Herkes bir etkinlik yazabilir mi ?

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde ozcangs10 tarafından paylaşıldı.

 1. ozcangs10

  ozcangs10 Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar herkez bir etkinlik yazsa herkez mutlu olur.ilk ben başlayayım
 2. ozcangs10

  ozcangs10 Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  42. sayfa 13 etkinlik

  a)1 numaralı durumda basıunç daha büyüktür
  b)2 numaralı
  c)2 numaralı
  ç)1 numaralı
  d)işaret parmağı

  işiniza raadadıysa teşekküre basmanız yeterli:shy:
  goncam_92 ve sagolik bunu beğendi.
 3. cimbomlu_kız

  cimbomlu_kız Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  sayfa 10'dan 82'e kadar yaptım veriyim öğtermenle bereaber yaptık
 4. cimbomlu_kız

  cimbomlu_kız Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  10'dan 82e kadar cevaplar

  10.sayfa
  1-hücre zarı stoplazma,çekirdek.

  2-hücre zarı=hücre stoplazmanın dağılmasını önler.diğerlerini siz yaparsınız.

  3-çekirdek hücreyi yönetir.

  4--bölünür çükü hücreye bağlı olaak yeni hücreler getiriiir.

  5 -canlılarda hücre sayısının boyutlarının ve kütlelerinin artmasıyla büyürler.

  6-üreyerek çoğalırlar.

  11 siz kendiniz yapacakcınız.

  12.sayfa

  3.etkinlik= mitozlar cnlılarda bölünme hüsresi olduğuve tek hücrelerde büyümeyi gelişmeyi yıpranan dokuların oluşmmmasını sağlar.


  4.etkinlik

  1=kanser nedir?
  KANSER NEDİR

  [​IMG]
  Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler.
  Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. **en hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.
  [​IMG]
  Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.
  Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.


  2 SEBEBLERİ NELERDİR?
  Kanserin Nedenleri ?
  Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir.
  • Sigara alkol kullanımı,
  • Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,
  • Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
  • Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.)
  • Bazı virüsler
  • Hava kirliliği
  • Radyasyona maruz kalma,
  • Kötü beslenme alışkanlığI


  3.SORU
  EĞER HÜRELERDE HATA VARSA ORGANİZMALARI DÜZENSİZ ŞEKİLDE ÇALIŞMAYI ETKİLER.

  4.SORU CEVABI
  Akciğer Kanseri Nedir?

  Kanserler genellikle ilk ortaya çıktığı dokuya göre adlandırılır. Akciğer kanseri ilk önce akciğerde başlar. Küçük hücreli akciğer kanseri akciğer dokularında kanser (habis, kötü huylu) hücrelerinin bulunduğu bir hastalıktır. Akciğerler göğüs boşluğumuzun büyük kısmını dolduran koni şeklinde, süngerimsi yapıda bir çift organdır (Şekil 1). Akciğerlerin başlıca görevi, vücut hücrelerinin artık maddesi olan karbondioksiti vücuttan atmak ve yaşam için temel gereksinim olan oksijeni vücuda almaktır. Akciğerler başlıca “bronş” denen hava içeren tüplerden, “alveol” denen hava keseciklerinden, kan ve akkan (lenf sıvısı) damarlarından oluşmuştur.
  [​IMG]
  Şekil 1. Akciğerlerin yapısı.
  Hücrelerin mikroskop altındaki görüntülerine dayanarak başlıca iki tip akciğer kanseri vardır: küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri.
  Akciğer Kanseri Ne Kadar Sıklıkta Ortaya Çıkar?

  Akciğer kanseri günümüzde bir salgın hastalıktır ve erkeklerde, tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Kardiovasküler hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD’de 1987’den beri kadınlarda da birinci öldürücü kanserdir. 1996 yılında ABD’de 64,000 kadın akciğer kanserinden, 44,000 kadın meme kanserinden ölmüştür. ABD’de akciğer kanseri olgularındaki 1990’lardaki artış, kadınlarda 1960’lardan sonra ortaya çıkan sigara içme alışkanlığındaki hızlı artışa bağlıdır. Kadın akciğer kanserlerindeki artışın ABD’de en azından 2010 yılına kadar devam edeceği, belki bu tarihten sonra artışın durabileceği tahmin edilmektedir. ABD dışındaki gelişmiş ülkelerde de hızla birinci neden olmaktadır. Tüm dünya ortalamasına baktığımızda erkeklerde birinci, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. Dünya Sağlık Örgütü 1985 yılında gelişmekte olan ülkelerde 300,000 kadının sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü, bunun %21.1’inin akciğer kanserine bağlı olduğunu bildirmiştir.
  Her yıl yeni ortaya çıkan hasta sayıları tüm dünyada artmaya devam etmektedir. 2000 yılında dünyada 2 milyon yeni akciğer kanseri saptanacağı, bunların %60’ının gelişmekte olan ülkelerde olacağı hesaplanmaktadır. Artış hızı özellikle kadınlarda daha belirgindir.
  Oysa akciğer kanseri XX. YY.'ın başında son derece nadir bir hastalıktı. Tütünün sigara haline dönüşmesi ve tüketiminin hızla yaygınlaşması sonucu 1940’larda akciğer kanseri salgını ortaya çıkmıştır ve bu salgın etkisini, bütün dünyada, artan şekilde devam ettirmektedir.
  Ülkemizde resmi rakamlara göre her yıl 20,000-25,000 yeni akciğer kanseri hastası ortaya çıkmakta ve bu rakamın 30,000-40,000 kadar ulaşabileceği düşünülmektedir. Çünkü ülkemizde güvenilir sağlık istatistikleri yoktur. Ülkemizde akciğer kanserlerinin çoğu erkeklerde görülmektedir. Kadın: erkek oranı 1: 7-8 civarındadır. Ancak 1980’lerden sonra ülkemizde de kadınlardaki artan sigara tiryakiliği bu oranı en geç 5-10 yıl içinde kadınlar lehine belirgin şekilde etkileyecektir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 1983-1989 yılları arasında ülkemizde kanser sıklığı 32/100.000'dir. Bunun %26’lık bölümünü ilk sıradaki akciğer kanseri oluşturmaktadır. 1991-1992 verilerine göre solunum sistemi kanserlerinin oranı, tüm kanserler içinde %43’tür. Yine aynı verilere göre yapılan tahminlerde, gerçek kanser sıklığı 120-130/100.000 olmalıdır. Akciğer kanserinin bölgelere göre dağılımına bakılınca sırayla Ege Bölgesi %39.5, Marmara Bölgesi %26.9, Doğu Anadolu Bölgesi %26.1, Güneydoğu Anadolu Bölgesi %18.2, Akdeniz Bölgesi %18.1, İç Anadolu Bölgesi %16.6 oranındadır.
  Akciğer Kanserinin Nedenleri, Risk Faktörleri Nelerdir?

  Akciğer kanserinin başlıca nedeni sigaradır. Tüm akciğer kanserlerinin %80-90’ı tek başına sigaraya bağlıdır. Risk sigara içme süresi, toplam içilen sigara, başlama yaşı ve içilen sigaranın tipine göre değişir.
  Sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma riski içmeyen bir kadına göre 1.5-153 kat daha fazladır. Ayrıca, aynı miktar sigaraya maruz kalan kadınların erkeklere göre 1.5-3 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma riskleri olduğu hesaplanmıştır.
  Aktif sigaradan sonra akciğer kanserinin en önemli ikinci risk faktörü pasif sigara maruziyeti veya diğer isimler olarak çevresel sigara maruziyeti veya dumanaltı olmaktır. Pasif sigara maruziyetinin tek başına ortalama 1.2-1.3 kat riski arttırdığı bildirilmektedir.
  Ailede akciğer kanseri olması akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Ailede akciğer kanseri olan ve hiç sigara içmemiş bir kadının akciğer kanseri riski 2.8 kat artmış iken; ailede akciğer kanseri olmayan ve sigara içen bir kadında bu risk 11.3 kat artmıştır; ailede akciğer kanseri olan ve sigara içen bir kadında ise bu riskin 30 kat arttığı gösterilmiştir.
  Ayrıca asbestos denen tozlarla uğraşan işlerde çalışan kişilerde, çeşitli kimyasal maddelerle çalışılan iş kollarında çalışanlarda, daha önce akciğerden hastalık geçiren ve akciğerde nedbe dokusu gelişen kişilerde akciğer kanseri riski artmaktadır.
  Bazı beslenme özelliklerinin de akciğer kanseri riskini etkileyebileceği bilinmektedir. Ayrıca motorlu taşıtlara, fabrika bacalarına bağlı hava kirliliklerinin, evlerde uygun olmayan şekilde odun-kömür yakarak ısınmanın kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olduğu gösterilmiştir. Hava kirliliğinin akciğer kanseri riskini arttırabileceği düşünülmektedir ancak riskin derecesi belirlenememiştir.
  Çevresel radon maruziyetinin de akciğer kanseri gelişimi ile ilişkili olabileceği, coğrafi olarak akciğer kanseri yüksekliğine yol açabileceği bilinmektedir.
  Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle sigara içen veya içmiş olan kişilerde bulunmaktadır. Bu birliktelik bazı araştırmalarda %98’lere kadar çıkmaktadır.
  Akciğer Kanseri ve Kadın

  ABD’de akciğer kanseri kadında da bir numaralı kanserdir. Tüm kanser ölümlerinin %25’inden sorumludur ve 1996’da 64,300 kadın öldürmüştür. Kadınlardaki akciğer kanseri ölüm hızları ile sigara içme oranları arasında parallellik vardır. Toplumda sigara içiminin yaygınlaşması ile akciğer kanser ölüm hızlarının artışı arasında 15-20 yıl kuluçka süresi vardır. Kadında akciğer kanseri ölümleri 1960’tan sonra hızla artmıştır ve artmaya devam etmektedir (Şekil 2). Bu grafiğe göre ülkemizde bayanlar arasında sigara tiryakiliğinin özellikle son 5-10 yılda çok daha hızla arttığı düşünüldüğünde şekildeki grafiğin şu an için 1965-70’lerdeki gibi durumunda olduğumuzu, kadınlarda akciğer kanseri salgınının gittikçe ülkemizde de alevleneceği öngörülebilir.
  [​IMG]
  Şekil 2. Kadında ABD’de artan akciğer kanseri ölüm hızları. 1930-1990 arasında dramatik bir artış olduğu ve artışın 1960’tan beri hızlanarak devam ettiği görülmektedir.
  Sigara içen erkeklere göre sigara içen kadınların küçük hücreli akciğer kanserine yakalanma riskleri daha fazladır. Erkeklerde risk 11.4-37.5 kat artarken kadında 37.6-86 kat artmaktadır. Sigara tüm akciğer kanser tipleri için belirgin risk faktörüdür, ancak sigara ile en güçlü ilişki kadında görülen küçük hücreli akciğer kanseridir. Kesin olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte kadınlık hormonu olan estrojenin akciğer kanserinin tipi ve bazı özelliklerini etkileyebileceği ve cinsiyetler arasında akciğer kanseri farklılıklarından sorumlu olabileceği düşünülmektedir.
  Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Ne Sıklıkta Ortaya Çıkar?

  Tüm akciğer kanserlerinin %20 kadarı küçük hücreli akciğer kanseridir. Diğer akciğer kanseri tipleri içinde en hızlı artış gösteren tip budur. Bu tip akciğer kanseri sigara içimi ile ilişkisi en belirgin akciğer kanseridir. Sigara içen kadınların erkeklere göre bu tipe yakalanma olasılığı daha fazladır.
  Küçük Hücreli Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  Bu hastalıkta şu yakınmalar doktora biran önce gitmek açısından uyarıcıdır: geçmeyen öksürük veya göğüs ağrısı, solunum sırasında hırıltı, hışıltı sesleri duyma, nefes darlığı, öksürükle kan veya kanlı balgam çıkarmak, ses kısıklığı veya boyunda ve yüzde şişlikler ortaya çıkması. Bundan başka kanser dokusunun göğüs boşluğunda aşırı büyümesi sonucunda önemli organlara bası yapabilir ve yutma güçlüğü, kalp yetmezliği gibi bulgular verebilir. Yine kanser hücreleri vücudun hemen her organına ve dokusuna yayılabilir; beyin, karaciğer, kemik, böbrek üstü bezleri başta olmak üzere bulunduğu yere göre bulgular verebilir. Hatta göze bile yayılabilerek görme kayıplarına yol açabilir. Bundan başka kanser hücreleri yayılmadığı halde salgıladıkları bazı maddelere bağlı olarak vücutta birçok metabolik ve hormonal sorunlar yapabilir. Bu hastalıktan kuşkulandığında doktorunuz bronkoskop denen bir aletle bronşlarınızın içine bakmak isteyecektir. Bu teste bronkoskopi denir ve genellikle hastane şartlarında yapılır. Bu test öncesi hastaya lokal uyuşturucu ilaçlar verilir, böylece geçici bir süre boğazda, nefes borusunda hissetmeme durumu ortaya çıkar. Bir miktar basınç hissi olabilirse de ağrı hissedilmez. Daha sonra doktorunuz bronş duvarlarından hücreler veya küçük parçalar alabilecek ve mikroskop altında kanser hücreleri olup olmadığının araştırılmasını sağlayacaktır. Bu işleme biyopsi denmektedir.
  Bronkoskop ile ulaşılması zor olan akciğer bölgelerinden doku almak için dışarıdan bir iğne de kullanabilir. Bu işlemde, deride küçük bir kesi yapılabilir ve kaburgalar arasından iğne yerleştirilir. Bu işleme iğne aspirasyon biyopsisi denmektedir. Patoloji doktorları mikroskop ile, herhangi bir kanser hücresi olup olmadığını anlamak için alınan dokuları incelerler. Test öncesi hastanın acı duymaması için lokal etkili uyuşturucular kullanılmaktadır.
  Hastalıktan kurtulmak (prognoz, sağ-kalım) ve tedavi seçimi, kanserin evresine (sadece akciğerde mi yoksa başka yere yayılmış mı olmasına) ve hastanın cinsiyetine ve genel sağlık durumuna bağlıdır.
  Evrelerin Açıklanması

  Küçük hücreli akciğer kanserinin evreleri

  Küçük hücreli akciğer kanseri saptanır saptanmaz, kanser hücrelerinin akciğerlerden diğer vücut bölgelerine yayılıp yayılmadığını anlamak için ileri tetkikler yapılacaktır (evreleme işlemi). Doktorun tedaviyi planlaması için hastalığın evresini bilmesi gereklidir. Küçük hücreli akciğer kanserinde aşağıdaki evreler vardır:
  Sınırlı hastalık

  Kanser sadece bir akciğerde ve/veya yakınındaki lenf bezlerindedir (lenf bezleri küçük, fasulye benzeri oluşumlardır ve tüm vücutta bulunmaktadır. Vücutta ******larla savaşan hücreleri yapar ve depolarlar).
  Yaygın hastalık

  Kanser başladığı akciğerden göğüs boşluğundaki veya vücudun diğer bölgelerindeki başka dokulara yayılmıştır.
  Nüks evresi

  Nüks hastalık demek tedavi edildikten sonra kanserin yeniden ortaya çıkması (nüks etmesi) demektir. Akciğerlerde veya vücudun başka bir yerinde ortaya çıkabilir.
  Tedavi Seçenekleri

  Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl tedavi edilir?

  Tüm akciğer kanserli hastalarda tedavi seçenekleri vardır. Üç tür tedavi kullanılmaktadır.
  • <LI style="TEXT-ALIGN: justify; MARGIN-BOTTOM: 6pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-list: l3 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" class=MsoNormal>Cerrahi (kanseri alıp çıkartmak) <LI style="TEXT-ALIGN: justify; MARGIN-BOTTOM: 6pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-list: l3 level1 lfo1; tab-stops: list 36.0pt" class=MsoNormal>Radyasyon (ışın) tedavisi (yüksek-doz x-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanarak kanser hücrelerinin öldürülmesi)
  • Kemoterapi (kanser hücrelerini öldürmek üzere ilaçlar kullanılması)
  Ayrıca, küçük hücreli akciğer kanserinin tedavisinde etkili yeni tedaviler olup olmadığını araştıran klinik araştırmalar vardır.
  Cerrahi, kanser sadece bir akciğer ve en fazla yakınındaki lenf bezlerine yayılmış durumda ise kullanılabilir. Küçük hücreli akciğer kanseri genellikle sadece bir akciğerde bulunmadığından cerrahi nadiren kullanılabilmektedir. Ancak cerrahi bazen hastada kesin olarak hangi kanserin bulunduğunu anlamak için de kullanılabilmektedir. Eğer cerrahi yapılırsa doktor şu operasyonlardan birini yapacaktır:
  • <LI style="TEXT-ALIGN: justify; MARGIN-BOTTOM: 6pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-list: l2 level1 lfo2; tab-stops: list 36.0pt" class=MsoNormal>Sadece küçük bir akciğer kısmını çıkaran kama tarzı kesiler (wedge rezeksiyon). <LI style="TEXT-ALIGN: justify; MARGIN-BOTTOM: 6pt; mso-margin-top-alt: auto; mso-list: l2 level1 lfo2; tab-stops: list 36.0pt" class=MsoNormal>Lobektomi ameliyatında akciğerin bir lobunun tamamı çıkarılır.
  • Pnömonektomi denilen ameliyatlarda bir akciğerin tamamı çıkarılır.
  Cerrahi sırasında doktor kanser olduğunu gördüğü lenf bezelerini de çıkarabilir.
  Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek için x-ışınları veya diğer yüksek-enerjili ışınlar kullanılır. Küçük hücreli akciğer kanserinde genellikle vücut dışındaki bir cihaz aracılığıyla yapılır (dıştan ışın tedavisi). Bu tedavi hem akciğerlerdeki hem de vücudun diğer yerlerine yayılan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Işın tedavisi beyinde kanser gelişmesini önlemek için de kullanılabilir. Buna koruyucu beyin ışınlaması denir. Bu koruyucu beyin ışınlaması beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğinden doktor hastaya böyle bir tedaviye karar vermesi için yardım edebilir. Işın tedavisi tek başına, cerrahi ile ve/veya kemoterapi ile birlikte kullanılabilmektedir.
  Kemoterapi küçük hücreli akciğer kanserinin tüm evrelerinde ençok kullanılan tedavi yöntemidir. Kemoterapi haplar şeklinde veya iğne aracılığıyla damar veya kaslara verilerek de uygulanabilir. Kemoterapi bir sistemik tedavi olarak da bilinir, çünkü verilen ilaç kan dolaşımına girerek tüm vücudu dolaşır ve akciğerler dışındaki örneğin beyindeki kanser hücrelerini de öldürebilir.
  Evreye göre tedavi

  Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi hastalığın evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.
  Eski araştırmalardan etkili olduğu gösterilmiş standard kemoterapiler kullanılabilir veya bir klinik araştırma protokolünde bulunmak gündeme gelebilir. Çoğu hasta standard kemoterapiler ile iyileştirilemez ve bazılarında beklenenden daha fazla yan etki ortaya çıkar. Bu nedenlerle daha iyi kanser tedavileri bulmak için klinik araştırmalar yapılmaktadır ve bunlar en son klinik bilgilere dayanmaktadır. Şu anda kliniğimizde küçük hücreli akciğer kanserinde deneysel bir tedavi uygulanmamaktadır.
  Sınırlı Evre Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

  Tedavi şunlardan birisi olabilir:
  1. Kemoterapi ve göğüs bölgesine ışın tedavisi +/- koruyucu beyin ışınlaması.
  2. Kemoterapi +/- koruyucu beyin ışınlaması.
  3. Cerrahi ve takiben kemoterapi +/- koruyucu beyin ışınlaması.
  Klinik araştırmalarda yeni ilaçlar ve yukardaki tedavileri vermenin yeni ve değişik yolları denemektedir.
  Yaygın Evre Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

  Tedavi şunlardan birisi olabilir:
  1. Kemoterapi +/- koruyucu beyin ışınlaması.
  2. Vücutta kanser hücrelerinin yayılmış olduğu beyin, kemik veya omurga gibi bölgelere yakınmaları düzeltmeye yönelik ışın tedavileri.
  Klinik araştırmalarda yeni ilaçlar ve yukardaki tedavileri vermenin yeni ve değişik yolları denemektedir.
  Nüks Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

  Tedavi şunlardan birisi olabilir:
  1. Konforu (hastalığa bağlı yaşam kalitesini) arttırmaya yönelik ışın tedavisi.
  2. Konforu (hastalığa bağlı yaşam kalitesini) arttırmaya yönelik kemoterapi.
  3. Konforu (hastalığa bağlı yaşam kalitesini) arttırmaya yönelik olarak hava yollarının açık kalmasını sağlayacak lazer, ışın tedavileri veya alet uygulamaları.
  4. Yeni ilaçları deneyen klinik bir araştırRIR.  SAYFA 14
  5.ETKİNLİK= YDYD ..7.ÇIKIŞ OLCAK.

