Geometri sorularını kolay çözmek için neler yapılmalıdır?

Konu 'Geometri 11. Sınıf' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Geometri sorularını kolay çözmek için neler yapılmalıdır?

Bir üçgen sorusu; üçgenin tüm konularını içerebilir. Üçgen konusuyla ilgili tüm soruları çözebilmek için, konun tamamı ve formülleri bilinmelidir. Üçgen sorularını çözebiliyorsanız, az bir çalışmayla diğer konuların sorularının altında da kalkabilirsiniz demek… Üçgen geometrinin temelini oluşturur.

Bir düşünün kare nedir iki ikiz kenar dik üçgenin birleşimi dikdörtgen nedir iki eş dik üçgenin birleşimi vs.. vs üçgeni iyi kavramış bir öğrenci ÖSS ve LGS(OKS) geometrisinin %50-60 nı kavramış demektir…

Geometri sorularını çözmeye yeni başlayacak kişiler. Öncelikle çözümlü soruları inceleyip çözmelidir. Bu şekilde bir konudan yeterince örnek soru çözüldükten sonra, çözümsüz sorulara geçilmeli.Eğer direk çözümsüz sorulardan başlarsanız soruların birçoğunu çözemediğinizi görüp moraliniz bozulur.Ve sonra geometriyi yapamadığınızı düşünüp bir daha çalışmak içinizden gelmez.Bu sebeple önce çok miktarda çözümlü soruları çözmekle başlayın işe…Geometri soruları çoğunlukla şekilli sorular olduğundan, soruların çözümü de şekil üzerindedir. Şekil üzerinde geometri sorusunu çözebilmek için, soruda verilen tüm bilgiler şekle geçirin. Geometri soru çözümlerinde farklı yollardan sorular çözülebilir. Bu yolları kolay görmenin en önemli şartı konuyla ilgili yeterince örnek soru çözmektir.

Geometri sorularını kolay çözmek için kısaca şunlar yapılmalıdır :

1) Soruyu içeren konu ve formüller bilinmelidir.
    2) Önceden yeterince örnek soru çözülmelidir.
    3) Sorunun çözümü için verilen tüm bilgiler şekle yerleştirilmelidir.
    4) Açı sorularında ikizkenar üçgen varsa, tepe açısı tespit edilip, taban açılarının aynı olduğu şekle yazılmalıdır.
    5) Bir şekilde 30, 45, 60, 150, 145, 120 dereceleri varsa muhakkak bunları kullandırmak için vermiştir. Varsa uygun bir köşeden dik indirilerek sorular çözülebilir.
    6) İkizkenar üçgen, eşkenar üçgen, ikizkenar yamuk sorularında tepe açılarından dik indirilerek sorular kolay çözülebilir.
    7) İki kenarı paralel olan bir dörtgen sorusunda bir köşeden paralel olamayan kenara paralel çizilerek soru kolayca çözülebilir.
    8) Yeni öğrenilen her konu mutlaka akşam tekrar edilmeli, hafta içi ve hafta sonunda birer tekrar yapılırsa konu uzun zaman hafızamızda saklı kalır.
    9) Başarmak istediğiniz bir konuda samimi iseniz, onu mutlaka başarırısınız.

Bunca ipucundan sonra doğru geometri başına…

ALINTIDIR...
    mertcavs, benqiSu, hayal mazı ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  2. aksi

aksi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya ne yaparsam yapayım olmuyor .. kafayı yiyeceğim.. geometriyi anlayamıyorum.. matematiği çok güzel çözüyorum ama geometriye gelince tıkanıyorum bir de bu yazıyı uygulayacağım son çare :S
  3. evremg1988

evremg1988 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Aynen ya benmde geomtri sorunum var napıcm bilmiorm ama bu öneriyi de denicem teşekkürler;)
  4. ebru44

ebru44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende yapamıyorum geometriyi nasıl olacak yardım edermisiniz
  5. ...Juicy...

...Juicy... Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herşey istemekten ve çok soru çözmekten geçer boş bunlar
  6. ibooo43

ibooo43 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende tam tersi geometriLeri harika bir şekiLde yapıyorum ama matematik oLmuyor :S
  7. by ACİL

by ACİL Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğiniz bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim

SAYGILAR...
  8. saynur

saynur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    evet bende geometri yapıyorum ama matematik bir türlü olmuyor...
  9. hilly

hilly Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.711
    Ödül Puanları:
    113
    geometrim 10...olmuyo dershaneye de gidiyorum ama yok tık yok..
  10. xaslix

xaslix Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    6
    formülleri bi kağıda yazın bi kaç çözümlü örnekleri inceleyin onlara benzer bi kaç soru çözün anlarsınız bence.. ;)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş