Hangi kansere hangi bitki iyi gelir

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin'in kaleme aldığı ''Hangi Kansere Hangi Bitki?'' adlı kitap okurla buluştu.

  Sezgin kitabın ön sözünde günümüzde kanser tedavisinin başarısının artırılması konusunda çok yoğun çalışmalar yapıldığını araştırmaların önemli bir bölümünün ilaç geliştirme çalışmalarının oluşturduğunu belirterekyeni ilaçların geliştirilmesinde karada ve denizde bulunan bitkilerden ve bitkilerde bulunan maddelerden faydalanıldığını vurguladı.

  Bugün kullanılan ilaçların önemli bir kısmının doğal ürünlerden geliştirildiğini ifade eden Sezgin çalışmalarda doğal ürünler içindeki çeşitli maddelerin kansere karşı etkinliklerinini değerlendirildiğini ve etkili olan maddeler ayrıştırılarak ilaç geliştirme safhasına alındığını belirtti.

  Kanser tedavisinin şifalı bitkilerin tıbbi tedavi amacıyla kullanılması yoluyla yapılmasının hiçbir bilimsel fitoterapi (bitkilerle tedavi) otoritesi tarafından kabul edilmediğine dikkati çeken Sezgin ancak yayımlanan makale ve araştırmalarda fitoterapik ürünlerin kemoterapi hormonal tedavi veya radyoterapi gibi kanser tedavilerinin yanında kullanıldığının belirtildiğini anlattı.

  Sezgin birçok çalışmanın ilaç-ilaç etkileşimi olduğu gibi ilaç-bitkisel tedavi arasında etkileşim olabildiğini ve tedavinin etkinliğini bozabildiğini gösterdiğini vurgulayarak bu nedenle kanser tedavisini takip eden onkoloji veya hematoloji uzmanının alternatif tıp yaklaşımları ile ilgili bilgi sahibi olması gerektiğini kaydetti.

  AA muhabirinin kitapta yer alan bilgilerden derlediği bilgiye göre kanser tedavisinde etkili olduğu belirtilen bitkiler ve etkili olduğu kanser türleri şöyle:

  ''- Aloe veranın hücre hayvan ve insan çalışmalarında bağışıklık sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması nedeniyle cilt kanserlerinden korunmada yararlı olabileceği düşünülüyor.

  - Arı poleni akciğer beyin kalın bağırsak lösemi malign melanom meme ve prostat kanserinde etkili. Ayrıca akciğer kanserine karşı koruyucu.

  - Biberiye akciğer cilt kalın bağırsak lösemi ve meme kanserine karşı koruyucu.

  - Karayılan otu prostat kanserinin tedavisinde etkili.

  - Brokoli idrar yolları ve idrar torbası kalın bağırsak ve meme kanserleri ile mücadelede etkili aynı zamanda bu kanserlere karşı da koruyucu.

  - Buğday çimi meme kanserinde etkili.

  - Cezayir menekşesi çeşitli organ kanserleri lenfoma ve löseminin tedavisinde yardımcı. (Ancak doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir. Zararlı yan etkiler yapabildiği unutulmamalı)

  - Çemenotu kalın bağırsak karın zarı kemik lösemi meme kanserinin tedavisinde etkili.

  - Çörekotu akciğer baş-boyun kalınbağırsak karaciğer karın zarı lösemi lenfoma meme pankreasprostat yumuşak doku kanserlerinin tedavisinde yardımcı.

  - Devedikeni akciğer baş-boyun idrar yolları ve idrar torbası kalın bağırsak prostat kanserine karşı etkili.

  - Dut kanser hastalarına destek gıda olarak dikkati çekiyor. Beyaz kara ve kırmızı dut yüzyıllardır geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılıyor.

  - Ekinezya kalın bağırsak ve pankreas kanserinde etkili.

  - Greyfurt kansere karşı koruyucu etkisi var. Ancak son yıllarda yeni anlaşılan greyfurt-ilaç etkileşimleri unutulmamalı.

  - Isırganotu prostat kanserinde etkili.

  - Karahindiba kalınbağırsak karaciğer lösemi malign melanom meme ve rahim kanserinin tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülüyor.

  - Keten tohumu kalınbağırsak malign melanom meme ve prostat kanserinde etkili.

  - Kızılcık akciğer baş-boyun kalınbağırsak karaciğer meme prostat yemek borusu ve yumuşak doku kanserlerinde etkili.

  - Kudret narı baş-boyun cilt idrar yolları ve idrar torbası lenfoma lösemi malign melanom meme ve prostat kanserlerinde etkili.

  - Nar baş-boyun kalınbağırsak lösemi meme ve prostat kanserlerinde etkili. Narın ayrıca kansere karşı koruyucu etkisi var.

  - Ökseotu akciğer baş-boyun karaciğer karın zarı ve meme kanserinde etkili.

  - Sarımsak meme kanserinde etkili. Sarımsak ayrıca kalınbağırsak mide ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

  - Üzümün kansere karşı koruyucu etkisi var. Günümüzde üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunan kimyasal maddelerin kuvvetli antioksidan olduğu gösterilmiştir. Üzümde bulunan kimyasal maddelerin kanser kalp-damar hastalığı santral sinir sistemi hastalıkları üzerine koruyucu ve tedavi edici özellikleri olduğu saptanmıştır.

  - Yabanmersini kalınbağırsak ve lösemide etkili.

  - Yeşil çay akciğer baş-boyun beyin kalın bağırsak karaciğer lenfoma lösemi malign melanom meme ve prostat kanserinde etkili. Siyah çayın fermente edilmemiş hali olan yeşil çayın ayrıca kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Hem siyah hem de yeşil çay bol miktarda antioksidan madde içeriyor. İçinde polifenoller daha yüksek oranda olduğu için yeşil çay siyah çaydan daha faydalı. Yeşil çay kuvvetli antikanserojen antioksidan ve kilo kaybettirici bir besin maddesi. Yeni yapılan bir çalışma yeşil çay ve üzüm ekstraktlarının (Kurutulmuş bitkilerden özel yöntemler kullanılarak elde edilen ilaç ham maddesi olarak da kullanılan bitki özleri) kansere karşı birbirlerinin etkilerini artırdığını ortaya koydu.

  - Zencefil akciğer kalın bağırsak karaciğer lenfoma lösemi malign melanom meme mide pankreas ve yumurtalık kanserinde etkili. Zencefilin kanser hücrelerine etkisiyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda zencefilin akciğer kalın bağırsak malign melanom meme mide karaciğer pankreas yumurtalık kanseri ile lösemi ve lenfoma hücrelerini öldürdüğü saptandı.

  - Zerdeçal baş-boyun cilt idrar olları ve torbası kalın bağırsak meme mide pankreas ve rahim ağzı kanserinde etkili. Yeni yapılan çalışmalar zerdeçalın normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ortaya koydu. Zerdeçalın özellikle kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azalttığı belirlendi.''

Sayfayı Paylaş