Güney Anadolu Projesi(GAP) hakkında bir kaç soru cevap

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde TMBerkan tarafından paylaşıldı.

1. TMBerkan

TMBerkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben bir sunu(slayt)hazırlayacağım fakat sunum lise düzeyinde olması gerekiyor,bir çok yere baktım,bir çok anlaşılmayan kelime var bu yüzden bir kaç soru sormak istiyorum bu proje hakkında.Mümkün olduğunca basit cümleler kurun ve çok uzun olmasın slaytı sunacağım kişiler izlerken sıkılmalarını istemem.

1-Gap'ın Türkiye'ye faydaları.
    2-Gap'ın önemi.
    3-Gap Master Planı.(lise düzeyinde olursa sevinirim basit anlaşılır cümleler olsun lütfen)
    4-Gap,Güney Anadoluyu nasıl etkileyecek?
    5-Gap ve tarım.
    6-Gap ve sanayi.
    7-Gap ve sosyal yönü.
    8-Gap ve sağlık.
    9-Gap,çevre ve kültür.

Sorularım bunlardır teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.
    Soruları cevaplarken soru numaralarını yazınız lütfen.
  2. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    1) Bu projenin temel hedefi halkın gelir düzeyini,yaşam kalitesini ve standartlarını arttırmak, bu bölgenin gelişmesini sağlamaktır. Peki bu nasıl olur? Bilindiği üzere Güneydoğu Anadolu bölgesi toprak verimliliğinin fazla olmadığı, ki bunun nedeni bölgenin iklim koşulları başta gelir,bir bölgedir. İnsanlar geçimini çoğunlukla hayvancılıktan karşılar.Tarım bazı ürünlerde gerçekleşir. İnsanların böyle sınırlı geçim kaynağı olması onların gelir düzeylerinin düşük olmasına, yaşam kalitelerinin düşmesine,gelişimin azalmasına neden olur. GAP bu bölgede ki toprakların verimliliğinin sağlanması için sulama tesislerinin yapımı ile birlikte ulaştırma, kentsel, ekonomik dönüşümleride içinde barındıran bir uygulamadır. Çünkü tarım alanının gelişmesi yeni iş olanakları sağlar ekonomi ve bölge gelişimi canlanır.
    1-Toprak verimliliğinin artması
    2-Tarımın canlanması
    3-İş olanağının artması
    4-Ekonominin canlanması
    5-Yaşam kalitesinin artması
    6-Tarımsal ürünün artması
    7-Ülke kalkınması
    8-Bölge gelişimi
    9-Su kaynaklarının gelişmesi
    TMBerkan ve Moderatör Latif bunu beğendi.
  3. baysedef

baysedef Üye

Beğenileri:
    384
    Ödül Puanları:
    64
    5-Bölge tarım yönünden zeytin,fıstık,narenciye ye kadar uzanan ürün yetiştirme koşullarına sahiptir. GAP sayesinde tarım alanlarının etkin kullanılması için çalışmalar yapılmıştır.Su sıkıntısının önüne geçilmeye çalışılmış ve sulama kanalları yapılmıştır.Ayrıca var olan hayvancılık işi de geliştirilmiştir. Kırsal alanlarda çalışanların gelir düzeyini arttırmış , kırdan kente göçleri az indirmek istenmiştir.

Aslında çoğu sorunun cevaplarını kendimce vermeye çalıştım aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum umarım işine yarar.
    TMBerkan bunu beğendi.
  4. TMBerkan

TMBerkan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim işime yaradı.

Sayfayı Paylaş