Hamilelikte balık tüketimi

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Birçok anne adayı içerdiği cıva nedeniyle balık yemekten korkuyor. Peki bunun ölçüsü nedir? Haftada kaç kaz ve ne kadar balık yemelisiniz?

  Mayo Clinic'te yer alan habere göre hamileyseniz bebeğinizin gelişimi için yemeniz içmeniz ve uzak durmanız gereken gıdaları öğrenmeniz çok önemlidir. Bol bol sebze meyve yemek ve sigaradan uzak durmak gibi bazı seçenekler kesindir. Ancak araştırmacılar hamilelikte balık tüketimiyle ilgili karışık bilgiler sunuyorlar.

  Klinikteki uzmanlar hamilelik ve balık tüketimiyle ilgili şu pratik öğütleri veriyorlar:

  Hamilelik ve balık arasındaki bağ nedir?

  İyi bir protein ve demir kaynağı olan deniz ürünleri bebeğin gelişimi ve büyümesi için gereklidir. ayrıca birçok balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri bebeğin beyin gelişimini destekliyor. Araştırmalar hamilelik boyunca denizürünlerinin az yenilmesinin ileriki yıllarda çocukta zayıf sözel yetenekler davranış problemleri ve diğer erken gelişim sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor.

  Köpek balığı kılıç balığı kral uskumru ve tilefish gibi büyük yırtıcı balık türlerinin yüksek miktarda cıva içerdiği belirtiliyor. Deniz ürünlerindeki cıva birçok yetişkin için sorun oluşturmasa da hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız özel önlemler almalısınız. Düzenli olarak cıva oranı yüksek balık yerseniz bu madde zamanla kan dolaşımınızda birikir. fazla miktardaki bu cıva bebeğinizin gelişmekte olan beynine ve sinir sistemine zarar verebilir.  Bazı deniz ürünleri çok az cıva içeriyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Çevre Koruma Ajansı (EPA) hamilelerin haftadadiyetton balığı somon balığı kedibalığını (yayın balığı) güvenle tüketmelerini öneriyorlar.
  sağlık haber
 2. nar çiçegi123

  nar çiçegi123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  17 Kasım 2011
  Mesajlar:
  218
  Beğenileri:
  147
  Ödül Puanları:
  0
  güzel bence ama ben açımca siliniyor

Sayfayı Paylaş