*Haydi Dünya Okula*

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde Esra Yerci tarafından paylaşıldı.

1. Esra Yerci

Esra Yerci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Eğitim hakkı çocuğun en temel haklarından biridir.Eğitimsiz çocuk tüm hayatı boyunca başarısız olur.Bunun için eğitim hayatımızda çok büyük yeri vardır.

Bu düşünce verilerle de desteklenmiştir.Unicef'in bazı raporlarında da belirttiği gibi okuma,yazma bilmeme çok ciddi sorunlara neden olmaktadır.
    Anne ve çocuk ölümlerinin nedenleri de annenin eğitim düzeyinin düşüklüğü yada hiç okuma yazma bilmemesidir.

Kız çocuklarının okullaşma oranındaki 10 puanlık artış sonunda bebek ölümü binde 4.1 azalmıştır.Günümüzde çoğu çocuk çeşitli nedenlerden dolayı eğitim hakkından yoksun bırakılıyor.Çocuklar okula gitmek yerine ağır işler yapıyor.İşin en acı veren yönü ise bunu aileleri yapıyor.Çocuklar sırtlarına çantalarını asıp okula gitmek yerine sırtlarında boya sandığı taşıyorlar ve bir müşteri bulmak için okadar çok uğraşıyorlar ki.Üstleri başları yırtık ,boya içinde.O boya kokusu, hayatın o acı kokusu sinmiş üstlerine.Elinde tartı ile dolaşan sefil insanlar.Gözlerinde çalışmanın verdiği alışılagelmiş yorgunluk.İşte onların hayatları da böyle. Ama en çok dinlenmeyen,hiçbir yerde söz sahibi olmayan kız çocukları eziliyor.Onlara hiç değer verilmiyor sokak hayatlarında.Ellerine bir tartı ve akşama 0 lira ile bir postada dayak.Sende onlar gibi olmak istemiyorsan başın yukarda yürüyeceksin.Gerekirse tüm dünyayı karşına alacaksın ama hep aydınlığa yürüyeceksin.Ve göreceksin sende kazanacaksın bu hayat denen imtihanı.

Biliyoruz ki okumak isteyen çoğu genç hayata küsüyor,okumak istediği ama engellendiği için.

Hadi! Onların elinden okuma haklarını alma!
    Onlardan boya kutularını ve tartılarını al.Onları okumuş büyük adam olmuş görmek istiyorsan çek kurtar onları o bataklıktan.Tut ellerinden...

Haydi okumayan kimse kalmasın.
    Haydi herkes okula.
    Haydi kızlar okula.

Sayfayı Paylaş