sana bana yardım et, ? Müftü çok şaşırır, evlat yaşlı bir babaya nasıl el kaldırır nasıl döver. Ayette, ?öf bile denilemeyeceği? beyan edilmişken, bu çocuk böyle bir şeyi nasıl yapar. Yaşlı adama sorar.

?Baba, sen oğluna dinin emirlerini öğretmedin mi? Öğrenebileceği bir yere göndermedin mi? Ana babanın büyüklüğünü ona anlatmadılar mı? Ahlak ve terbiye görmedi mi? Köylü ihtiyar, der ki:

?Müftü Bey haklısınız ama, Köy halini bilirsiniz. Öğretemedim ve de öğrenmek için bir yerlere de gönderemedim. Köy yerinde iş var. Güç var, hayvanlar güdülmek ister, çift var, Odun var, Bunlar yapılması gereken işler. Diyerek ağlar. Müftü adama bakar ve der ki:

?O halde, ihtiyar baba, sen oğlunun kusuruna bakma, o hangi şeyin ne kadar kıymetli olduğunu öğrenememiş, Seni de çift sürdüğü öküzleri zannetmiş, Çünkü o seni ile öküzler arasında pek bir fark görememiş, bilememiş, Çünkü oğluna baba kadrini kıymetini öğretmemişsin. Yoksa bir oğul, babaya el kaldıramaz.? Diyerek, kişiye zamanında dini eğitimin verilmesi gerektiğini anlatmıştır.

Demek ki dini eğitimi olmayan kişiden fayda gelmez. İslam dini eğitime çok büyük bir önem vermiştir. Bir millet ancak eğitimle yücelir, yükselir. Bir devletin bekası ve geleceği ise yeni nesillerdir. Yeni nesilleri nasıl yetiştirirsek, geleceğe o şekilde bir yön çizmiş oluruz. İslam aleminin müreffeh geleceği gençlere verdiğimiz dini eğitimin ölçüsüyle doğru orantılı olacaktır.

Moderatör Seher bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş