Gıda Teknikeri

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  Gıda maddelerinin sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesi ambalajlanması depolanması ve tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerini yapan yorumlayan ara meslek elemanıdır.

  GÖREVLER

  - Hububat ürünlerinin süt ve süt ürünlerinin çeşitli et ürünlerinin bitkisel yağların meyve ve sebzelerin işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır
  - Planlanmış olan üretimin gerçekleştirilmesi için önlemlerin alınıp uygulanmasını sağlar
  - Sağlığa uygunluğunu ve kalitesini kontrol için gıdalardan ve gıda katkı maddesinden örnekler alır. Laboratuarda değişik analiz yöntemlerini kullanarak analiz yapar. Çıkan sonuçları değerlendirir raporlar düzenleyerek ilgililere bildirir. İstatistiki bilgiler elde eder
  - Hububat baklagiller kuru sebze ve meyve kuru tütün kakao çay un vb. mamullerin ilgili ambar zararlıları ile mücadele yöntemlerini bilir ve uygular
  - Gıdaların fiziksel kimyasal ve mikrobiyolojik kontrolünü yapar. Gıda hijyeni ve sanitasyonunu kontrol eder
  - Kalitesi bozuk ve sağlığa uygun olmayan ürünlerin piyasaya sürümüne izin verilmemesini sağlar
  - Üretilen gıda maddelerinin uygun olarak paketlenmesini ve paketleme işleminin düzenliliğini kontrol eder
  - Çalıştığı birimde amiri ile sorumluluğunu taşıdığı kişiler arasında iletişimi sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Her türlü gıda maddesi laboratuar malzemeleri
  - Gıda mevzuatı ile ilgili yasa tüzük ve yönetmelikler
  - Optik analiz cihazları duyusal analiz cihazları
  - Kimyasal maddeler işletmenin olanakları ölçüsünde gerektiğinde bilgisayar
  - Ambar zararlıları ile mücadele araçları ve ilaçları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Gıda kalite ve sağlık kontrolü teknikeri olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip
  - Kimya ve biyoloji konularına ilgili
  - Gözleri sağlam ve görme gücü yüksek
  - Dikkatli ve sorumluluk sahibi
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Gıda teknikerleri gıda üreten fabrika ve atölyeler ile laboratuarlarda görev yaparlar. Laboratuar ortamı temizdir ancak üretim yapılan yer sıcak rutubetli ve kokulu olabilir. İş genel olarak oturarak yapılır. Meslek elemanları gıda mühendisleri kimya mühendisleri biyologlar ve veterinerlerle iletişimde bulunurlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Gıda Teknolojisi Teknikerleri gıda sanayii ile ilgili kamu (Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığı kontrol Laboratuarı Hıfzısıhha Enstitüsü Belediyeler İl Sağlık Müdürlükleri vb.) ve özel sektör kuruluşlarında (su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler içme kullanma sanayi sularının et süt ürünleri şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezlerinde çevre koruma laboratuarları ve ilaç işletmelerinde) ara teknik eleman olarak çalışırlar.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi üniversitelerin Gıda Teknolojisi programlarında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Meslek liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi Besin Endüstrisi Besin Endüstrisi-İşleme Besin Kontrol ve Analizleri Besin Teknolojisi Besin Teknolojisi-Besin Kontrol ve Analizleri Besin Teknolojisi-Gıda Kontrol ve Analizleri Besin Teknolojisi-Kurum Beslenmesi Beslenme ve Ev Yönetimi Değirmencilik Ev Yönetimi Ev Yönetimi ve Beslenme Gıda Kontrol ve Analizleri Gıda Teknolojisi Kurum Beslenmesi bölümlerinden mezun olanlar “Gıda Teknolojisi” ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

  - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Gıda Teknolojisi programlarında ön lisans düzeyinde 4 yarı yıllık dönemlerden oluşan 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Eğitim süresince Genel Mikrobiyoloji Genel Kimya Gıda Kimyası Gıda İşleme Teknikleri Yağ- Süt- Et- Meyve Sebze ve Hububat Teknolojisi Gıda Mikrobiyolojisi Gıda Analizleri ve Kontrolü gibi dersler verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  “Gıda Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Beslenme ve Diyetetik” “Gıda Mühendisliği” “Biyokimya” ve “Kimya” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.
  BENZER MESLEKLER: Gıda Mühendisi Kimyager Laborant Süt Ürünleri Teknikeri Fermantasyon Teknikeri Su ve Su Ürünleri Teknikeri Gıda Teknolojisi Öğretmeni Değirmencilik Teknikeri.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilir. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını giderebilirler. Eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
  Gıda sanayi ile ilgili özel sektör kuruluşlarında ara teknik eleman olarak görev yapan Meslek elamanları ise işverenlerle yaptıkları anlaşmalara veya sözleşmelere göre değişik miktarlarda ücret alabilmektedirler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş