Gözümüz Kaç Megapiksel?

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

 1. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  Günlük hayatta "vay be, adamin cep telefonunun kamerasi 2.0 MP" ya da bende bir makine var "12 MP" gibi sözler duyariz ve "vay be, teknoloji nerelere kadar geldi" deriz. Hatta bazen "ya bu kamera benim gözümle gördügümden de net çikariyor görüntüleri" dedigimiz bile olur. Isin aslini yapilan arastirmalar gösteriyor ve vücudumuzun günümüz teknolojisinin ne kadar ilerisinde oldugunu ortaya koyuyor.

  Gözümüz tek bir taslak üzerinde kurgulanmis anlik çekimleri yakalayan bir fotograf makinesi degildir. Daha çok bir video silsilesine benzemektedir. Gözümüz, küçük açilarla, anlik hareket eder ve etrafimizdaki detaylari beyne yansitmak için sürekli kendisini günceller. Ayrica iki tane gözümüz vardir ve beynimiz, çözünürlügü daha da arttirmak için her iki gözden gelen sinyalleri toplamaktadir. Daha fazla bilgi toplamak için de haliyle gözümüzü, gördügümüz seyin etrafinda hareket ettiririz. Bu nedenlerden dolayi, göz ve beyin birlikteligi, retinadaki foto-alicilarin sayica fazlaligi sayesinde,bir makinede olabileceginden çok daha yüksek çözünürlükte veriler elde etmemizi saglar. Asagida verilen esdeger megapiksel degerler, insan gözünün bir manzarayi ne kadar netlikte gördügünü açiklayan bilimsel bir detaydir.

  Yukaridaki insan gözünün çözünürlügünü saglamaya neden olan veriler isiginda,simdi önce küçük bir örnekle baslayalim: Simdi önünüzde 90 a 90 derecelik açida (gözümüzün açilari yani) bir görüntünün oldugunu farz e****m, aynen pencereden disaridaki bir manzarayi seyredermis gibi. Bu durumda piksel sayilari ortalama bir göz için:

  90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel (324 megapiksel) olur.

  Gerçekte her an bu kadar çok çözünürlük elde etmiyoruz, ama gözümüz bir manzarada istediginiz tüm detaylari görmenize olanak saglamak için sürekli istediginiz detayin etrafinda hareket eder. Ama insan gözü, bu açidan çok daha fazla bir açi görür ki bu da 180 dereceye yakindir.Biraz küçük düsünüp 120 derecelik bir açiyla bakabildigimizi varsayacak olsak bile:

  120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576 megapiksel verisini elde ederiz.

  Insan gözünün görebilecegi gerçek açi degeri süphesiz ki çok daha fazla çözünürlüge tekabül eder. Bu yapidaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayit imkani saglayabilecek kadar gelismis bir kamera olmasi lazim.

  Simdi teorik bilgiyi bir kenara birakip , sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sinirlari olan bir alandan disariya baktiginizda gördügünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele esdeger olarak yer aliyor. Eger görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP.

  Böyle bir teknoloji harikasi olan gözünüze gözünüz gibi bakin.
  shooter ve AngelsDemos bunu beğendi.
 2. AngelsDemos

  AngelsDemos Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Genel kültür.. Teşekkürler.. :)
 3. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  Rica Ederim, Sen Sağol..;)
 4. NepenThes

  NepenThes Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Demekki Teknolojinin insan gözüne yetişmesine daha çok var =) Teşekkürler
 5. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  evet öyle..:)

  rica ederim..

Sayfayı Paylaş