Her Eve 100Mbps İnternet!

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Moderatör Muhammet tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük

  Hemen heyecanlanmayın ; ne yazık ki Türkiye'den bahsetmiyoruz. İşte kıskandıran internet atılımı... Yeni Zelanda hükümeti, internete 1.5 milyar Yeni Zelanda Doları yatırım yapmaya karar verdi.

  İnternet servis sağlayıcıların altyapı çalışmalarının hızından memnun olmayan hükümet, bir kamu iktisadi kuruluşu kuruyor. Bu kuruluşun hedefi, 2020 yılına kadar Yeni Zelanda'daki bütün evlerin yüzde 75'ine fiber optik altyapı döşemek.
  Fiber optik sayesinde tüketiciler istedikleri servis sağlayıcıdan en az 100 Mbps indirme ve 50 Mbps gönderme hızına kavuşacak.

  Crown Fibre Holdings isimli şirketin görevi şöyle açıklanıyor ' Yeni altyapı kurmaya odaklanmak, geçmişten kalan varlıkları korumaya çalışmak değil. Mevcut genişbant internet sağlayıcıların cebini doldurmaktan kaçınmak.'

  Peki nasıl olacak?

  Bu proje kapsamında fiber optik altyapı kuranlar da hükümetten para alarak, idare edilmeyen, işaretsiz ve anomim fiber optik altyapı kuaracaklar.

  İnternet servis sağlayıcılar da bu hatlar üzerinden hizmet sunabilecek. Altyapıyı kuran şirketler kendileri hizmet sunamayacak ama tamamen ayrı bir şirket kurarak internet hizmeti satabilecekler. Burada en önemli nokta şu, kendi şirketlerine ve rakiplerine aynı imkanları ve fiyatı sunmak zorundalar. Yani haksız rekabete geçit olmayacak.
  2020 Yılında bu altyapı çalışması tamamlandığında, şirket kar amacı güden bir işe dönüştürülerek harcanan parayı geri kazanacak. Ağın denetimini üstlenerek, internet servis sağlayıcılardan pay alacak ve devletin boşalan kasalarını dolduracak.


  Kaynak:CHIP
 2. 2o12

  2o12 Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  675
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43
  Ay nasıl heyecanlanmıştım :D:D
  Tüh :p
 3. Moderatör Muhammet

  Moderatör Muhammet Muhammet Dilmaç Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  828
  Beğenileri:
  565
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Karabük
  :D Biz 8 yaptık diye sevinirken adamlar 100 yapmış :D

Sayfayı Paylaş