Güneşlenme süresi

Konu 'Coğrafya 11. Sınıf' bölümünde kubraalpteki tarafından paylaşıldı.

 1. kubraalpteki

  kubraalpteki Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Türkiye'nin ekonomisini etkileyen iklim olaylarından, Yaz mevsiminin yağışsız geçmesi ile Güneşlenme süresinin uzun olmasının ekonomiye etkileri nelerdir? Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkürler:)
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Aralık 2013
 2. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113
  Selam. Kar yağışlarının yoğun görülmesi:

  Kış sporlarının gelişmesine bağlı olarak turizm gelirlerin artması. Bu etkiler yaygın olarak Bursa, Kayseri, Bolu, Erzurum, Kars illerinde görülür. Ulaşımda zorlukların yaşanması, bazı

  işletmelerin maliyetinin artması, açık hava da çalışılan tesislerin üretime ara vermesi. Bu etkiler genellikle ülkemizin doğusunda görülür.

  Güneşlenme süresinin uzun olması:

  Deniz turizmin gelişmesini, ısıtma maliyetlerinin düşmesini, güneş enerjisi potansiyelinin fazla olmasına yol açar.Akdeniz ve Ege kıyıları ile İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.Kuraklık yaşanmasına neden olur.Akdeniz ve Ege kıyıları ile İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.

  Yaz mevsiminin yağışsız geçmesi:

  Deniz turizmin gelişmesini sağlar. Yaz kuraklığı isteyen tarım ürünlerinin yetişmesine imkân tanır.Akdeniz,Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.Kuraklığın ve orman yangınlarının artmasına neden olur.Akdeniz,Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür.

  Yıl boyunca yağışın görülmesi:

  Su kaynakları zenginleşir, hidroelektrik potansiyeli artar, gür ormanlar gelişebilir.Karadeniz kıyılarımızda görülür.Ulaşım zorlaşır, sel ve heyelan olayları artar.Karadeniz kıyılarımızda görülür.

  Donma olayının yaşanması:

  Kış turizminin gelişmesini sağlar, Doğu Anadolu başta olmak üzere deniz etkisinden uzak iç kesimlerde görülür.Ulaşım zorlaşır, tarımsal üretim ve ekonomi de kayıplar ortaya çıkar. Doğu Anadolu başta olmak üzere deniz etkisinden uzak iç kesimlerde görülür. Kaynak: etkinliksitem
  kubraalpteki bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş