Gitar maketi yapılışı (tahtadan)

Konu 'Teknoloji ve Tasarım' bölümünde bomba tarafından paylaşıldı.

 1. bomba

  bomba Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0

  Gitar maketi nasıl yapıcam söylermisiniz ama tahtadan
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Nisan 2010
 2. ahmet_773

  ahmet_773 Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Malzemeler
  " Ses tablası : Alman ladini (German spruce) veya Sedir (Red cedar)
  " Gövde : Hint pelesengi (Indian Rosewood)
  " Sap : Honduras maunu veya İspanyol sediri
  " Klavye : Abanoz
  " Akort mekanizması : Schaller Std. Hauser tip.
  Gitarlarımda kullandığım tüm malzemeler en üst kalite sınıfından olup,İspanya'dan kendi ellerimle seçmekteyim. Tüm malzemeler gitarıngüvenliği için yeterli süre bekletildikten sonra kullanılmaktadır.

  Boyutlar
  " Skala uzunluğu : 650 mm
  " Ön eşikte sap genişliği : 52-54 mm
  " 12.perdede sap genişliği : 62-64 mm
  " 1.perdede sap kalınlığı : 22 mm
  " 10.perdede sap kalınlığı : 25 mm
  " Ön eşikte tel aralığı : 43 mm
  " Köprüde tel aralığı : 57 mm
  Bununla birlikte, bu ölçüler müşteri tercihlerine göre değiştirilebilir.

  Tasarım
  Gitar tasarım ve yapımında, geleneksel metotlarla yeni teknik gelişmelerin ideal biçimde kaynaşması gerektiğine inanıyorum.
  Gitarlarımda; parlaklığı, dengeyi ve ton zenginliğini kaybetmeksizin yüksek volüm hedefliyorum.
  Ses tablası ve gövde Peterson 490 Strobe tuner cihazla titizlikle akort edilerek, en ideal ses kalitesi hedeflenmektedir.
  Gitarlar otomatik kontrollü sabit nem ortamında (50 % RH) montajedilmekte ve böylelikle ömrü boyunca maruz kalacağı daha nemli veyakuru ortamlardaki nem stresine karşı koymaları garanti altınaalınmaktadır.
  Rozetler her gitar için tamamen özgün olarak tasarlanmakta ve yapılmaktadır.
  Gitarlarımda geleneksel "gomalak" olarak bilinen "French Polish" cilası kalite ve estetik gözetilerek uygulanmaktadır.
  Gitarlarımın tamamında ön ve köprü eşiklerinde her tel için ayrı ayrı"intonasyon compensation" olarak anılan "intonasyon düzeltme" işlemiyapılmaktadır, bu işlemin gitar intonasyonuna yaptığı katkı gitarlarımıdeneyen tüm gitaristler tarafından onaylanmaktadır.

  Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar
  :: Ebony ::
  Abanozun, yaklaşık 435 türü vardır ama bunlardan 20 kadarı piyasadakullanılmaktadır. Sert dokulu bir ağaç olduğundan, fingerboard içintercih edilir. Yıpranmalara karşı dayanıklıdır, yoğun paraleldamarlardan oluşur. Aynı zamanda siyah rengi nedeniyle neck ağacıylaiyi bir kontras oluşturur ve fretleri iyi yakalar. Diğer sert dokuluağaçlar gibi, mevsim değişikliklerinde, havadaki neme bağlı olarakdokuları sıkşır. Bu Sıkışma diğer ağaçlara göre daha yavaş olur. Abanozkuruduktan sonra sabit kalır, çünkü abanoz enine bir ağaçtır.

  :: Indian Rosewood ::
  Elektrik ve akustik gitarda cok kullanılan bir ağaçtır. Abanoz ve bazısert dokulu rosewood'lar kadar dayanıklı değildir ama büyük orandasabit kaldığı için önemlidir. Neck üzerindeyken, abanozdan daha hafifama aynı boylamsal güce eşittir.

  :: Maple - European Big Leaf ::
  Maple, yaylı enstrumanlar ailesi için geleneksel bir ağaçtır. Oymatekniğiyle veya dilimler halinde çalışılabilinir. Figürlerine görefiyatlandırılmıştır.Curly figürü, çeyrek kesitlerde daha çok gözeçarpar; bununla birlikte, birdseye ve quilted, dilimli yüzeylerdekendini daha iyi gösterir. Figürlü maple'lar, kendi arasında çok iyi,iyi ve orta figür olarak sınıflandırılır.

