Herkes ‘Hacamat’ı Tartışıyor!

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

1. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113

Geleneksel tıp yöntemlerinin destekleyici tedaviler arasındaki yeri tıbbın önemli konu başlıkları arasında.

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları da geleneksel yöntemlerden biri olan kupa terapisi ve hacamatı tartışmak için İstanbul’da buluştu.

Hipokrat’tan günümüze Osmanlı, İslam ve Çin tıbbında yer etmiş olan kupa terapisi bilimsel bir ortamda tartışmaya açıldı. Finlandiya, Kore, Hindistan, Mısır, İngiltere, İsviçre, Almanya ve Amerika gibi birçok ülkeden bilim insanları Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kanıta Dayalı Geleneksel Tıp, II. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu için bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu da İstanbul Doğal Sağlık Enstitüsü’nün, British Cupping Society işbirliği ile düzenlediği sempozyumun konuşmacıları arasında.

Kupa terapisi, kan dolaşımını arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ağrı kontrolü ve bazı hastalıkların tedavisine destek sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan geleneksel bir terapi yöntemi.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA İHTİYAÇ VAR

Terapinin mekanizmasını anlatan fazla çalışma yok, ancak bilimsel araştırmalar sonucu ortaya atılan birkaç teori var. Birçok ülkede kupa terapisinin etkisi ve mekanizmasıyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Son 10 yılda kupa terapisine olan akademik ilginin arttığını söyleyen Doğal Sağlık Enstitüsü Başkanı Faruk Günindi, “Bu konuda tatmin edici bilimsel araştırmaların yapılmasını bekliyoruz” dedi.
    Murat AKSOY bunu beğendi.
  2. `Crescent~

`Crescent~ Üye

Beğenileri:
    662
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Ankara
    Dün ilk defa canlı canlı hacamat izledim :D çok büyük bir işlem değil gibi görünüyor ama tabi iyi bilmek lazım. Çevremde yaptıran çok kişi var bizzat şahit oluyorum sadece bedenen değil ruhen de önemli değişikleri var. Sömestr tatilinde bende yaptırmayı düşünüyorum bakalım inşallah.

Sayfayı Paylaş