Hangi Ders Nasıl Çalışılır?

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Moderatör Gizem tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  637
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63

  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  TÜRKÇE

  Soruların çoğu anlam bilgisine dayalı sorulardır. Bu soruları çözmek için soru çok dikkatli bir şekilde okunmalı ve soruda ne isteniyorsa sadece onu anlamaya çalışılmalıdır. Kitap okuma alışkanlığı olan bir öğrenci anlam bilgisi sorularını zorlanmadan çözebilir. Bol ve devamlı soru çözerseniz ve düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanırsanız anlam bilgisi soruları sizin için problem olmaktan çıkacaktır.

  Anlam bilgisi sorularından geriye kalanlar ise dilbilgisi sorularıdır. Bu soruları çözmek için de dilbilgisi kurallarının bilinmesi gerekmektedir. Aynı matematik gibi dilbilgisinde de bir konu öğrenilmeden diğer bir konu öğrenilmez. Konular birbiriyle bağlantılıdır. Dilbilgisi çalışırken konuları belirli aralıklarla tekrar etmelisiniz. Günlük hayatta kullandığınız cümlelerde bu kuralları aklınıza getirmeniz unutmanızı engelleyici bir yol olabilir.

  Liselere giriş sınavında Anadolu Liseleri TM puan türüne göre öğrenci alır. Bu puan türünde de Türkçe katsayısının matematik katsayısıyla eşdeğer olduğunu unutmayınız.

  MATEMATİK

  Matematik dersi öğrencilerin en çok zorlandıkları derstir. SBS Türkiye matematik ortalaması genellikle 3 – 4 net civarındadır. Konuların birbirleriyle en bağlantılı olduğu ders matematik dersidir. Bu yüzden matematik derslerinin hiç kaçırılmadan devamlı takip edilmesi ve dersin özümsenerek dinlenilmesi gerekmektedir. Derse aktif katılım sağlanmalıdır. Matematiğin evde tek başına öğrenilmesi çok zordur.

  Konular sistemli olarak tekrar edilmeli, sınıfta çözülen örnekler evde tekrar çözülmeli, sonra konu ile ilgili diğer sorulara geçilmelidir. Soru kökleri çok iyi anlaşılmalıdır. Verilenler iyi incelenmeli ve çözümler kağıt üzerinde yapılmalıdır. Konular parça parça değil de bir bütün halinde öğrenilmelidir. Çözülemeyen veya çözümünde güçlük çekilen sorular mutlaka öğretmene sorulmalıdır. Konularla ilgili mümkün olduğunca çok soru çözülmeli geçmiş yıllarda çıkan sorular incelenmelidir.

  Matematik dersinin anlaşılması zor bir ders olduğunu aklınızdan çıkarın. Derse ilgi gösterdiğiniz ve konuları sistemli olarak tekrar ettiğinizde bu dersin de diğer dersler gibi çalışıldığında yapılan bir ders olduğunu göreceksiniz.

  FEN BİLGİSİ

  Fizik

  Fizik konuları da fen bilgisi dersinin sınavlarda öğrencilerin en az net çıkardığı konulardır. Temeli bilgiye dayanan yorum sorularıdır. Yani hem bilgi hem de bilgileri doğru yorumlamayı gerektirmektedir. Birde fiziğin birçok konusu matematik bilgisine dayanır. Bu yüzden fizik çalışırken matematik ve fiziğin temel kavramları ve temel kurallarının çok iyi öğrenilmesi gerekir.

  Ders sınıfta dikkatle dinlenmeli, anlaşılmayan temel kavram ve tanımlar hakkında sınıfta not tutulmalıdır. Örnekler dikkatle dinlendikten sonra not edilmelidir. Konu ders notlarından tekrar edildikten sonra ilgili sorular çözülmelidir. Derste kullanılan formül, yasa ve denklemler ezberlenmelidir. Sorular genellikle şekilli olduğundan ve şekil de metnin bütünleyicisi olacağından her ikisi birden göz önüne alınarak veriler tam tespit edilmelidir. Konu ile ilgili bol soru çözülmeli, çözümler kağıt üzerinde yapılmalı, çözümünde güçlük çekilen sorular mutlaka öğretmene sorulmalıdır.

  Kimya

  Kimya testlerinde genellikle temel kavramlarla düşünme gücünü ölçmek amaçlanır. Bunun için ders dikkatle dinlenmeli, anlaşılmayan temel kavram ve tanımlar hakkında sınıfta not tutulmalıdır. Evde çalışırken bu notlardan faydalanılmalı ve yazarak çalışılmalıdır. Soru çözerken de soruda verilen vurgulara ve anahtar kavramlara dikkat edilmelidir. Kimya konuları birbiriyle ilişkilidir. İlk konuların iyi anlaşılması sonraki konuların iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

  Her derste olduğu gibi kimya dersinde de düzenli tekrarlar yapılmalı, konular ile ilgili bol soru çözülmeli, geçmiş yıllarda çıkan sorular incelenmeli ve çözümünde zorlanılan sorular mutlaka öğretmene sorulmalıdır.

  Biyoloji

  Biyoloji dersi fen bilgisi derslerinin matematiksel işlemlere yer vermeyen, sözel ifadelerle anlatılan konularını içerir. Derste sözel ifadeler geçtiği için mutlaka derse ön hazırlık yapılarak gelinmelidir. Derse aktif katılım sağlanmalıdır. Konu içinde geçen önemli kavram, ilke ve kuramları açıklayıcı notlar alınmalıdır. Konular bir bütün olarak öğrenilmeli ve konular arasında ilişki kurulmalıdır. Düzenli tekrarlar yapılmalı ve bol soru çözülmelidir.

  Tarih

  Kolay öğrenilen ve kolay anlaşılan bir derstir. Fakat unutulması da bir o kadar kolaydır. Bunun için mutlaka düzenli tekrarlar yapılmalıdır. Bu dersten sorular hem bilgiye hem de yoruma dayalı olarak gelir. Soruları doğru anlamak ve doğru yorumlamak gerekmektedir.

  Tarih derslerine ön hazırlık yaparak gelinmelidir. Sözel bir ders olmasına karşın tarih dersinde ezberciliğe değil, yorum ve düşünmeye önem verilmelidir. Konular öğrenilirken neden-sonuç ilişkisine bağlı kalınmalıdır. Çünkü her olayın “neden”ini anlamak ve sonuçlarını görmek de önemlidir. Ders sırasında not tutulmalı, önemli yerlerin altı çizilmelidir. Konularla ilgili değişik kaynaklar araştırılmalıdır. Konular bir bütün halinde öğrenilmeli ve olaylar gelişim sırasına göre takip edilmelidir. Örneğin: Birinci Dünya Savaşı bilinmeden Mondros Mütarekesi öğrenilemez.

  SOSYAL BİLGİLER

  Coğrafya

  Coğrafya dersi için “sözelin sayısalı” da denir. Coğrafya dersine de ön hazırlık yaparak gelinmelidir. Derse hazırlanırken konuların birbiri ile ilişkisi düşünülmeli, aralarında bağlantı kurulmalıdır. Olaylar neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilmeli ve konular bütünlük içerisinde öğrenilmelidir. Coğrafya çalışılırken görsel ipuçları veren harita, grafik ve şekillerden faydalanmak gerekir. Soru çözerken şekiller ve grafikler çok iyi incelenmelidir. Grafiği anlamak neredeyse soruyu çözmek demektir.

  Coğrafya içinde diğer derslerde olduğu gibi sistemli tekrarlar yapılmalı, bol soru çözülmeli anlaşılmayan yerler mutlaka öğretmene sorulmalı ve geçmiş yıllarda çıkan sorular incelenmelidir.
  Murat AKSOY, zeynep619, baysedef ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113
  Benim çalışma tarzım, hep tekrar üzerineydi. :) Pek yazılı çalışmadım, ve defteri kullanmadım. Genelde kitap üzerinden bol bol okumak ve işlem yapmakla geçti okul hayatım. :D
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş