Gümrük İşletme Meslek Elemanı

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  Gümrük mevzuatı gümrük müşavirliği dış alım ve dış satım konularında ara insan gücü olarak çalışan kişidir.

  GÖREVLER

  - Kara deniz hava ve demiryolu ile taşınan eşyanın aktarma ve transit gümrük işlemlerini gümrük kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak yapar
  - Kaçakçılığa engel olmak için gerekli yasal işlemleri yapar
  - Dış ticaret ve ekonomik gelişmeleri yakından izler
  - Gümrüğe ait ekonomik ticari ve mali konular (ticaret ödeme anlaşmaları ile Dış Ticaret Rejimi ve Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun ve Tebliğlerin gümrüğe ilişkin hükümleri dahil) hakkındaki uygulamaları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Bilgisayar daktilo faks teleks hesap makinesi
  - Her çeşit büro aletleri ordino manifesto beyannameler irsaliye vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Gümrük işletme meslek elemanı olmak isteyenlerin;
  - İstatistik Hukuk Sosyal Bilimler alanlarına ilgili ve bu alanlarda başarılı
  - Dürüst güvenilir dikkatli ve sabırlı
  - Hızlı ve sağlıklı kararlar verebilen
  - Kişilerle iyi iletişim kurabilen
  - Günlük değişikliklere uyum sağlayabilen
  kimseler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Gümrük işletme meslek elemanları genelde büro ortamında ve çoğu zaman masa başında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamı genellikle gürültüsüz sessiz düzenli ve kapalı alanlardır. Bazen de sahada açık alanlarda çalışmak gerekebilir. Kişi çalışırken ithalat ve ihracatçılarla meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer elemanlarla iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Gümrük işletme meslek elemanı Gümrük Müdürlüklerinde ithalat ve ihracat bürolarında gümrük müşavirliklerinde iş bulma olanağına sahiptirler. Ayrıca kendi işlerini kurarak serbest olarak da çalışabilirler. Kendisini iyi yetiştirmiş bilgisayar programlarını kullanabilen en az bir yabancı dil bilen ve yaptığı işi seven kişilere bu sektörde oldukça fazla ihtiyaç vardır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Gümrük İşletme” programında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Meslek liselerinin A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen) Bankacılık Bilgisayarlı Muhasebe Borsa Hizmetleri Deniz ve Liman İşletme Dış Ticaret Emlak Komisyonculuğu Genel Hizmetler (Demiryolu) İşletme İşletmecilik (Demiryolu) Muhasebe Sigortacılık Tesis İşletmeciliği Ticaret bölümleri mezunları ve Ticaret Liselerini Kol Ayırımı Olmadığı Dönemde Bitirenler “Gümrük İşletme” ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.
  Eğitim süresince öğrencilere; Matematik Genel Ekonomi İşletme Ekonomisi Hukuk Türk Gümrük Tarihi ve Kapitülasyonlar Türk Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama Uluslar arası Taşıma ve Depolama Gümrük Vergileri ve Tarife Cetveli Kaçakçılığın Önlenmesi İstatistik Gümrük Kanunu ve Yönetmelikleri İdari Yargı ve Dış Ticaret Rejimi gibi dersler verilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Kamu sektöründe işe başlayanlar gerekli şartları taşıdıkları ve yapılacak sınavlarda başarılı oldukları taktirde yönetici pozisyonuna geçebilirler. Özel sektörde İthalat ve İhracat firmalarında çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre yönetici olabilirler. Gümrük Komisyoncusu yanında çalışanlar sınavlarda başarılı olmak kaydı ile “Gümrük Komisyoncusu” olabilirler.

  Gümrük İşletme ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı oldukları taktirde “Bankacılık Bankacılık ve Finans Bankacılık ve Finansman İşletme İşletme Bilgi Yönetimi İşletme-İktisat Sermaye Piyasası Sigortacılık Sigortacılık ve Risk Yönetimi Uluslar arası Finans Uluslar arası İşletmecilik Uluslar arası Ticaret Uluslar arası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.
  BENZER MESLEKLER : Gümrük Müşavirliği Gümrük İşletmeciliği Gümrük Müfettişliği Sigortacılık Kambiyoculuk.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı kredi olanaklarından yararlanabilirler. Ayrıca zorunlu staj süresi olan en az 40 günlük staj süresince işletmenin ücret politikasına göre öğrenciler bir miktar ücret elde edebilmektedirler. Kamu sektöründe çalışanlar 657 Sayılı devlet Memurları Kanununa göre özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü kişinin bilgisi tecrübesi yeteneği çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş