Hava,Taş,Su,Bitki ve Yerşekillerini insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Konu 'Coğrafya 9. Sınıf' bölümünde berat+ tarafından paylaşıldı.

 1. berat+

  berat+ Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  coğrafya soruları
 2. berat+

  berat+ Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen yardım edin
 3. berat+

  berat+ Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kimse yardım etmiyor
 4. berat+

  berat+ Üye

  Katılım:
  14 Şubat 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  şerefsizler
 5. bahriyeleader

  bahriyeleader Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  9
  Arkadaşım öncelikle sitede küfür etmemelisin ve sabırlı olmalısın sorunun cevaplanması için.

  Şimdi soruna gelince "Coğrafya yeryüzündeki değişmeleri yakından inceler." Bu nedenle internette şu şekilde aradım coğrafyanın insanlar üzerindeki etkisi ve bulduğum bilgi:

  Coğrafyanın İnsan Yaşamı Üzerine Etkisi
  İnsanın ilk ortaya çıkışından itibaren ve bundan sonraki süreçlerde, coğrafya insanların yaşam biçimlerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar tarihi süreç içerisinde yaşayış özelikleri bakımından birbirlerinden ayrılmaya başlamışlardır. Buna binaen insanların yaşayış şekilleri toplumdan topluma farklılık arz eder. Bu farklılığın oluşmasında toplumların beslenme, giyim, çalışma, yerleşim biçimleri, uğraş alanları ve dilleri gibi etkenler önemli yer tutar. Toplumların farklılaşmasında, farklılığı oluşturan etkenlerin teşekkülünün temelinde coğrafyanın etkisi söz konusudur. İnsanın ilk olarak karşılaması gereken ihtiyacı beslenmedir. Çünkü insan bütün canlılar gibi beslenmeden yaşamını sürdüremez. Bu nedenle insanlar ilk olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

  Beslenme ihtiyacını karşıladıktan sonra ise barınma ihtiyacı ortaya çıkar. Kendini doğa olaylarından ve vahşi hayvanlardan koruma zorunluluğunu hisseder. Bu düşünce ile barınmak için barınaklar yapılır. Bu barınakların hangi maddeden yapılması gerektiğini ise coğrafya tayin eder. Yine İnsanların dillerinin oluşumunda ve gelişiminde, giyim biçimlerinde, yerleşim şekillerinde, uğraş alanlarında, velhasıl kültürel öğelerin teşekkülünde ve kültürün şekillenmesinde coğrafyanın etkisi kaçınılmazdır. Bu saiklerden dolayı, insanların yaşadıkları coğrafyanın bilincinde olması gerekir. Yaşamını sürdürdüğü coğrafi bölgeye bu bilinçle yaklaşılırsa coğrafyanın imkânlarını, coğrafyaya zarar vermeden kendi lehine çevirebilir ve coğrafyadan daha bilinçli imkânlar elde edebilir.


  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş