hemşirelik bölümü mezunlarının seçebileceği programlar

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde öznur59 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0

ben birşey sorabilirmiyim?? validebağ anadolu sağlık meslek lisesini(hemşirelik) kazandım ve eğer ordan 4 yıllık üniversite kazanırsam hangi bölüm seçilebilir? başhemşire falan olunuyorda başka da varmı??

yardım edebilicek kimse yok mu??
  2. мoʀαoʀ

мoʀαoʀ Üye

Beğenileri:
    634
    Ödül Puanları:
    94
    ANADOLU SAĞLIK VE SAĞLIK MESLEK LİSELERİ

Sağlık Meslek Liseleri

* Amacı; Sağlık meslek liseleri öğrencileri; Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda sağlık mesleğine yardımcı eleman olarak yetiştirmeyi amaçlar. Gündüzlü olan bu okullarda ve yabancı dil olarak İngilizce eğitimi verilir. Sağlık meslek liselerinde genel kültür dersleri, temel bilim dersleri ve bölümlerle ilgili özel meslek dersler okutulur.

Giriş Şartları

* Sağlık Meslek Liselerine, SBS ile öğrenci alınır. Sınava başvuruda bulunacaklarda aranan şartlar:
    * Genel şartlar:
    * Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
    * Sağlığı, girmek istediği mesleğin öğretim ve yürütülmesine elverişli olmak. (Kekemelik, şaşılık, görme yetersizliği, ortopedik yetersizlik, bulaşıcı hastalıklar ve ruhsal bozukluklar okullara alınmaya engel teşkil eder. Bu gibilerin özürleri, okula kayıtlarında okul müdürlüğünce tespit edildiği taktirde sağlık raporu almış olsalar bile kayıtları yapılamaz.),

* Özel kanunlarla affa uğramış olsalar bile herhangi bir okuldan disiplin cezası veya kanunî bir kovuşturma sonucu çıkarılmamış olmak,
    * Kamu haklarından yasaklı olmamak,

Özel şartlar:

* Sınava gireceği öğretim yılında ilköğretim okulu 8.sınıfta öğrenim görüyor olmak
    * Sınavın yapıldığı tarih itibarıyla 16 yaşını bitirmemiş olmak.

Mezuniyet sonrası kariyer seçenekleri

* Okuldan mezun olanlar, Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda görev alabildikleri gibi özel sağlık kuruluşlarında da görev alabilirler. Yüksek eğitimlerine devam etmek isteyen öğrenciler ise Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazandıkları takdirde çeşitli fakülte ve yüksek okullarda öğrenimlerine devam edebilirler.

Sağlık Meslek Liselerinin Bölümleri

* Acil Tıp Teknisyenliği
    * Sağlık Memurluğu
    * Anestezi Teknisyenliği
    * Laboratuar Teknisyenliği
    * Çevre Teknisyenliği
    * Ortopedi Teknisyenliği
    * Diş-Protez Teknisyenliği
    * Radyoloji
    * Tıbbi Sekreterlik
    * Hemşirelik

Sağlık Meslek Liselerine Giriş Koşulları

* SBS Sınavına girerek yeterli puanı almak
    * Sağlığı bu okulun öğrenimine uygun olmak
    * İlköğretim 8.sınıfında olmak. Öğrenimine ara vermemiş olmak
    * Eğitim süresi 4 yıldır.
    * Kültür dersler, meslek dersleri, hastane uygulamaları ders programlarını oluşturur.
    * İki yıllık ön lisans bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler.

Sınavsız Geçilebilen İki Yıllık
    Ön lisans Programları

* Tıbbi laboratuar
    * Sağlık kurumları işletmeciliği (açık öğretim)
    * Patoloji laboratuarı
    * Fizik tedavi
    * Diyaliz
    * Biyokimya teknikerliği
    * Hidroterapi
    * Tıbbi mümessillik ve pazarlama
    * Laborant ve veteriner sağlığı (açık öğretim)
    * İş ve uğraşı terapisi

üniversiteyle ilgili bişey bulamadım ama bulduklarımda mezunluktan sonra seçilen bölümlerde var inşallah yaramıştır bu bilgi
    öznur59 bunu beğendi.
  3. öznur59

öznur59 Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürler;) sağol
  4. Umutsuz Vak'a

Umutsuz Vak'a Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar benimde bi sorum olacak. ben meslek lisesi çocuk gelişimi son sınıfım. Üni de hemşirelik tercih edebilir miyim. meslek lisesi olmam buna engel mi. bilgi verirseniz sevinirim
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş