Giyim-Moda Tasarımı Öğretmeni

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  GİYİM / HAZIR GİYİM / MODA TASARIMI ÖĞRETMENİ

  TANIM
  Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere giyim hazır giyim ve moda tasarımı ile ilgili eğitim veren kişidir.

  GÖREVLER
  Giyim / hazır giyim / moda tasarımı ile ilgili hangi bilgi beceri tutum ve davranışların hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni bu program çerçevesinde · Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar · Sorumlu olduğu atölye laboratuar işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) · Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır · Öğrencilerin başarılarını değerlendirir başarıyı artırıcı önlemler alır · Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler · Öğrencilerin gelişimlerini izler sorunlarının çözümüne yardımcı olur · İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler ilgililere rehberlik eder · Çevresindeki sanayi kuruluşları ile işletmelerdeki gelişmeleri izler bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur · Nöbetçi olduğu günlerde okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar · Sınıf öğretmeni olarak öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

  KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ
  - Alanı ile ilgili meslek dersleri müfredat programı yıllık ve günlük çalışma planları ders kitapları yardımcı kitaplar -Ütü ve ütü masası manken (model) biçki makasları riga cetvel T cetveli mezure biçki sabunu teğel ipliği dikiş makineleri çeşitli kumaşlar vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeninin hem alanıyla ilgili hem de öğretmenlik mesleği ile ilgili niteliklere sahip olması gerekir. Giyim / hazır giyim / moda tasarımı öğretmeni olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde genel yeteneğe sahip - Şekiller arasındaki ve bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen -El ve parmaklarını ustalıkla göz-el-ayaklarını eşgüdümle kullanabilen - Renkleri ayırt edebilen ayrıntıları algılayabilen - Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen -İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen dikkatli işine özen gösteren - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen hoşgörülü sabırlı - Kendini geliştirmeye istekli coşkulu girişimci yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Giyim / hazır giyim öğretmeni sınıfta atölyede ve işletmelerde görev yapar görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı gürültülü olup toz lif ve elyaf parçaları bulunur.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  - Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kız meslek liseleri Anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezleri vb.) giyim hazır giyim deri hazır giyim moda tasarımı konfeksiyon örme hazır giyim gibi dersler verirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi üniversitelerin “Hazır giyim Öğretmenliği” “Giyim Öğretmenliği” “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Mesleğin eğitimine girebilmek için -Lise veya dengi okul mezunu olmak -Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Hazır Giyim Öğretmenliği ve Giyim Öğretmenliği” lisans programları için yeterli “Sözel (SÖZ)” puan “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” için ise yeterli “Eşit Ağırlık (EA) puan almak -Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Hazır Giyim Öğretmenliği” “Giyim Öğretmenliği” “Giyim Endüstrisi Öğretmenliği” ve “Moda Tasarımı Öğretmenliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince Kalıp Hazırlama Teknikleri Giyim Teknolojisi ve Atölyesi Makine Teknolojisi Tekstil Teknolojisi Temel Sanat Eğitimi Basit Konfeksiyon Teknikleri Manto-Tayyör Fantezi Elbise Giyim Tarihi Giyim Süslemeleri gibi dersler verilmektedir. Öğrenciler son sınıfta kız meslek lisesinde bir dönem süren öğretmenlik stajı yaparlar. Yine eğitim süresi içinde bir hazır giyim işletmesinde bir ay süreyle staj yaparlar.

  BURS ÜCRET VE KAZANÇ DURUMU
  - Öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun imkanlarından veya çeşitli kuruluşların burslarından yararlanabilirler. - Eğitim sonrasında meslek dersi öğretmeni olarak görev alanlar 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlarlar. Giyim-hazır giyim öğretmenleri ek ders ücreti alabildikleri gibi görev yaptıkları okul bünyesinde döner sermaye işletmesi faaliyetleri kapsamında sipariş işler yaparak aylık gelirlerini artırma imkanına da sahiptirler. Ayrıca her yıl tüm öğretmenlere öğretim yılı başında eğitim öğretim tazminatı adı altında bir ödeme yapılmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME
  - Üniversitelerde lisans üstü eğitimden sonra araştırma görevlisi yardımcı doçent doçent ve profesör unvanını alabilirler. - Kendi işyerlerini açabilirler. - Meslek elemanları Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan müfettişlik sınavlarında başarılı oldukları takdirde alanlarında müfettişlik yapabilirler. BENZER MESLEKLER: El sanatları öğretmeni resim-iş öğretmeni.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü - Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş