Halsizlik Nedenleri

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Halsizlik Nedenleri. Eksik enerji hissi olarak tanımlanabilecek halsizlik veya yorgunluk tıbbi nedenler, yaşam tarzı veya duygusal kaygılar ya da stres nedeniyle olabilir. Depresyon, anksiyete, çok fazla veya çok az uyku yorgunluğa neden olabilir.

  Yorgunluk fiziksel zorlama, kötü beslenme alışkanlıkları, duygusal stres, sıkıntı veya uyku eksikliğinden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise, yorgunluk tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi sorun bir belirtisidir.
  Halsizlik Neden Olur – Halsizliğin Nedenleri

  Tıbbi Nedenler – Yorgunluk tiroid hastalığı, kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi altta yatan bir hastalığın işareti olabilir.

  Grip
  Anemi
  Bazı hastalıklar (örneğin kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı)
  Hipotiroidi
  Tüberküloz
  Çölyak hastalığı
  Addison hastalığı
  Parkinson hastalığı
  HIV
  Kanser
  Anoreksiya ya da diğer yeme bozuklukları
  Vitamin ve mineral eksikliği
  Bazı ilaçlar şiddetli yorgunluk gibi yan etki yaparlar. Bu tür ilaçlar şunlardır: Ambien, Claritin, Klonopin, Depo-Provera, loratadine, Strattera, Valtrex ve Wellbutrin.

  Yaşam tarzı ile ilgili nedenler – Yorgunluk hissi sıklıkla uykusuzluk, aşırı iş yükü ya da sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

  Uykusuzluk

  Çok fazla uyku

  Alkol ve uyuşturucu

  Egzersiz eksikliği

  Kötü beslenme – sağlıksız ve düşük kalorili beslenme sonucu vücut günlük kullanım için yeterli enerjiyi sağlayamaz. Bu da yorgunluğa sebep olabilir.

  Psikolojik nedenler – Yorgunluk depresyon, anksiyete ve stres gibi ruh sağlığı sorunlarından dolayıda oluşabilir.

  Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişi, mevcut yaşam tarzı, beslenme, son zamanlarda yaşanılan olayları sorabilir. Anemi veya hormonal sorunlar gibi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kan tetkikleri, idrar testleri isteyebilir.

  Kısaca özetlemek gerekirse yorgunluk fiziksel zorlama, duygusal stres, sıkıntı veya uyku eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak, aynı zamanda daha ciddi bir psikolojik ya da fiziksel bozukluğun bir belirtisi olabilir.

  Yorgunluk yeterli uyku, iyi beslenme ya da düşük stres ort***** rağmen devam ediyorsa doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Yorgunluk, sık görülen bir semptomdur ve genellikle ciddi bir hastalığa bağlı değildir.

Sayfayı Paylaş