Geri Bildirim (Dönüt) iletişim sürecine ne kazandırır?

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde sisisisi33 tarafından paylaşıldı.

1. sisisisi33

sisisisi33 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    9

Geri Bildirim (Dönüt) iletişim sürecine ne kazandırır ?
  2. Moderatör Mertcan

Moderatör Mertcan Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    43
    Dönüt, kaynaktan gelen mesaja alıcının gösterdiği tepkinin tekrar kaynağa ulaşması sürecidir.Eğer iletişim sürecinde dönüt sağlanamıyorsa iletişimin tek yönlü olduğu söylene bilir.Bu açıklamadan hareketle çift yönlü mesaj alış verişine “iletişim” tek yönlü mesaj alış verişine “iletim” diyebiliriz.(Radyo ve televizyon tek yönlü iletim,sohbet, tartışma çift yönlü iletişim)

umarım işe yarar :)
    serdar5454 ve sisisisi33 bunu beğendi.
  3. serdar5454

serdar5454 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    4
    Geri Bildirim ( Dönüt ): Dönüt iletişim sürecinin son aşamasıdır. Kaynak iletiyi iletişim kanalları vasıtasıyla alıcıya iletmiştir. İletinin hedef alıcı üzerindeki etkisi dönüt ile anlaşılır. Dönüt bir iletişim sürecinin denetim mekanizmasıdır.

Sadece bunu buldum bu konu hakkında insallah isini görür.
    sisisisi33 ve gözdeecem bunu beğendi.
  4. gözdeecem

gözdeecem Üye

Beğenileri:
    382
    Ödül Puanları:
    0
    Dönüt (Geri Bildirim)

Alıcının, göndericiye verdiği tepkiye (cevaba) dönüt denir.

Hakan, arkadaşı Caner’e cep telefonundan: “Toplantı başladı mı?” mesajını gönderdi. Caner de onun mesajını: “Hayır, daha başlamadı.” diye cevapladı.

Yukarıdaki iletişimde iletişimi başlatan kişi Hakan’dır. O hâlde Hakan “gönderici (kaynak)” durumundadır. Hakan’ın soru yönelttiği kişi olan Caner ise “alıcı”dır. Gönderici olan Hakan’ın, alıcı olan Caner’e aktardığı “Toplantı başladı mı?” sözü, yani mesajı “ileti”dir. Gönderici, iletisini telefonla aktardığı için burada telefon “kanal” durumundadır. Gönderici ve alıcının sözlerini yansıtan harfler veya dil (Türkçe) “şifre’dir. Alıcının (Caner), göndericiye (Hakan) verdiği “Hayır, daha başlamadı.” cevabı ise bu iletişimdeki “dönüt”ü oluşturmaktadır.
    umarım işine yarar canım :)
    sisisisi33 ve serdar5454 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş