Genelkurmay: Darbeye Yönelik Eğitim Verilmesi Söz Konusu Değil

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Genelkurmay Başkanlığı, TSK eğitim ve öğretim kurumlarının Türk Milli Eğitim Müfredatı'ndan farklı eğitim ve öğretim yaptığı ve darbeye yönelik eğitim konularının işlendiğine yönelik iddiaları yalanladı. Açıklamada, darbeye yönelik eğitim konularının bulundurulmasının söz konusu olmadığı, bütün eğitim sisteminin yürürlükteki mevzuata uygun olarak düzenlendiği bildirildi.

  Genelkurmay Başkanlığı, daha önce yaptığı açıklamaların üzerine bir yenisini daha ekleyerek, TSK eğitim ve öğretim kurumlarının müfredatını detaylı bir şekilde kamuoyuna yansıttı. Yapılan açıklamada, askeri okulların Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'na bağlı olmadıkları, müfredatının ve ders kitap içeriklerinin Genelkurmay Başkanlığı'nca oluşturulması ve askeri okulların MEB ve YÖK denetleme sistemi dışında olmaları nedeniyle; askeri okulların darbeci zihniyetin yetişmesine ortam hazırladığı, bu mahzuru gidermek maksadıyla, askeri okulların müfredatının elden geçirilmesi gerektiği şeklinde haber ve yorumlar yapıldığı gözlemlenmiş. Bahse konu haberlere ilişkin olarak; TSK eğitim kurumlarında uygulanan eğitim sistemi bilgi notu ile ders çizelgeleri ve askeri ders içerikleri, 17 Eylül 2011, 06 Mayıs 2012 ve 23 Temmuz 2012 tarihlerinde TSK Genel Ağı'nda yayımlanmış olmasına rağmen, bu konudaki haber ve yayınlara devam edilmiştir. Bu kapsamda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve oluşabilecek yanlış algılamaların önüne geçmek maksadıyla konu ile ilgili açıklama ihtiyacı duyulmuştur." denildi.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı askeri orta ve yüksek öğretim kurumlarının eğitim ve öğretim esaslarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilen açıklamada, Genelkurmay'ın, Kuvvet Harp Akademileri bünyesinde yüzbaşı ve binbaşı rütbesindeki subayları, çağın dinamik eğitim yapısı içerisinde askeri, siyasi ve ekonomik konulardaki güncel gelişmeler paralelinde öğrenime tabi tutmak, hizmet içi eğitim seviyelerini yükseltmek ve mesleğe yönelik motivasyonlarını artırmak maksadıyla Komutanlık ve Karargah Subaylığı (KOMKARSU) öğrenimi verildiği de bildirildi. Bu alanda eğitim süresinin 20 hafta uzaktan, 20 hafta yüz yüze olmak üzere toplam 40 hafta olduğunu açıklandı.

  "MESLEKİ KÜLTÜR VE MESLEKİ MOTİVASYONU SAĞLAMAK İÇİN"

  Genelkurmay, bunların dışında 'Astsubay Üst Karargah Hizmetleri Öğrenimi'nden de söz etti. Genelkurmay açıklamasında "Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nca tüm kuvvetler adına yürütülen Astsubay Üst Karargah Hizmetleri Eğitimi; öncelikle büyük karargahlarda çalışacak astsubayların eğitim seviyelerini yükselterek karargahta çalışma niteliklerini geliştirmek, müştereklik kültürü kazandırmak ve mesleki motivasyonlarını artırmak maksadıyla icra edilmektedir. Eğitim süresi 16 hafta uzaktan, 18 hafta yüz yüze olmak üzere toplam 34 haftadır." bilgilerine yer verildi.

  Genelkurmay Başkanlığı, eğitim kurumlarının ders çizelgelerine kadar bütün ayrıntılarını açıklarken "Kamuoyunda gündeme getirilen iddiaların aksine TSK eğitim ve öğretim kurumlarının, eğitim birliğine aykırı hareket etmesi ve eğitim-öğretim müfredatında açık veya gizli olarak darbeye yönelik eğitim konularının bulundurulması söz konusu değildir. Bütün eğitim sistemi yürürlükteki mevzuata uygun olarak düzenlenmiştir." diye belirtti.

  "TSK'YI BATILI ÜLKELERİN SİLAHLI KUVVETLERİYLE KIYASLAMAK GERÇEKLERE AYKIRI"

  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de askeri okullar, harp sanatını öğretmek amacıyla kurulmuştur. Tüm modern ordulardakine benzer şekilde TSK askeri okullarında da fiziki yeteneği en yüksek seviyede tutmak için temel beden eğitimi ve savaş beden eğitimi dersleri ile bilinen anlamda askerliğin temel konuları olan taarruz, savunma gibi harekat konularını içeren askeri eğitim programı akademik programla birlikte uygulanmaktadır. TSK Orta Dereceli Askeri Okullarında eğitim ve öğretim programlarımızın hazırlanması, programların denkliğinin sağlanması, onaylanması ve bilimsel denetimi konularında MEB kriterlerine uygun hareket edilmektedir. Ayrıca, TSK Ortaöğretim Okullarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından tescil edilen haftalık ders çizelgesine uygun olarak MEB tarafından belirlenen ders kitapları okutulmaktadır. TSK Ortaöğretim Okullarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından tescil edilen haftalık ders çizelgesine uygun olarak MEB tarafından belirlenen ders kitapları okutulmaktadır. TSK Yüksek Öğretim Kurumları eğitim ve öğretim programları YÖK'ün ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda aradığı kriterlere uygun olarak hazırlanmakta ve uluslararası alanda geçerliliği olan programlar oluşturulmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Okullarının TSK bünyesinde görev alacak muharip subay ve astsubay yetiştirmenin gereği olarak kendi özel kanun ve yönetmeliklerine tabi olmasının 'Türk Milli Eğitim Müfredatından farklı eğitim ve öğretim yaptığı' şeklinde algılanmasının çoğu zaman yanlış ve eksik bilgiden kaynaklandığı, bazı hallerde de maksatlı olduğu değerlendirilmektedir."

  "TSK EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNE ÖN YARGILI BİR BAKIŞ İÇISI"

  TSK bünyesindeki orta dereceli okullardan başlayarak, Harp Akademilerine kadar tüm eğitim ve öğretim kurumlarının MEB ve YÖK kriterlerine uyum sağlamasına, geleceğin güvenlik ve harp ortamının gereklerine göre dinamik olarak sürekli geliştirilen ve değiştirilen eğitim ve öğretim programlarına rağmen; ön yargıların şekillendirdiği bakış açısıyla TSK eğitim ve öğretim kurumlarına yöneltilen eleştirilerin yersiz olduğunu vurgulayan Genelkurmay, "Diğer taraftan her zaman sıcak gelişmelerin yaşandığı bir coğrafyada bulunan Türkiye'de Silahlı Kuvvetlerin konumu ve rolünün, güvenlik ihtiyaçları ve maruz kaldıkları tehdit düzeyleri düşük seviyede olan bazı batılı ülkelerin Silahlı Kuvvetleri ile kıyaslanmasının ve mevcut durumun demokratik ülkelerdeki uygulamalara aykırı olduğu iddiasının gerçeklerden uzak bir bakış açısının ürünü olduğu değerlendirilmektedir." ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca TSK bünyesindeki tüm derece okullarının ders programları da detaylı bir şekilde paylaşıldı.
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş