Güney Kore Hayranları (1) Shinee

Konu 'Fan Club' bölümünde koreafanı tarafından paylaşıldı.

 1. koreafanı

  koreafanı Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  110
  Ödül Puanları:
  0

  2008: İlk Çıkış ve The SHINee World [değiştir]
  SM Entertainment tarafından ilk mini albüm olan Replay 23 Mayıs 2008'de piyasaya sürülmüştür. İlk mini albüm Kore Müzik listerine 10. sıradan giriş yaptı ve 8'inciliğe kadar yükseldi ve 2008'in ilk yarısında 17,957 adet kopya satmıştır. 7 Haziran 2008 yılında diğer Güney Koreli şarkıcı ve gruplarla Seul Olimpiyat Stadyumu'nda Dream Concert'a katıldı.

  Grup ilk ödülünü Cyworld Dijital Müzik Ödülleri töreninde "Ayın Çaylağı" olarak kazandı. SHINee 2008 yılında 18 Ağustos'da Seul Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan SM Town Live '08de yer aldı. 23 Ağustos'da MNet'in 20. Ödül Seçimleri'nde "Hot New Star" ödülünü kazanmıştır.

  SHINee ilk full albümü The SHINee World'ü 28 Ağustos 2008'de yayınladı. Bu albüm listelere 3. sıradan giriş yaptı ve 30.000 kopya sattı. Albümden yayınlanan ilk single "Sanso Gateun Neo" (산소 같은 너 (Love Like Oxygen)" sözlerini Danimarkalı söz yazarlarının yapım ekibi Thomas Troelsen, Remee ve Lucas Secon yazdığı, Martin Hoberg Hedegaard'ın "Show the World" şarkısının cover versiyonudur.

  18 Eylül 2008'de SHINee'nin "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)" şarkısı M! Countdown'da 1 numaralı şarkı seçildi. Bir kaç gün sonra, SBS'in Popüler Müzik Ödülleri'nde aynı şarkıda "Mutizen" ödülünü aldı.

  SHINee Japon kız grubu Berryz Kobo ile 5. Asya Müzik Festivali'nde "En İyi Yeni Sanatçı" ödülünü kazandı.  SHINee SMTown Live Tur Bangkok'da performans yaparken
  30 Ekim 2008'de İkon Stili Ödüllerine katıldı ve "En İyi İkon Stili Ödülü" kazandı. Aynı günde, "The SHINee World" albümünün "A.Mi.Go." başlıklı tekrar düzenlenmiş albümü piyasaya sürüldü.

  Bu albümde "Forever or Never", "Sa. Gye. Han (사.계.한) (Love Should Go On) remix versiyonu ve çıkış single'ı "A.Mi.Go" (아.미.고) yer alıyor. A.Mi.Go. Korece "Areumdaun Minyeorueljoahamyeon Gosaenghanda" (아름다운 미녀를 좋아하면 고생한다) "Güzel bir bayana aşık olursan acı çekersin"in kısaltılmış versiyonudur.

  SHINee 15 Kasım 2008'de MNet'in KM Müzik Festivali'nde yeni çıkan U-KISS, 2PM, 2AM ve Mighty Mouth'u yenerek "En İyi Erkek Çaylak" ödülünü kazandı.Her yıl yapılan 23. Altın Disk Ödülleri'nde "Noona Neomu Yeppeo (Replay)", "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)" ve "A.Mi.Go (Amigo)" şarkılarına performans yaptı ve "YEPP Amatör Albüm ödülünü kazandı.

  2009: Romeo ve 2009 , Year of Us [değiştir]
  Şubat ayı başlarında SHINee Davichi ve Mighty Mouth ile 18. Seul Müzik Ödülleri'nde "En İyi Yeni Grup" ödülünü kazandı. Sonra SM Entertainment, SHINee'nin 21 Mayıs 2009'da ikinci mini albüm Romeo ile geri dönüş yapacağını açıkladı. 18 Mayıs'ta Corbin Bleu'nun "Deal With It" şarkısı yeniden uyarlanarak piyasaya sürülmüştür.

  Daha sonra Onew'nun dişinde olan bir sorundan dolayı geri dönüşün 25 Mayıs 2009'a ertelendiği açıklandı. Sonunda SHINee 5 Haziran 2009'da KBS'in Music Bank programında geri dönüş performansı yaptı ve ilk etapta ödül aldı.

  Grup üçüncü mini albüm 2009, Year Of Us'ı 19 Ekim 2009'da Romeo albümü çıktıktan beş ay sonra piyasaya sürdü. SM Entertainment bu single'ın grubun vokallerini ve üyelerin benzersiz niteliklerini göstereceğini belirtti. İlk single "Ring Ding Dong" 14 Ekim'de dijital olarak piyasaya sürüldü. Grup geri dönüşünü 16 Ekim'de KBS'in Music Bank programında yaptı. Aralık başlarında SHINee şirket arkadaşları olan Super Junior ile 24. Altın Disk Ödülleri'nde Popülerlik ödülü kazandı. Şubat 2010'da, grup 19. Seul Müzik Ödülleri'nde "BonSang" ödülünü kazandı.

  2010: Lucifer ve İlk Konser [değiştir]
  SM Entertainment yeni albüm için 8 Temmuz 2010 tarihinde Minho'dan başlayarak ve 12 Temmuz'da da Key ile bitirerek her üyenin bireysel fotoğraf tanıtımlarını yayınladı. Bu tanıtım 14 Temmuz 2010'da SM Entertainment'in YouTube'da kendi kanalında çıkan müzik videosu içindi. Grup aslında 16 Temmuz'da KBS Music Bank programında sahneye geri dönüş yapacaktı fakat 8 Temmuz Dream Team 2 çekimleri sırasında Minho'nun ayak bileğinin sakatlanması nedeniyle geri dönüş 23 Temmuz 2010'a ertelendi.

  Lucifer isimli ikinci full stüdyo albümü Güney Kore'de 19 Temmuz 2010'da yayınlandı. Lucifer isimli müzik videosu da aynı gün yayımlandı. Yayınlandığı bir saatte albüm Güney Kore'deki dijital satış grafiklerinde birinci oldu. Albümdeki bu şarkı "her zamankinden daha özenle seçilmiş" ve albüm "dinleyicilere üyelerin vokal becerilerinin daha fazla olduğu ve farklı müzikal kişilikleri için büyük bir şans verdiğinden" bahseder. Grup 23 Temmuz 2010'da KBS'in Music Bank programında geri dönüş yaptılar. Albümün tekrar düzenlenmiş versiyonu 1 Ekim'den Hello ismiyle piyasaya sürüldü. Hello isimli müzik videosu da 4 Ekim'de yayımlandı. Yeniden yayınlanan albümde 3 yeni şarkı bulunmaktadır.

  İkinci albüm için tanıtım faaliyetleri ortasında grup, şirket arkadaşlarıyla beraber SMTown Live '10 Dünya Turu'na katıldı. Ayrıca daha sonraki tarihlerde Şanghay ve Los Angeles'da da konserler yapıldı.

  26 Aralık 2010'da SHINee ilk konseri olan SHINee World'ü Japonya'nın Tokyo şehrindeki Yoyogi Ulusal Spor Salonu'nda düzenledi. Yaklaşık 24.00 kişi konsere katıldı. Ayrıca ikinci albüm Lucifer'dan balad parça olan Quasimodo'nun müzik videosunu yayımladılar. Grup ayrıca, 2011 yılında milyon satan, şarkıcı-söz yazarı olarakda bilinen Hikaru Utadu'nun ünlü plak şirketi EMI Müzik Japonya altında ilk Japon dili albümlerinin piyasaya çıkacağını açıkladı.

  2011-şu an: Japonca Çıkış [değiştir]
  1 Ocak 2011'de SHINee Seul Olimpiyat Parkı Stadyumu'nda SHINee World konserini yaptı. 2 Ocak'da Seul konserinin ikincisi çıkmadan önce SHINee bir basın toplantısı düzenledi. Grup Mart ayında Japonya'da çıkış yapacağını, üyelerin de 2010'da başarılarını yansıttıklarını ve gelecek planları hakkındaki bir çok soruya cevap verdi.

  16 Mayıs 2011'de EMI Müzik Japonya kendi resmi YouTube kanalı aracılığıyla Replay'in Japonca versiyonunun tanıtım videosunu yayınladı. Müzik videosu da aynı kanalda 27 Mayıs'da yayınlandı. Single Japonya'da 22 Haziran'da yayınlandı ve sadece ilk haftasında 91.000'den fazla kopya sattı. Koreli bir idol grubun çıkış şarkısına göre Oricon listelerinde ikinci sıraya çıkmak yeni bir rekor. Albüm 100.000'den fazla kopya sattığı için Altın Albüm sertifikası aldı.

  İmaj ve Yetenek [değiştir]

  SHINee, boğazlı spor ayakkabı, dar kot pantolon ve renkli kazak özellikli, tasarımı Ha Sang Baek (하상백) tarafından yapılan moda stili olarak tanınır. Stilleri öğrenciler arasında moda trendi olmuş ve medya bunu "SHINee Trend'i" olarak adlandırmıştır. Bu sonuç Smart, Kore kozmetik şirketi Nana's B ve Ree***'u teşvik etmiştir.

  Üyeler [değiştir]

  Lee Jinki (이진기), daha çok sahne ismi Onew (온유) ile tanınır. Grubun lideri ve ana vokalistidir. 14 Aralık 1989'da Gwangmyeong, Gyeonggi-do'da doğdu. 2006'da S.M. Academy Casting'de keşfedildi. Onew Banana Girl grubunun eski üyesi Lee Hyun Ji ile "Vanilla Love" şarkısında ve şirket arkadaşı Girls' Geneation grubundan Jessica ile "Il Nyeon Hu (One Year Later)" şarkısında düet yaptı.

  Kim Jonghyun (김종현), çoğunlukla Jonghyun olarak bilinir. Grubun lider vokalistidir. 8 Nisan 1990'da Seul'de doğdu ve Seul'de büyüdü. 2005'de S.M. Casting System'de keşfedildi. SHINee ile çıkış yapmadan önce, Zhang Liyin ile onun ilk Çince albümü "I Will" için "Wrongly Given Love" (交错的爱) şarkısında düet yaptı.

  Kim Kibum (김기범), genelde sahne adı olan Key (키) ile tanınır. Gruptaki ikinci ana vokalist ve rap yapanlardan biri. 23Eylül 1991'de Daegu'da doğdu. Dae Gu Young Shin Orta Okulu'nda yetenekli bir su kayakçısıydı. 2005'de S.M. National Tour Audition Casting'de keşfedildi. SHINee ile çıkış yapmadan önce Super Junior'ın Wonder Bo klibinde ek dansçı olarak göründü. Key 2009'da TVXQ: Seul, Kore, 3. Asya Tut Mirotic konserinde Xiah ile "Xiahtic" solosunda düet yaptı. 2010'da şirket arkadaşı olan TRAX'ın ilk mini albümünde "Trax Mini Album Volume 1" "치유 (Healing)" şarkısında düet yaptı. Daha sonra Girls' Generation'ın ikinci stüdyo albümü olan "Oh!"da "Hwaseongin Virus (Boys & Girls)" (Korece: "화성인 바이러스 (Boys & Girls)") şarkısında Key'in küçük bir parçası olabileceği duyuruldu.

  Choi Minho (최민호), genelde Minho olarak bilinir. Grubun ana rapçisi ve vokalistidir. 9 Aralık 1991'de Incheon'da doğdu ve Incheon'da büyüdü. Ayrıca şarkılarında birkaç rap yazmıştır. 2006'da S.M. Casting System'de keşfedildi. SHINee ile çıkış yapmadan önce Mart ayında Ha Sang Baek'in "Seoul Collection F/W 08-09" için modellik yapmıştır. Girls' Generation'ın Gee klibinde ve VNT'nin çıkış klibi Sound'da oynamıştır. Ayrıca Minho KBS Dream Team Sezon 2'nin rol alan oyuncusudur. 20 Kasım 2010'da da KBS'in Özel Draması olan Pianist ile oyuncu olarak çıkış yaptı.

  Lee Taemin (이태민), daha çok Taemin olarak tanınır. Grubun lider dansçısı ve ikinci ana vokalistidir. 18 Temmuz'da Seul'de doğdu ve Seul'de büyüdü. Grubun en küçük üyesidir. 2005'de S.M. Open Weekend Audition Casting'de keşfedildi. Ayrıca Taehee-Hyegyo-Jihyun! (Korece: "태희혜교지현이!") sitcom'unda oyuncu olarak çıkış yaptı.

  Diskografi [değiştir]

  Stüdyo Albümleri [değiştir]
  İsim Albüm Detayları Listedeki En Yüksek Yerleri Satış Sertifikalar
  KOR
  [1] JPN
  [2]
  The Shinee World
  Yayınlanma Tarihi: 28 Ağustos 2008
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , dijital indirme
  3 — 100,000+
  Lucifer
  Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2010
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , dijital indirme
  2 14 129,785+ (Güney Kore)
  Yeniden Düzenlenen Albümler [değiştir]
  İsim Albüm Detayları Listedeki En Yüksek Yerleri Satış Sertifikalar
  KOR
  [1] JPN
  [2]
  AMIGO
  Yayın Tarihi: 29 Ekim 2008
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , dijital indirme
  — 47
  Hello
  Yayın Tarihi: 30 Eylül 2010
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , dijital indirme
  — — 78,452+ (Güney Kore)
  EP [değiştir]
  İsim Albüm Detayları Listedeki En Yüksek Yerleri Satış Sertifikalar
  KOR
  [1] JPN
  [2]
  Replay
  Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2008
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , digital download
  — — 30,000 (Güney Kore; 2008)
  Romeo
  Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2009
  Şirket: S.M. Entertainment
  Format: CD , dijital indirme
  — 39 86,076 (Güney Kore)
  2009, Year of Us
  Yayın Tarihi: 14 Ekim 2009
  Format: CD , dijital indirme
  Şirket: S.M. Entertainment
  — 40 83,184 (Güney Kore)
  Single'lar [değiştir]
  Korece Single'lar [değiştir]
  İsim Yıl Listedeki En Yüksek Yerleri Albüm
  KOR
  [1]
  "Noona Neomu Yeppeo (Replay)" 2008 3 Replay
  "Sanso Gateun Neo (Love Like Oxygen)" 1 The Shinee World / AMIGO
  "AMIGO (SHINee şarkı) | AMIGO" 5
  "Juliette" 2009 2 Romeo
  "Ring Ding Dong" 1 2009, Year of Us
  "Lucifer" 2010 2 Lucifer / Hello
  " Hello" 7
  Japonca Single'lar [değiştir]
  İsim Yıl Listedeki En Yüksek Yerleri Albüm
  KOR
  [1] JPN
  [2]
  "Replay (Kimi wa ***u no Everything)" 2011 22 2 TBA
  "Juliette" — -
  Reklam Single'ları [değiştir]
  İsim Yıl Listedeki En Yüksek Yerleri Albüm
  KOR
  [1]
  "Bodyguard" 2009 45 Albüm yayını değil
  "JoJo" 16 2009, Year of Us
  "Halu (X-Mas)" 2010 — Albüm yayını değil
  Turlar ve Konserler [değiştir]

  SHINee World Tur (2010–2011)
  Japonya Çıkış Premium Resepsiyonları Turu (2011)
  Şirkete Bağlı Turlar [değiştir]
  SMTown Live '08 (2008–2009)
  SMTown Live '10 World Tour (2010–2011)
  Diğer Çalışmalar [değiştir]

  Grup ayrıca popüler manga serisi "Boys Over Flowers" Kore drama uyarlaması için "Stand By Me" adında bir şarkı yaptı. SHINee Smart için "Blue Pink Song" isimli bir şarkı yaptı. Samsung'un Anycall cep telefonu reklamı için dijital single yaptı. Dream dizisi için "Countdown" şarkısı ve Prosecutor Princess için "Fly High" şarkısını yaptı. Ayrıca 2010 Eylül'de, Kore Ulusal Turizm Web Drama'sının film müziğini yaptı.

  Televizyon Çalışmaları [değiştir]
  SHINee MNet tarafından yapılan mini-seri reality show YunHaNam'ın konusu oldu. Bu show8 Ağustos 2008'den 16 Ekim 2008'e kadar sürdü. Ocak 2010'da SHINee KBS Hello Baby'nin ikinci sezonunda Jung Yoogeun isimli dört yaşındaki bebeğe baktı.

  Ödüller [değiştir]

  Yıl Ödül
  2008
  Cyworld Digital Music Awards : Ayın Çaylağı (Mayıs)[3]
  MNET 20. Ödül Seçmeleri : Hot New Star[4]
  Asya Şarkı Festivali : En İyi Artist
  İkon Stili Ödülleri : Yeni İkon Ödülü
  15. Kore Eğlence Sanatları Ödülü : Yeni Çıkış Yapan Ödülü[5]
  10. Mnet Asya Müzik Ödülleri : En İyi Erkek Çaylak
  23. Altın Disk Ödülleri : YEPP Yeni Çıkış Yapan Albüm
  2009
  18. Seul Müzik Ödülleri : En iyi Yeni Çıkış Yapan[6]
  24. Altın Disk Ödülleri : YEPP Popülerlik Ödülü[7]
  2010
  19. Seul Müzik Ödülleri : Bonsang Ödülü[8]
  2. Singapur Eğlence Ödülleri : Yeni Nesil Artist Ödülü[9]
  25. Altın Disk Ödülleri : Popülerlik Ödülü
  25. Altın Disk Ödülleri : Disk Bonsang (Lucifer)
  26. Her Yıl Düzenlenen Kore'nin En İyi Giyineni : En İyi Giyinen Şarkıcı
  2011
  20. Seul Müzik Ödülleri : Bonsang Ödülü
  20th Seul Müzik Ödülleri : Popülerlik Ödülü
  6. Asya Model Festivali Ödülü : Popüler Şarkıcı Ödülü
  _tutku_, --RoYeM--, lost_young ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. lolipop98

  lolipop98 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  12
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Tam bir kore fanısın galiba :)
  lost_young ve aylavyu bunu beğendi.
 3. aylavyu

  aylavyu Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Bencede :s
  lost_young bunu beğendi.
 4. esra.98

  esra.98 Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  8
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  Bende kore hayranıyım :)
  lost_young bunu beğendi.
 5. lost_young

  lost_young Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler :) güzelmiş
 6. lost_young

  lost_young Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  bende duymuştum bu grubu
 7. --RoYeM--

  --RoYeM-- Üye

  Katılım:
  7 Mart 2011
  Mesajlar:
  127
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkürler:):d
  koreafanı bunu beğendi.
 8. _tutku_

  _tutku_ Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  208
  Beğenileri:
  86
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler:)
 9. koreafanı

  koreafanı Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  62
  Beğenileri:
  110
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş