Geometrizedeler

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde elcin06 tarafından paylaşıldı.

1. elcin06

elcin06 Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    36

Geometri Sorularını Kolay Çözmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bir üçgen sorusu; üçgenin tüm konularını içerebilir. Üçgen konusuyla ilgili tüm soruları çözebilmek için, konun tamamı ve formülleri bilinmelidir. Üçgen sorularını çözebiliyorsanız, az bir çalışmayla diğer konuların sorularının altında da kalkabilirsiniz demek..Üçgen geometrinin temelini oluşturur.Bir düşünün kare nedir iki ikiz kenar dik üçgenin birleşimi dikdörtgen nedir iki eş dik üçgenin birleşimi vs.. vs üçgeni iyi kavramış bir öğrenci ÖSS ve LGS(OKS) geometrisinin %50-60 nı kavramış demektir...

Geometri sorularını çözmeye yeni başlayacak kişiler. Öncelikle çözümlü soruları inceleyip çözmelidir. Bu şekilde bir konudan yeterince örnek soru çözüldükten sonra, çözümsüz sorulara geçilmeli.Eğer direk çözümsüz sorulardan başlarsanız soruların birçoğunu çözemediğinizi görüp moraliniz bozulur.Ve sonra geometriyi yapamadığınızı düşünüp bir daha çalışmak içinizden gelmez.Bu sebeple önce çok miktarda çözümlü soruları çözmekle başlayın işe...

Geometri soruları çoğunlukla şekilli sorular olduğundan, soruların çözümü de şekil üzerindedir. Şekil üzerinde geometri sorusunu çözebilmek için, soruda verilen tüm bilgiler şekle geçirin. Geometri soru çözümlerinde farklı yollardan sorular çözülebilir. Bu yolları kolay görmenin en önemli şartı konuyla ilgili yeterince örnek soru çözmektir.

Geometri Sorularını Kolay Çözmek İçin

Kısaca şunlar yapılmalıdır.
    1) Soruyu içeren konu ve formüller bilinmelidir.
    2) Önceden yeterince örnek soru çözülmelidir.
    3) Sorunun çözümü için verilen tüm bilgiler şekle yerleştirilmelidir.
    4) Açı sorularında ikizkenar üçgen varsa, tepe açısı tespit edilip, taban açılarının aynı olduğu şekle yazılmalıdır.
    5) Bir şekilde 30, 45, 60, 150, 145, 120 dereceleri varsa muhakkak bunları kullandırmak için vermiştir .Varsa uygun bir köşeden dik indirilerek sorular çözülebilir.
    6) İkizkenar üçgen, eşkenar üçgen, ikizkenar yamuk sorularında tepe açılarından dik indirilerek sorular kolay çözülebilir.
    7) İki kenarı paralel olan bir dörtgen sorusunda bir köşeden paralel olamayan kenara paralel çizilerek soru kolayca çözülebilir.
    8) Yeni öğrenilen her konu mutlaka akşam tekrar edilmeli, hafta içi ve hafta sonunda birer tekrar yapılırsa konu uzun zaman hafızamızda saklı kalır.
    9) Başarmak istediğiniz bir konuda samimi iseniz, onu mutlaka başarırısınız.

Bunca ipucundan sonra doğru geometri başına....

LpMrvE bunu beğendi.
  2. lutfullah

lutfullah Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    19
    puff :( ben bi başarılı olamıyorum geometriden, İnşallah bunlar işe yarar :)
  3. ezgi000

ezgi000 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benimde geometri zayıf ya
  4. cicis

cicis Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana geometri demeyin ya:(
  5. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

(¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    310
    Ödül Puanları:
    36
    Soruyu içeren konu ve formüller bilinmelidir.

bu bilinse yeter bence o zaman zor olmaz
  6. chatLak_qıss

chatLak_qıss Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya geometri gerÇekten ßanada Çok ağır geliyo
  7. yunus_42

yunus_42 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Bu kadar basit değil bence. Formülleri uygulayacak yeri de görmek gerekiyor.Bakmakla görmek arasındaki fark burda ortaya çıkıyor.
  8. Lizard King

Lizard King Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    444
    Ödül Puanları:
    36
    Geometri, bölüm değiştirmeme sebep olup, son pişmanlığım fayda etmese de yine sana karşı bir sevgim var :) ve olacak..
  9. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    formülleri biliyorum ama uygulayamıyorum gerçek sorunda burda zaten
  10. irem123123

irem123123 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya aslında geometriyi yapabilmemiz için hocamızı çok sevmemiz lazım mesela bizim bi hoca var suratu mahkeme duvarı gibi sürekli siddet gösteriyor siz kalırsınız gecemezsiniz üniversiteyi unutun diyor bence öğrentmenin güler yüzlü ve sen sakrak olması lazım dersi sevdirebilmesi için benim psikolojim berbatti nefret ederdim o dersten ama bi hoca geldi çok tatlı güler yüzlü pozitif birden sevmeye basladım o dersi yani demek istedğim bir dersi sevebilmemiz için önce öğretmeni sevmemiz lazımm

Sayfayı Paylaş