Hata yapma nedenlerimiz bulundu

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde •.♥.•кαℓвѕιz●¢α∂ι•. tarafından paylaşıldı.


 1. [​IMG]Biliminsanları araştırdılar ve insanların neden hata yaptığını, hata yapmadan önce beynin nasıl çalıştığını buldular.

  Tekrar ve monoton işler yapılırken, beynin hata yapmadan yaklaşık 30 saniye önce dinlenmeye geçtiği ortaya çıktı. Norveç'teki Bergen Üniversitesinden Tom Eichele, "Beynin biraz molaya ihtiyacı olduğunu söylediği ve sizin o anda hiçbir şey yapamadığınız böyle bir durum söz konusu" dedi.


  [​IMG]Araştırmanın başındaki Eichele, beynin bilgiyi alamadığı ya da verimli çalışamadığı o anda kanın beynin dinlenme modunda daha aktif olan kısmına hücum ettiğini söyledi. Eichele, bu durumun bir hata yapılmadan 30 saniye kadar önce başladığını, dolayısıyla, örneğin hava trafik kontrol kulesi görevlilerinin konsantrasyonunu ve dikkatini artırmak için bir uyarı sistemi geliştirmenin mümkün olabileceğini söyledi.


  [​IMG]"Bu tür kararlar alması gerekenlerin başına koyulmak üzere bir alet geliştirilebileceğini" söyleyen Eichele, "Sinyali ölçebilir ve kullanıcıyı, beyninin o anda aldığı kararların iyi olmayacağı bir durumda olduğu yolunda bilgilendirebiliriz" diye konuştu. Aletin prototipinin geliştirilmekte olduğu ve 10-15 yıla kadar piyasaya sürülebileceği kaydedildi. Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) dergisinde yayımlanıyor.
 2. sebo-kolik

  sebo-kolik Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ee hatasız kul olmaz hehehe :D:D
 3. JoGa

  JoGa Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Çok Güzel Bilgi Paylaşım İçin Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş