Güney Cephesinde Öne Çıkan İsimler (Yardım LÜTFEN!!)

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde Gaye Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Gaye Yılmaz

Gaye Yılmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

:rolleyes: Arkadaşlar bana yardım edin !LÜTFEN ! Bu konu pazartesi gününe kadar yetişmesi lazımm Yardım Edinnn :eek: Konu : Güney Cephesinde Öne Çıkan İsimler
    Bulursanız Sevinirim :)
    8.sınıf
  2. Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    Sütçü İmam
    Ali Saip Bey
  3. SiyahGÜl

SiyahGÜl Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    19
    Güney Cephesinde Öne Çıkan İsimler:
    Maraş-Sütçü İmam
    1878 yılında doğdu.Süt satarak geçimini sağladığından Sütçü İmam olarak tanındı.31 Ekim 1919 tarihinde Maraş'ta düşmana ilk kurşunu attı.Düşmanın Maraş'tan kovulmasında gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Belediyede görevlendirildi.Maraş Kalesi'ndeki topun idaresi de kendisine verildi.Bir top atışı sırasında barutun,ısınan namludan dolayı erken ateş alması üzerine, vücudunda yanıklar oluştu.Sütçü İmam tedavi altındaysa da 25 Kasım 1922 tarihinde vefat etti.
    Urfa-Ali Saip Bey
    1887'de Kerkük'te doğdu. Harbiye'yi bitirdi. Mondros Mütarekesi'nin ardından Anadolu'nun işgali başlayınca Güneydoğu Anadolu'da "Namık" takma adıyla Kuvayi Milliye katıldı. Fransız işgali sırasında Mustafa Kemal'den aldığı emirle Urfa Jandarma Komutanı ile birlikte Urfa Savunması direnişini örgütledi. 23 Nisan 1920'de açılan TBMM'ye Urfa milletvekili olarak girdi. Aralık 1920'de Urfa Kuvayi Milliye Komutanı olarak bölgedeki aşiret reislerini Fransız işgaline karşı topladı. Aktif olarak savaştı. Fransız işgaline karşı 9-10 Şubat 1920 tarihinde yapılan, Urfa ve Havalisi Kuvayı Milliye Komutanı "Namık" takma adlı Ali Saip Bey (Ursavaş)'in komutasındaki 3000 kişilik, baskınla Urfa kısmen kurtarıldı.Urfa kahramanı ve Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olduğundan soyadı kanunu çıktığında, soyadı Ursavaş olarak Atatürk tarafından verildi.25 Eylül 1939'da Ankara'da öldü.
    Antep- Şahin Bey
    1877 yılında Antep'te dünyaya geldi.Trablusgarp Savaşı,Balkan Savaşları ve birinci Dünya Savaşı'na katıldı.1927 yılında sina Cephesi'nde görevli iken İngilizlere esir düştü.13 aralık 1919 tarihinde İstanbul'a geldi.
    Antep'e dönen Şahin Bey,100 kişilik bir kuvvet oluşturdu.Kilis-antep yolunu kesmeyi başardı.Fransızlar Türk birliklerinin bulunduğu sahaları top ateşi ve makineli tüfek yağmuruna tutmuşlardı.Bunun üzerine Türk birlikleri geri çekilmek zorunda kaldı.Savaşın ilk üç gününde Şahin Bey hiç uyumamıştı.Oradan oraya koşarak kuvvetlerinin direniş gücünü
    artırmaya çalışıyordu.Şahin Bey kuvvetlerinin bu direnişi,Fransızların dahi takdirini kazanmıştır.Şahin Bey, vatanını düşmana karşı kahramanca savunurken 28 Mart 1920 tarihinde şehit düştü.
    Bir teşekkür yeter:)

Sayfayı Paylaş