Hayatın içinde ve Kur'an merkezli bir 'İSLAM' ..

Konu 'İslam' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

İSLAM HAYATIN İÇİNDEDİR!

İslam, insan hayatı gerçeğinden kopuk, insan hayatının kucakladığı tüm alanlardan uzak, sadece vicdani bir inanç DEĞİLDİR!

İslam, müminlerin ibadetlerini yapıp bu dinin sıfatını taşımaya hak kazanacakları bir ibadetler toplamı da DEĞİLDİR!
    İslam, sadece Cenneti kazanmaya götüren bir ahiret yolu da DEĞİLDİR! Çünkü dünya nizamını gerçekleştirmeye götüren yollarda içerir.

İslam, insan hayatını pratikte yönlendiren düzenlemelerden uzak ve bu konudaki ameli teçhizat ve teşkilatlara ilgisiz vicdani bir inanç tablosu DEĞİLDİR!

İslam, vicdani inanç ve dini inançlar çerçevesine HAPSEDİLEMEZ!
    İslam, hayata müdahildir. Hayatı tümüyle kucaklar.
    İslam, tarihin herhangi bir dönemine ait DEĞİLDİR!
    İslam, mahalli bir nizamda DEĞİLDİR!
    İslam, cahiliyeyi her zaman yıkmak, insanları kullara, maddeye ve sistemlere kulluktan ALLAH(cc)’ a kulluk düzeyine çıkarmak için gelmiştir.

Kur’an’ı benimsemeyen sistemler geçersizdir. Sadece Kur’an’ı benimseyen sistemde toplum ALLAH(cc)’ın dininde olur. Yoksa toplum, kralın, atanın, önderin, dedenin, halkın, emirin, felsefi doktrinlerin…vs dininde kalarak yok olur.
    İslam, sadece kişisel durumlara hükmedip, öte yandan diğer alanları başka hayat sistemlerine bırakmaz!
    İslam, Vicdanlarda,

Cami duvarlarının içinde,
    Belirli gün ve gecelerin içinde
    HAPSEDİLEMEZ!

Sadece uhrevi bir sistem olsun diye ALLAH(cc) katından gelmiş bir din yoktur!

Din işleri ve dünya işleri şeklinde bir ayrım, ya bir SAÇMALIK tır, ya büyük bir YALAN dır, yada İNSANLARI UYUŞTURMA POLİTİKASI dır.
    Din ve Hayat ayrımı da yanlıştır! Bu diğer inançlar için geçerli olabilir ama İslam için
    ASLA!

İslam, pratik dünyada hüküm sahibi olmayı hedef alır. İnsanların, bütün hareketleri ve eylemlerinde kendisine uymalarını ister. Yoksa vicdanlarında yalnızca kuru bir şuur veya ahlakları için ruhi bir süsleme aracı olarak kalmayı DEĞİL!

İslam, camilerde yapılan ibadet şekillerinden, ahvalı şahsiye denilen ve hayatın ancak bir yanını ilgilendiren durumlardan ibaret kalmayı reddeder!
    Kur’an’ın hükümleri, vicdandan öteye geçmeyen süsleyici öğütler şekline veya kalıplarıyla yerine getirilecek birtakım ibadetler şekline dönüştürülmemelidir!

ALLAH(cc)’ın indirdiğiyle hayata hükmetmeyenler Zalim, Kafir ve Fasıklardır.

İslam, ayrım kabul etmez. İnsan hayatının zorunlu ameli ve pratik kesimlerinin hiçbiri İslam bir kenarda bırakılarak düşünülemez!

ALLAH(cc)’tan ve O’nun sisteminden kopuk sosyal düzenler ve fikri sistemler başarısızlığa mahkumdur!

ALLAH(cc)’ın dini, hizmetçi kılığında, efendileri çağırdığında gelecek, dilediklerinde huzurdan kovulacak, hizmetçilere ayrılan özel bir bölümde duracak (aynı Kur’an’ın vitrinlerde özel kılıfında durduğu gibi) ve efendilerin işaretlerini bekleyecek bir din değildir!

İslam, tarikat ve cemaat oluşumlarının hegemonyasında bir hizmetçi olmadığı gibi bu oluşumların liderlerinin cennet vizesi verdiği bir inanç sistemi DEĞİLDİR!

İslam, A partisinin B partisini ve mensuplarını kafir ilan etme aracı olmadığı gibi C partisininde D partisine gerikalmışlık özelliği yükleme sebebi DEĞİLDİR!

İslam, sadece din bilimleri uzmanları ve sosyal bilim uzmanlarının araştırması gereken bir araştırma konusu DEĞİLDİR!
  2. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Bu söz dikkatimi çekti .
    Bence cemaat ve tarikatlar gerektiği gibi olursa cennet vizesini verir insana .

Katılmıyorum kesinlikle.
    Desert Rain.* bunu beğendi.
  3. `Crescent~

`Crescent~ Üye

Beğenileri:
    662
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Ankara

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

İslam, tarikat ve cemaat oluşumlarının hegemonyasında bir hizmetçi olmadığı gibi bu oluşumların liderlerinin cennet vizesi verdiği bir inanç sistemi DEĞİLDİR!
    Genişletmek için tıkla...

Bu söz dikkatimi çekti .
    Bence cemaat ve tarikatlar gerektiği gibi olursa cennet vizesini verir insana .

Katılmıyorum kesinlikle.

Bu kısıma bende katılmıyorum.Bu cemaatler, tarikatlar vs. olmasaydı şahsen ben ahiretimi kurtarmak için hiçbir şey yapmayacaktım belkide.Bir çok şeye onlar vesile oldular.
  • Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113
    Tek yönlü düşünmeyin.
    Bilge mesela sen onlar sayesinde birşey yapıyorum gibi bi yorumdasın ama bu yazıda geçen kısım onlar sayesinde birşeyler yapanları kastetmiyor.

Yani onlara katılıp birşey yapmadan '' Aaa.. Ben buraya girdim artık tamam kurtardım. '' bu gibi düşünenler için.

Elbette ki cemaatler ve tarikatlardan yararlı hocalar çıkıyor çıkmıyor değil.

Ama hiçbirşey yapmayıp da oraya gidip gelmekle 'kendimi kurtardım' zihniyetindeki insan için yazılmış birşey.
  • `Crescent~

`Crescent~ Üye

Beğenileri:
    662
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Ankara

Tek yönlü düşünmeyin.
    Bilge mesela sen onlar sayesinde birşey yapıyorum gibi bi yorumdasın ama bu yazıda geçen kısım onlar sayesinde birşeyler yapanları kastetmiyor.

Yani onlara katılıp birşey yapmadan '' Aaa.. Ben buraya girdim artık tamam kurtardım. '' bu gibi düşünenler için.

Elbette ki cemaatler ve tarikatlardan yararlı hocalar çıkıyor çıkmıyor değil.

Ama hiçbirşey yapmayıp da oraya gidip gelmekle 'kendimi kurtardım' zihniyetindeki insan için yazılmış birşey.

Tek yönlü düşünmedim aslında.Ama parçaları birleştirince o anlam çıkıyor.Ben senin bunu yazarken ne amaçla yazdığını bilemem değil mi?

Yanlış anlama, sözüm sana değil, ama bazı insanlar vardır 10 şey söylüyorlarsa 9'u doğrudur, 1'i yanlış.Kafamı kurcaladığı için böyle bi yorum yazdım.Ama senin açıklamalarına göre haklı olduğun ortada.

Yani cemaate, tarikata girip hiçbir şey yapmayıp ben ahiretimi kurtardım diyenler için yazdıysan ayrı.Ama direk okuyunca yanlış anlamalara sebep olabiliyor.Yani , sanki ne demek istediğini tam anlatamamış gibi.Biraz eksik bir anlatım olmuş, sadece o cümle.
    :)
    Lethe bunu beğendi.
  • Sayfayı Paylaş