Hayal Kurmaktan Vazgeçmeyin

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Tanınmış iş adamı Hüsnü Özyeğin, öğrencilerle biraraya geldi. FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin öğrencilere, “Hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve uzun dönemli başarılarınızı önemseyin” önerisinde bulundu.

  Eyüboğlu Eğitim Kurumları’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Hüsnü Özyeğin okulun düzenlediği Kariyer Söyleşileri’ne konuk oldu. 29 Mart Cuma günkü etkinlikte, öğrencilerle 1,5 saat sohbet etti. Ailesini, çocukluk ve öğrencilik yıllarını anlattı. Siyah beyaz fotoğraflar eşliğinde geçmişe bir yolculuk yapan Hüsnü Özyeğin, hayattaki ilk girişimcilik deneyiminin Harvard’da işletme masterı yaparken açtığı snack bar olduğunu anlattı.

  Başarısızlıklarınızı fırsata dönüştürün

  Hayatının tamamının başarılarla dolu olmadığını, içinde başarısızlıklar da bulunduğunu belirten Hüsnü Özyeğin “Hayat bir maratondur. İnişli, çıkışlıdır. Başarısızlıklarınızı gizlemeyin, çekinmeyin, onlardan ders alın” sözleriyle başarısızlıkların da bir fırsata dönüştürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Üniversite eğitiminin ardından Türkiye’deki iş hayatına atılma sürecini de öğrencilerle paylaşan Özyeğin o dönemi, “Amerika’dan döndükten sonra Robert Kolej’den arkadaşım Mehmet Emin Karamehmet’le bankacılık sektörüne girdiğimde bankacılığın B’sini bilmiyordum, öğrendim” sözleriyle anlattı. Bugüne dek 11 ülkede 75 şirket kurduğunu belirterek, “İş hayatında bir yönetici başarılı olmak istiyorsa her kademede çalışanına dokunmalı, iletişimi olmalı” diye konuştu.

  69 yaşındaki deneyimli iş adamı Hüsnü Özyeğin kişinin hayattaki başarısının ya da kazancının, sadece kendisi ve yakınları için değil başkaları için yaptıklarını da içine aldığını belirtti.
  40 yılı aşkın süredir iş hayatında yer aldığını ifade eden Hüsnü Özyeğin konuşmasında ayrıca, hayatı boyunca kazandığını hep topluma vermek istediğini ve bu nedenle sosyal sorumluluk projelerinin hayatında büyük önem taşıdığını ifade etti.
  Buradan yola çıkarak bir vakıf kurduklarını ve üniversite öğrencilerine burs verdiklerini belirten Hüsnü Özyeğin, bu tür çalışmaların herkese örnek olması gerektiğini ifade ederek ‘Türkiye’deki Zenginler Listesi’ne ek olarak, ‘Türkiye’deki Gönlü Zenginler Listesi’nin de yayınlanmasını istediğini söyledi.
  Konuşmasının sonunda ise öğrencilere, “Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Kendinize ulaşılabilir hedefler koyun. Uzun dönemli başarılarınızı önemseyin” tavsiyesinde bulundu.

  Ulaşılabilir hedefler koyun

  Özyeğin’in gençlere tavsiyelerinden satır başları şöyle:

  • İş hayatında bir yönetici başarılı olmak istiyorsa, her kademede çalışanına dokunmalı, iletişimi olmalı.
  • Hayata hep şöyle baktım: “Başka ne yapabilirim?”
  • Türkiye’nin doğusunu görmeyen gençler, İstanbul’da ne kadar mutlu olduklarını, olabileceklerini kanımca bilemezler.
  • Türkiye’deki zenginler listesine ek olarak, Türkiye’deki gönlü zenginler listesinin yayınlanmasını istiyorum.
  • Hayat bir maratondur. İnişli, çıkışlıdır. Başarısızlıklarınızı gizlemeyin, çekinmeyin, onlardan ders alın.
  • Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Ulaşılabilir hedefler koyun. Uzun dönemli başarılarınızı önemseyin.

Sayfayı Paylaş