Güzelleşmenin Dinî Sınırları

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Persephone tarafından paylaşıldı.

1. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83

İnsanlarda yaratılıştan gelen bir güzellik ve bir hususiyet vardır Azaların yerli yerinde bulunması, en uygun şekilde yerleştirilmiş olması Cenab-ı Hakkın sanatını gösteren birer alâmettir Bizler de Allah tarafından ihsan edilen bu nimetlerin şükrünü eda etmeliyiz Beğenmeyerek değiştirmeye çalışmak şükürsüzlüğümüzdendir Zaman, modaya, uyarak güzelleşmek uğruna, harcanan zamanlar, paralar, emekler, bizlere birşey kazandırmayacak Aksine, günahları sırtımıza yükleyecektir
    Kur’ân-ı Kerim’de bildirildiğine göre şeytan Allah’ın rahmetinden kovulduktan sonra şöyle demiştir:
    “Onları doğru yoldan saptırırım Onları boş heveslerle, fani dünya ile avutup, ahiretten yüzlerini çeviririm Ben onlara emrederim Onlar da hayvanlarının kulaklarını keserler ve bunu ibâdet sanırlar Ben onlara emrederim, onlar da Allah’ın yarattığını bozup değiştirirler”
    Ayetin sonunda Yüce Allah şeytanın bu oyununa gelmemeleri için, kullarını şöyle ikaz eder:
    “Kim Allah’ı bırakarak şeytanı bir dost edinirse, o ap açık bir hüsran ile ziyana düşmüştür (Nisa Sûresi, 119) Bu ayetlerin “kadınlar” mânâsına gelen Nîsâ Sûresinde yer alması da mânidardır
    Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyuruyor:
    “Güzelleşmek için dövme yapan ve yaptıran, yüzünün kıllarını yolan ve yoldurana, dişlerini seyreltip inceltene, böylece Allah’ın yaratılışını değiştirenlere (sağlık haricinde), Allah lânet etsin (Rahmetinden uzaklaştırsın)” (Müslim, Libas, 119-120; Buhârî, Libas, 82; İbn-i Mâce, Nikâh, 52)
    Dinimize göre kadın, yabancı erkeklere karşı süslenemez Mahrem yerlerini başkalarına gösteremez Ancak, kocasına karşı istediği gibi süslenebilir
    Kadınlar vakar ve ciddiyetlerini muhafaza ederek, sosyal hayat aktiviteleri için süslenmeden ve koku sürünmeden dışarı çıkabilirler Çünkü, Peygamber Efendimiz (asm) kokuyu övmekle beraber, başkalarının hissedeceği şekilde koku sürünerek sokağa çıkan kadınların, büyük günaha gireceğini bildirmiştir (Ebû Davud, Tereccül bölümü, 7 hadis)
    “Erkeklerin göreceği şekilde süslenen ve koku sürünerek sokağa çıkan kadın, evine dönünceye kadar Allah’ın gazabı altındadır” (Kenzül Ummal, 16 Bölüm, 381 Hadis)
    sementa.38 ve beni_bırakma bunu beğendi.
  2. demirel16

demirel16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Güzelleşmenin Dini Sırları

--------------------------------------------------------------------------------

İnsanlarda yaratılıştan gelen bir güzellik ve bir hususiyet vardır. Azaların yerli yerinde bulunması, en uygun şekilde yerleştirilmiş olması Cenab-ı Hakkın sanatını gösteren birer alâmettir. Bizler de Allah tarafından ihsan edilen bu nimetlerin şükrünü eda etmeliyiz. Beğenmeyerek değiştirmeye çalışmak şükürsüzlüğümüzdendir. Zaman, modaya, uyarak güzelleşmek uğruna, harcanan zamanlar, paralar, emekler, bizlere birşey kazandırmayacak. Aksine, günahları sırtımıza yükleyecektir.
    Kur’ân-ı Kerim’de bildirildiğine göre şeytan Allah’ın rahmetinden kovulduktan sonra şöyle demiştir:
    “Onları doğru yoldan saptırırım. Onları boş heveslerle, fani dünya ile avutup, ahiretten yüzlerini çeviririm. Ben onlara emrederim. Onlar da hayvanlarının kulaklarını keserler ve bunu ibâdet sanırlar. Ben onlara emrederim, onlar da Allah’ın yarattığını bozup değiştirirler.”
    Ayetin sonunda Yüce Allah şeytanın bu oyununa gelmemeleri için, kullarını şöyle ikaz eder:
    “Kim Allah’ı bırakarak şeytanı bir dost edinirse, o ap açık bir hüsran ile ziyana düşmüştür. (Nisa Sûresi, 119.) Bu ayetlerin “kadınlar” mânâsına gelen Nîsâ Sûresinde yer alması da mânidardır.
    Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyuruyor:
    “Güzelleşmek için dövme yapan ve yaptıran, yüzünün kıllarını yolan ve yoldurana, dişlerini seyreltip inceltene, böylece Allah’ın yaratılışını değiştirenlere (sağlık haricinde), Allah lânet etsin. (Rahmetinden uzaklaştırsın.)” (Müslim, Libas, 119-120; Buhârî, Libas, 82; İbn-i Mâce, Nikâh, 52)
    Dinimize göre kadın, yabancı erkeklere karşı süslenemez. Mahrem yerlerini başkalarına gösteremez. Ancak, kocasına karşı istediği gibi süslenebilir.
    Kadınlar vakar ve ciddiyetlerini muhafaza ederek, sosyal hayat aktiviteleri için süslenmeden ve koku sürünmeden dışarı çıkabilirler. Çünkü, Peygamber Efendimiz (a.s.m.) kokuyu övmekle beraber, başkalarının hissedeceği şekilde koku sürünerek sokağa çıkan kadınların, büyük günaha gireceğini bildirmiştir. (Ebû Davud, Tereccül bölümü, 7. hadis)
    “Erkeklerin göreceği şekilde süslenen ve koku sürünerek sokağa çıkan kadın, evine dönünceye kadar Allah’ın gazabı altındadır.” (Kenzül Ummal, 16. Bölüm, 381. Hadis)
  3. Persephone

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    :D bencede neyse öyle demek istememiştir o teşekkür etmek istedi herhalde :p :)
  4. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    emeğine sağlık birtanem :)
  5. beni_bırakma

beni_bırakma Üye

Beğenileri:
    248
    Ödül Puanları:
    0
    sağol tatlım paylaşım için
  6. pelinsu55

pelinsu55 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bir yazı sağol..
  7. Persephone

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
  8. TALHA4

TALHA4 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dini gerçek anlamda yaşayan ve dini sorumluluklarnı yerine getiren kişi doğal olarak güzllşir zaten çünkü ibadet eden kişi nurlanır nurda güzelleştirir.
  9. Persephone

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Dini gerçek anlamda yaşayan ve dini sorumluluklarnı yerine getiren kişi doğal olarak güzllşir zaten çünkü ibadet eden kişi nurlanır nurda güzelleştirir.
    Genişletmek için tıkla...
    :)aynen öyle
  • sementa.38

sementa.38 Üye

Beğenileri:
    363
    Ödül Puanları:
    64
    Yer:
    kayseri
    buna son derece katılıyorum.
  • Sayfayı Paylaş