||| HERKES BU BOCEĞiN PESiNDE |||

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

 1. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  ||| HERKES BU BÖCEĞiN PEŞiNDE |||

  [​IMG]

  Japonlar sadece Türkiye'de yaşayan geyik böceğini almak için akın akın geliyor.

  Japonlar sadece Türkiye'de Amanos Dağları'nda yaşayan ve binlerce dolara satılan geyik böceğini almak için akın akın geliyor. Bunun tek nedeni de Mushiking: Böceklerin Kralı çizgi filmi.

  Belki pek çoğunuzun ürküp korktuğu bir böceğin 25-30 bin YTL'ye satılabileceği hiç aklınıza gelir miydi? Yanıtınız 'Hayır' ise merak etmeyin bu yazının sonunda bütün fikriniz değişecek. Çünkü biz çok özel dünyanın en değerli böceklerinden biri kabul edilen geyik böceği Latince adıyla Lucanus cervus akbesianus'tan bahsediyoruz. Her ne kadar bu böceğin bütün çeşitleri makbulse de en değerlisi altı taraklı olanı. Yani ismini aldığı ve bir geyiğin boynuzlarına benzeyen alt çenesinde altı tarak olan geyik böceği... Peki bu altı taraklı geyik böceğinin sadece Türkiye'de Adana yakınlarındaki Amanos Dağları'nda bulunduğunu biliyor muydunuz?

  Çizgi filmin gücü
  Özellikle böcek koleksiyonerleri arasında çok revaçta olan altı taraklı geyik böceği dünyanın dört bir yanından koleksiyoner ve araştırmacıyı bölgeye çekiyor. Son zamanlarda Amanos'u en çok ziyaret edenlerin başında ise Japonlar geliyor. Japonların geyik böceğine bu meraklarının bir nedeni değerli olmasıysa diğer nedeni de ülkelerini iki yıldır kasıp kavuran bir çizgi film ve oyun kartları. 2002 yılında piyasaya çıkan Mushiking: King of the Beetles (Mushiking: Böceklerin Kralı) adlı çizgi film çizgi roman ve kart oyunları böcekler dünyasını konu alıyor. Özellikle kart oyunu sadece Japonya'da değil Filipinler Singapur Malezya Kore Hong Kong Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinde de çok popüler. Koleksiyon değeri de olan kartlarla oynanan oyunlar için Japonya'da bugüne kadar 20 bin resmi yarışma düzenlenmiş. Bu yarışmalarda 160 milyondan çok Mushiking kartı el değiştirmiş. Yine Mushiking: King of the Beetles game boy'ları (elektronik oyun) sadece Japonya'da 570 binin üzerinde satmış. TV Tokyo'da 2004'te gösterilmeye başlanan çizgi filmi yayınlanmaya devam ediyor. Bu Mushiking: King of the Beetles'ların kahramanlarından biri de geyik böceği. Hem de sadece Amanos Dağları'nda bulunan türü yani altı taraklısı. İşte Japonya'yı kasıp kavuran Mushiking: King of the Beetles kısa sürede geyik böceğini de popüler yaptı. Bu çizgi filmi izleyen kartlarıyla oynayan çocuklar da anne babalarından geyik böceği istemeye başladı. 'Kedi ya da köpek değil ki niye bir böceği ister?' diye düşünebilirsiniz. Ama Japonya'da böcek sahibi olmak çok normal. Zaten değerli olduğu için koleksiyonerler tarafından aranılan geyik böcekleri artık halktan da talep görüyor. İşte bu noktada Amanos Dağı'nın çevresinde yaşayan Türkler devreye giriyor. Altı taraklı geyik böceği bugün yöre halkının geçim kaynağından biri durumunda. Japonlar ve koleksiyonlarına bu değerli böceği katmak isteyenler Amanos'un yolunu tutuyor ve aldıkları her geyik böceği için yöre halkına epeyce para ödüyor. İlgi gösterenler arasında Japonlar'dan başka Amerikalı Çek ve Almanlar da var.

  Aracı bir inşaatçı
  Yörede geyik böceği toplayan vatandaşlarla böcek almak için gelenleri eski bir inşaatçı olan Metin Kılınç bir araya getiriyor. Sekiz yıldır bu işle uğraşan Kılınç ölü toplanan böcekleri köylülerden para karşılığı alıp meraklısına satıyor. Böceklerin fiyatı boylarına göre değişiyor. Kılınç 3-35 cm. için 30 YTL 8-9 cm. için 500 YTL ödüyor. Bu yıl sattığı en büyük geyik böceği ise 7 bin 500 YTL'ye 12 cm.'lik bir böcek olmuş. Kılınç 12 cm.'lik böceğin ne kadar değerli olduğunu şöyle anlatıyor: 'Bir Alman profesör '115 cm.'lik bul sana 550 SL Mercedes vereyim' dedi. Buldum hem de 12 cm.'liğini buldum ama aramız açıldığı için böceği Japonlara sattım.' Kılınç'ın Alman profesör ve Japonlardan başka diğer yabancılarla arasının açılması ise kandırıldığını anlamasıyla olmuş: 'Bunlar bizi hep kandırmış böcekleri çok ucuza almışlar. Biyolog Murat Tinkçi bir haberde geyik böceklerinin 90 bin dolara alıcı bulduğunu açıklıyordu. Yabancıların götürüp çok daha pahalı fiyatlara sattıklarını öğrenince böcekleri vermedik. Fiyatta artış yaptılar ama yine vermedik artık Japonlara veriyoruz.' Metin Kılınç ölü toplanan geyik böceklerinin Tarım İl Müdürlüğü'nün izniyle yurtdışına çıkarıldığını da söylüyor..  .
  Son düzenleyen: Moderatör: 13 Eylül 2009
 2. facia

  facia Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  273
  Beğenileri:
  99
  Ödül Puanları:
  0
  kendim toplayıp satmak isterdim yeterince iy bir fiyat bence :D
  ben o fiyata bir kilosunu da satarım :p
 3. denisssz

  denisssz Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  5 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  227
  Beğenileri:
  70
  Ödül Puanları:
  0
  geyik böceği...ilginç paylaşım..;)
 4. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  Rica derim...
 5. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  dünya devi japonlar bile bir ara hiç yüzüne bile bakmadıkları Türkiye'ye muhtaç oluyorlarmış


  o böceği eminim yemek için istiyorlardır çekirge,denizanası yiyen bi millet bunuda yer:(
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Eylül 2009
 6. SHEENA

  SHEENA Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  gerçekten güzel :D

Sayfayı Paylaş