  SAYFA 15

  6.ETKİNLİK
  1.KUŞAKTAKİ BEZELYE MOR 2.KUŞAKTA İSE BEYAZ OLMUŞTUR.

  2=4RENKKLİ MOR ÇİÇEK OLUŞMUŞTUR.

  SAYFA 16.7.ETKİNLİK KENDİNİZ YAPACAKSINIZ.

  SAYFA= 17 8.ETKİNLİK

  -------------------------------------------------------------  SAYFA-19
  ORAK HÜCRELİ ANAMİ

  DOWN SENDROMU

  HEMOFİLİ
  RENK KÖRLÜĞÜ BUHASTALIKLAR ANNE VE BABADAN KROMOZOMLARLA AKTARILMIŞTIR.

  SAYFA-1910.ETKİNLİK
  --------------------------------------------------------------------

  SF=20=11ETKİNLİK
  SAYISI YARIYA İNER------------- KORMOZOM SAYISI

  SAYISI AYNI KALIR= MİTOZ

  HÜCRE B**ÜNMESİ ÜREMEYİ
  EŞEYSİZ ÜREME --SAĞLAR .. MİTOZ İLE OLUR  SAĞLAR
  BÜYÜME
  EŞEYLİ
  İLE OLUR
  MAYOZ-SONUCU OLUŞUR-EŞEY HÜCRESİ

  12,ETKİNLİK 21
  A) 23 ANNE 23 BABADAN GELEN KROMOZOM 46 KROMOZOM OLUR "N"KROZOMA SAHİPTİR.

  B) ÜREME HÜCRELERİ HARİÇ GÖRÜLÜR KROMOZOM SAYILARI YARIYA İNER OLUŞAN HÜCRELER ÜREMEYİ SAĞLAR..

  22.SAYFA:shy:13.ETKİİİİNLİK
  1=) MAYOZ SONUCU OLUŞUR =1,7
  2=)ÜREME HÜCRESİDİR=9
  3EŞEYSİZ ÜREME ÇEŞİTLERİNE ÖRNEKTİR=) 6
  4MİTOZ GEÇİRİR =2,8

  14.ETKİNLİK
  MAYOZ
  1,3,7,5,9,10
  MİTOZ
  2,4,6,8

  15.ETKİNLİK SAYFA=)23
  *A=T
  C=G
  A=T
  C=G
  G=C
  T=A
  C=G
  G-C
  T-A
  A-T
  C-G
  G-C
  T-A
  A -T

  16.ETKİNLİK SORULARI CEVAPLAYALIM
  1=)FOSFAT,ŞEKER
  A=)GUANİN
  B=)ADENİN
  2=)NÜKLEOTİT
  3=)TİMİN
  4=)GEN

  SAYFA 24İLE 25
  ------------------------------------YOK
  19,ETKİNLİK 26
  1.RESİM=)MODİFİKASYON
  2.RESİM-MODİFİKASON
  3.RESİM--MUTASYON
  4.RESİM-MUTASYON
  5.RESİM--MODİFİKASYON
  6.RESİM--MUTASYON
  7.RESİM--MODİFİKASYON

  SAYFA 27-28-20.-21ETKİNLİK..

  ------------------------------------------BOŞ
  SAYFA-29-30-31-SAYFALARI YAPMAMMMIŞIM.
  DİĞERLERİNİ YARIN YAPCAN ÇOK YORULDUM BİDE SINAVA ÇALISCAM ŞİMDİLİK BENDEN BUKADAR YARIN DEVAM EDRİM.
  goncam_92 bunu beğendi.
 5. cimbomlu_kız

  cimbomlu_kız Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  teşekürler bişi değil.

Sayfayı Paylaş