Google aramaları paralı oluyor

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde ilbey-01 tarafından paylaşıldı.

 1. ilbey-01

  ilbey-01 Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2009
  Mesajlar:
  76
  Beğenileri:
  107
  Ödül Puanları:
  0

  Dev medya patronu Robert Murdoch'ın uzun bir süredir internet üzerinden erişilen haber sitelerinin ücretli olması yönündeki çabası sonuç vermeye başladı.

  Google'da Kıdemli Ürün Müdürü olarak çalışan Josh Cohen'in yaptığı açıklamalar internet dünyasına bomba gibi düştü. Yapılan açıklamaya göre Google, First Click Free (İlk Tıklama Ücretsiz) adlı yeni bir uygulama başlatacak. Bu uygulamaya göre Google Haberler (Google News) servisi üzerinden ya da doğrudan Google arama sonuçlarından bir haber sitesine ulaştığınızda sadece 5 sayfa görüntüleme hakkınız olacak. Altıncı sayfaya geçmek istediğinizde sizi bir ödeme ekranı karşılayacak. Gerekli kayıt ve ödemeyi yaptığınız takdirde o sitedeki haberleri okumaya devam edebileceksiniz.

  Sistemin özünde yoğun bir şekilde içerik üreten gazete, dergi, televizyon gibi medya kuruluşlarının potallarındaki içerikten para kazanmak yatıyor. İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte insanların özellikle basılı medya organlarına ilgisinin azalması ve haberleri internet sitelerinden okumaya başlamaları bu kararın alınmasında etkili olmuşa benziyor.


  [FLASH]http://cnetturkiye.com/images/00_09/12_09/02/googlepara_haberici.jpg[/FLASH]

  Gazete ve dergi satışlarındaki düşüşten zarar gören bu medya kuruluşları şimdiye kadar bedava sundukları içeriği bundan sonra bir ücret karşılığında sunarak emeklerinin karşılığını almaya çalışacaklar.

  Sisteme dahil olmak isteyen portalların Google ile işbirliği yaparak sitelerini sisteme entegre etmeleri yeterli olacak. Ayrıntıları merakla beklenen bu uygulama basın kuruluşları için bir kurtuluş yolu gibi görünse de internet kullanıcılarının senelerdir ücretsiz ulaştıkları içeriğe para istenmesine nasıl yaklaşacağı merak konusu. Ayrıca ziyaretçi sayısında ve sayfa görüntülenme sayısındaki düşüş bu portalların reklam gelirlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Gelecek haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sayfayı Paylaş