  :: Mahogany - African, Honduran, Sapele ::
  Honduran maunu, Brazilya (swietenia) maununa eşdeğer, az bulunan birmaun türüdür. Africa maununun Khaya cinsi ve Sapele'nin Entandrophragmacinsi, Honduran maunundan daha ağır ve daha iyi dokulara sahiptir. Buağaçların tümü, çalışma kolaylığı ve stabil kalması nedeniyle gitariçin uygundur. Yanlık parçaları çevirirken, parçadaki yoğunluk farklarınedeniyle güçlük yaşanabilir, bu yüzden ıslatmadan çevirmek daha iyisonuç verir. Renkleri açık pembe, orta ve kızıl kahve tonlarındadır.Çeyrek kesitli yüzeylerde figür, karakteristik çizgilerle içiçe geçmişyoğun damarlar şeklindedir.

  :: Black Acacia (Australian Blackwood) ::
  Sarı-kahve rengi ve genellikle düz damarlara sahip bu ağaç, Rosewood'amükemmel bir alternatiftir. Sesteki parlaklık ve derinlik maun'ayakındır. Tap tonlarda aşağı yukarı Koa ile aynı olmakla beraber, dahaiyi bir sound yakalandığı da söylenir.


  :: Wenge ::
  Wenge Batı Afrika'da bulunan geniş ve düz gelişen bir ağaçtır. 1983yılında ilk kez Don Muser tarafından gitar ağacı olarak kullanılmıştır.Indian Rosewood'a alternatif bir ağaçtır. Wenge'den oluşmuş birsettedamarlar, yanlar ve sırt boyunca sıkı ve düzdür. Çikolatarenklidir ve siyah damarlardan oluşur. Bu ağaç, Indian veya BrazilianRosewood kadar ağır değil, sık dokulu, sert, fakat geniş gözeneklerledaha hafiftir.

  :: Padauk ::
  Padauk ilk kesildiğinde açık portakal renklidir, ama zaman geçtikçeoksidasyonla koyulaşır, IndianRosewood' dan daha kırmızı bir tonaulaşır. Indian Rosewood'dan biraz daha sert ve ağırdır. Hepsinden aynıdeğerde, iyi sırt ve yan olur. Stabil,çalışma kolaylığı ve güçlütonlar... Kolay kıvrılabilen ağaçlarla kıyaslandığında,çevrilmesi birazdaha güç olabilir.

  :: Sitka Spruce ::
  Elastik ve dirençli olduğu için tercih edilir. Sıtka spruce, kirlenmeve kötü kullanım söz konusu olduğunda, diğer ses kapaklarına kıyasladaha dayanıklıdır. Akustik ve klasik gitarlarda kullanılabilinir.Renkleri beyaz, pembe ve açık kahverengi arasında değişir. Üst kalitedeenteresan renk varyasyonları görülür.

  :: Western Red Cedar ::
  Geleneksel bir ağaç olmamasına rağmen, özellikle klasik gitaryapımcıları için, damarları nedeniyle popularitesini Sürdürmektedir.Bugün, pek çok kalitesi yüksek klasik gitarda,sedir kullanılmıştır.Sedir yumuşaktır, spruce kadar güçlü ve elastik değildir, ama değişenhava koşullarından daha az etkilenir, stabildir. Sıcak renkli, düzdamarlı, temiz seslidir. Kızılkahveden, çikolata rengine kadar değişenrenkleri vardır. Renk varyasyonlarına göre derecelendirilir.


  Bu malzemelerle gitar yapabilirmisin maketinide yapmak biraz zahmetli olur marangoza git sen en iyisi :)
  bomba bunu beğendi.
 3. └×►Mrs-ЏќαLα◄×┘

  └×►Mrs-ЏќαLα◄×┘ Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2010
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yapması çok uğraştırıcı kolay gelsin sana
 4. *braveheart*

  *braveheart* Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  daha şimdiden kolay gelsin...
 5. :::SanDora:::

  :::SanDora::: Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  kolay gelsin bana göre çok zor :[
 6. sema012

  sema012 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  0
  Bence marangozcudan gitar şekilde tahta kestirin sonra çiviler çaktırın daha sonra çivilere ince lastik ya da ip bağlayın gitarın telleri şekilde ben yapmıştım çok beğenmişlerdi bence uygulayın bu fikri.
 7. siroz

  siroz Üye

  Katılım:
  29 Mart 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  70
  Ödül Puanları:
  0
  4. sınıfta böyle mi ödevler veriyorlar yahu ?
 8. :::SanDora:::

  :::SanDora::: Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2010
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  evet burası etüt odası ;)

Sayfayı Paylaş