Gönül Almak

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Moderatör Taner tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara

  Dünya hayatında en değerli şeylerden birisi insanların gönüllerini kazanmaktır. Daralan sıkıntı içinde olan bir insanın imdadına yetişmekten daha güzel ne olabilir ki?!..

  Dertlilere derman çaresizlere çare olmak ne büyük bir iştir! Maalesef bugün ‘gönül kazanma’ işini biraz aksatıyoruz. Dünya işlerine o kadar dalmışız ki büyüklerimizin üzerine titrediği gönlü kazanmak ve hoş tutmak bir yana kolayca kırar hâle gelmişiz. Gönül almak çok zor; ama kırmak ise kolaydır ve gönlün tamiri oldukça güçtür. Gönül bir defa kırılmaya görsün üzerinde çatlaklar oluşur her ne kadar düzeltmeye çalışsak da.

  “Kopunca bir teli bağlansa da düğümlü kalır
  Dokunma gönlüme şart-ı mahabbet öyle değil.”
  Muhyiddin Raif

  Gönül almak inancımızın bir gereğidir. Gelip geçici olan dünya hayatında fânîyi bâki kılmanın yolu iyi ve güzel işler yapmaktan geçiyor. Atalarımız bu hususu gâyet iyi anlamış; insan gibi yaşamanın hak ve hakikatin yolunun gönülden geçtiğini görmüş bu heyecanı tâ içlerinde yaşamış nerede bir kırık gönül varsa tamire koşmuş Allah’a (cc) ve Peygamber’e (sas) saygısızlık olur korkusuyla gönülleri kırmaktan incitmekten sakınmıştır.

  “Gönül Çalab’ın tahtı
  Çalap gönüle baktı.
  İki cihan bedbahtı
  Kim gönül yıkar ise.”
  Yunus Emre

  Ecdadımızın bu davranışı bizler için önemli birer mirastır. Bizler bu mirasa sahip çıkmalıyız. Gönüllerimizde inkişaf ettirmemiz gereken sevgi hazinesini herkese dağıtmalıyız.

  “Hor görme derviş fakiri hor deyip kılma nazar
  Kalbinin köşesinde rahmet-i Rahman gezer.”
  Lâedrî

  “Dest-i Kudretle yapılmış sun’-ı Mevlâdır gönül
  Secdegâh-ı Kibriyâdır yıkma kalbin kimsenin.”
  Lâedrî

  “Bir bahçeye giremezsen
  Durup seyran eyleme.
  Bir gönlü yapamazsan
  Yıkıp viran eyleme.”
  Yunus Emre

  “Her geceyi Kadir her gördüğünü Hızır bil!” düstûruyla birbirimize karşı saygı ve sevgi göstermeyi bilmeli; en şerefli ve en güzel şekilde yaratılışımızın gereği olarak gönlümüzdeki cevherleri sergilemeliyiz.

Sayfayı Paylaş