Göktanrı mı ?? Şamanizm mi ???

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 9. Sınıf' bölümünde -Yağmur- tarafından paylaşıldı.

1. -Yağmur-

-Yağmur- Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar kafama bir soru takıldı. Türklerin İslamiyet öncesi inançlarıyla ilgili , kitaplarda ve bazı kaynaklarda , İslamiyet öncesi Türklerin inançları ''Göktanrı'' olarak geçer ; fakat derste öğretmenimiz :'' Öyle bir inanç yoktur, türklerin soyunu yüceltmek adına öyle söylediklerini aslında ''Göktanrı''diye bir inanç olmadığını asıl inançlarının : ''Şamanizim '' olduğunu söyledi ... Peki biz hangisine inanacağız ??? :confused: ( Anneme sordum yazılı sınavlarda ve sözlülerde Şamanizim, büyük sınavlarda Göktanrı yap diyo :D tabi bana gerçek bilgiler lazım :D
  2. harbikızemine

harbikızemine Üye

Beğenileri:
    859
    Ödül Puanları:
    114
    evet göktanrı inancı daha yaygındı islamiyet öncesi türklerde
    -Yağmur- bunu beğendi.
  3. harbikızemine

harbikızemine Üye

Beğenileri:
    859
    Ödül Puanları:
    114
    ya göktanrı dır ben böyle ögrendim ve bundan eminim sende istersen internette bir araştırma yap benim dediğim cıkacak;)
    -Yağmur- bunu beğendi.
  4. -Yağmur-

-Yağmur- Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Göktanrı olduğu belli hatta kaynaklarda göktanrı olarak geçiyor ; fakat öğretmenimiz aslen öyle değildir o kaynakllardaki bilgi yanlıştır diyo :S ama göktanrı ya inanicaz tabiki çünkü kitapta öyle yazıyo :S
  5. Rüzgar

Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    113
    islamiyet öncesinde türkler şamanistti... sözlü edebiyat döneminde kam, baksı falan vardı, bunlar şamanizm dininin özelliklerinden... ;) ben böyle biliyorum yani...
    -Yağmur- bunu beğendi.
  6. mls

mls Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    130 131

ya ben bir şey sormak istiyorum nasıl soru sorabilirim ben hani mesela-sayfa 130 131 cevapları-- söyleyebilir misiniz
  7. -Yağmur-

-Yağmur- Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    ayrıca konu açman gerekiyo bunun için...
  8. koxi

koxi Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    uygurlar şamanizm di ama diyer tüek devletleri gön tzantı inanırlardın hatta müslümanlıkla çok benzer oldugu için çabuk beneimseişlerdi
    -Yağmur- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş