Hidroliz ve Dehiderasyon...

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde -Yağmur- tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. -Yağmur-

  -Yağmur- Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  Hidoliz ve dehiderasyon tepkimeleri hakkında detaylı bilgiye ve şekille anlatıma ihtiyacım var. Bulabilir misiniz ?
 2. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0
  Hidroliz

  Hidroliz tepkimeleri, büyük organik moleküller olan polimerlerin parçalanmasında gerçekleşir. Hidroliz tepkimelerinde ATP kullanılmaz. Su varlığında kırılan bağlarda depolanmış olan enerji açığa çıkar. ATP�nin hidrolizinde de doğal olarak su kullanılır ve enerji açığa çıkar. Ancak tepkimenin kendisinde enerji kullanılmaz. Hidroliz tepkimelerinin tersi olan dehidrasyon tepkimeleri, enerji gerektirir. Bunda da tam tersi şekilde su molekülü açığa çıkar ve tepkimenin gerçekleşmesi için giren enerjinin bir kısmı, bağ yapısında hapsedilir. Hidroliz ile açığa çıkan enerji de bağ enerjisinin bir kısmıdır (termodinamiğin ikinci yasasına göre tamamı kazanılamaz)

  Hidroliz tepkimeleri, belirli atomlar arasındaki kimyasal bağların koptuğu tepkimelerdir. Bu bağlar koptuğunda, atomları bir arada tutan bağ enerjisi, ısı enerjisi formunda açığa çıkar. Böyle tepkimelere ekzergonik (ısı açığa çıkaran) sıfatı verilir.
  ATP molekülü, 3 adet fosfat grubu taşıyan bir adenozin bileşiğidir. Oluşması için ısı harcanması gerekir (endergonik tepkime). Hidroliz olayları sonucunda açığa çıkan ısı enerjisi, ATP molekülünün oluşturulması için kullanılabilir. Ancak, hidroliz olayının kendisi bağ kopması ve bağ enerjisinin açığa çıkması temeline dayandığı için, bu tepkime sonucunda ortaya doğrudan ATP çıkması gibi bir durum söz konusu değildir.


  dehiderasyon

  Kimyada bir dehidrasyon tepkimesi, tepkiyen moleküllerden su kaybının meydana geldiği bir kimyasal tepkimedir. Dehidrasyon tepkimeleri eliminasyon tepkimelerinin bir alt grubudur. Hidroksil grubu (-OH) kolay ayrılan bir grup olmadığı için bir Bronsted asit katalizörü hidroksil grubunu protonlaştırıp daha kolay ayrılan bir -OH2+ grubu oluşturur.

  Organik sentezde dehidrasyon tepkimelerinin pek çok örneği vardır:

  * Alkollerin eterlere dönüşmesi (örneğin, iki monosakkaritten bir disakkarit oluşması)

  2 R-OH → R-O-R + H2O

  * Alkollerin alkenlere dönüşmesi

  R-CH2-CHOH-R → R-CH=CH-R + H2O

  * Kar***silik asitlerin asit anhidritlere dönüşmesi

  2 RCO2H → (RCO)2O + H2O

  * Amidlerin nitrillere dönüşmesi

  RCONH2 → R-CN + H2O

  Bazı dehidrasyon reaksiyonlarının mekanizmaları karmaşık olabilir, örneğin bir şekerin konsantre sülfürik asitle tepkimesi sonucu karbon oluşumu sırasında karbon çift bağları meydana gelir.

  * Şekerin dehidrasyonu

  C12H22O11 + 98% Sülfürik asit → 12 C (grafit köpük) + H2O buhar + Sülfürik asit/su karışımı

  Bu reaksiyon sülfürik asidin suyla olan ekzotermik tepkimesiyle ilerler. (Bu tepkime sülfürük asitli buhar oluşturur, iyi havalandırılmış bir yerde yapılmalıdır.)


  başka bir bilgi...

  Dehidrasyon

  Dehidrasyon bedeninizin cok fazla sivi kaybetmesi demektir. Insan vucudu, normal fonksiyonlarini gerceklestirebilmek icin suya ihtiyac duyar. Vucudunuz, aldiginiz sivi miktarindan daha fazlasini kaybederse, dehidrasyon ortaya cikar. Eger ciddi manada sivi kaybi olursa, cok hasta olabilirsiniz ve hatta bu durum olumle sonuclanabilir.

  Asagidaki durumlarda sivi kaybi meydana gelir:

  • Urinasyon

  • Kusma veya diyare

  • Terleme

  • Solunum, ozellikle hizli hizli nefes alip verme

  • Sicak veya nemli havalarda asiri yorulmak

  • Ates

  Siviyla birlikte, bedeniniz ayni zamanda, normal vucut fonksiyonlari icin onemli olan elektrolitleri (mineral tuzlar) de kaybeder.

  Neden ortaya cikar? Dehidrasyonun genel nedenleri diyare ve kusmadir. Ayrica, hastalik sirasinda yeterli duzeyde yemek yememek veya sivi seyler tuketmemek, veya agir egzersizler sirasinda veya sonrasinda yeterli sivi almamak da dehidrasyona neden olabilir. Ayrica sivi kaybina neden olan ilaclarin uzun sure kullanilmasi da dehidrasyon nedenleri arasinda yer alir. Diyabet de sivi kaybina neden olabilir. Dehidrasyon herkeste gorulebilir, ancak ozellikle risk altinda olanlar: • Yaslilar • Atesi olan kisiler • Sicak havalarda disarida bulunan kisiler • Kan sekerinin yuksek olmasi sebebiyle cok fazla idrar yapan diyabet hastalari

  Semptomlari nelerdir?

  Dehidrasyonun erken veya orta donemdeki semptomlari:

  • Susuzluk

  • Yuz kizarikligi

  • Kuru, sicak ten

  • Az miktarda, koyu, sari idrar

  • Ayaga kalkildiginda kotulesen bas donmesi

  • Halsizlik

  • Kollarda ve bacaklarda kramplar

  • Gozyasinin cok az olmasi veya hic olmamasi

  • Bas agrisi

  • Enerji azligi

  • Yogun tukuruk salgisiyla beraber, agizda ve dilde kuruluk

  Dehidrasyonun orta veya siddetli duzeyde oldugunda gorulen semptomlar:

  • Tansiyon dusuklugu

  • Bayilma

  • Kollarda, bacaklarda, midede, ve sirtta siddetli kas kasilmalari

  • Titremeler

  • Karin sisligi

  • Gozlerin cokmesi ve cok az gozyasi olmasi veya gozyasinin hic olmamasi

  • Cildin esnekligini kaybetmesi (cildinizi yukari dogru cektiginizde, eski pozisyonunu almasi cok uzun zaman alir)

  • Sik sik ve derin derin nefes almak

  Nasil tedavi edilir?

  Eger hafif duzeyde dehidrasyon varsa, kaybettiginiz sivinin yerine yeterli miktarda sivi almaniz gerekir. Ayrica kaybettiginiz elektrolitleri de geri kazanmalisiniz. Yuksek miktarda tuz iceren bir diyetle beraber yavas yavas icecegiz su, kaybettiginiz tuzlari ve sivilari geri kazanmanizi saglayacaktir. Eger bilinciniz bulaniksa, bas donmesi varsa, veya bayilmissaniz, veya mide bulantisi yada kusma varsa, mutlaka bir dokotrla gorusmeniz gerekir.

  Kaybettiginiz sivilari ve elektrolitleri, spor icecekleri ile veya diger oral rehidrasyon cozeltileri (ORS) ile geri kazanabilirsiniz. Dehidrasyonun siddetli hale gelmeden, cozeltileri icmelisiniz.

  Ayrica oral rehidrasyon tuzlarindan alabilirsiniz. Bir paketini bir litre suyla karistirmaniz yeterlidir. Suyun guvenirliligiden emin degilseniz, suyu en az 5 dakika kaynatmalisiniz.

  Eger spor icecekleri veya oral rehidrasyon tuz paketleri yoksa, oral rehidrasyon cozeltisini su sekilde hazirlayabilirsiniz:

  • 2 corba kasigi seker

  • 1/4 cay kasigi tuz

  • 1/4 cay kasigi karbonat

  Karbonat yoksa, bunun yerine 1/4 cay kasigi tuz ekleyebilirsiniz. Daha iyi bir tat ve daha fazla potasyum icin 1/2 bardak portakal suyu veya muz puresi ekleyebilirsiniz.

  Urinasyon normale donene kadar, oral rehidrasyon cozeltisiden her 5 dakikada bir icmeniz gerekir. Gunde 4 veya 5 defa idrar yapmak normaldir. Dehidrasyon gorulen yetiskinlerin ve buyuk cocuklarin, gunde en az 3 litre oral rehidrasyon cozeltisinden icmeleri gerekir.

  Eger kusuyorsaniz, oral rehidrasyon tuz cozeltisinden icmeye devam etmelisiniz. Kusma olsa bile, vucudunuz sivinin ve tuzun bir kismini tutacaktir.

  Diyare (ishal) durumunda da oral rehidrayon cozeltisinden tuketmeye devam etmelisiniz. Aldiginiz sivi diyarenin artmasina neden olmaz.

  Dehidrasyon semptomlari cok siddetliyse, bir saglik kurulusuna giderek serum taktirmaniz gerekir. Sivi seyler tuketebiliyorsaniz, ayrica oral rehidrasyon cozeltilerinden tuketmeniz iyi olacaktir.

  Dehidrasyon tedavisi sirasinda veya sonrasinda, diyare, kusma veya diger semptomlara neden olan problem icin de gerekli tedbirlerin alinmasi gerekir. Ilac degisikligi ve mevcut hastaliklarin tekrar kontrolu gerekebilir. Ozellikle diyabet hastalarinda dehidrasyon gorulme riski yuksektir, dehidrasyon meydana geldiginde veya kan sekeriniz uzun suredir yuksekse, en kisa zamanda bir saglik uzmaniyla gorusmelisiniz.

  Etkileri ne kadar surer?

  Dehidrasyon tedavi edilmedigi takdirde olumle sonuclanabilir. Zamaninda tedavi edildiginde, genellikle tamamen iyilesme gerceklesir.

  Nelere dikkat etmeliyim?

  • Dehidrasyon semptomlarina dikkat etmelisiniz. Eger hizli bir sekilde sivi kaybettiginizi dusunuyorsaniz, daha fazla sivi tuketmeniz gerekir. Alkollu veya kafein iceren iceceklerden uzak durmalisiniz.

  • Oral rehidrasyon cozeltisinin nasil hazirlandigini bilmelisiniz.

  • Eger sularinin temizliginden suphe ettiginiz bir ulkede seyahat ediyorsaniz, yaninizda bir litre kaynatilmis su ve bir paket oral rehidrasyon tuzu veya oral rehidrasyon cozeltilerini hazirlamak icin gerekli malzemeleri tasimalisiniz.

  Dehidrasyonu nasil onleyebilirim?

  Bol miktarda su icmelisiniz. Ozellikle sicak havalarda, egzersiz veya spor oncesi su icmeniz gerekir. Egzersiz sirasinda da sik sik su icmelisiniz. Egzersiz sonrasinda da icecekler tuketmeye devam etmelisiniz.

  Diyare (ishal) ve kusma oldugunda veya iceceklerden cok fazla tuketemiyorsaniz, dehidrasyonun ortaya cikmamasi icin daha fazla sivi tuketmek icin kendinizi zorlamalisiniz.

  Eger yaninizda kendisinde dehidrasyon meydana geldigini dusundugunuz biri varsa, sunlara dikkat etmelisiniz:

  • Normalden daha fazla icecek vermelisiniz.

  • Unutmayin ki dehidrasyon gorulen bir kisinin istahi kapali olur. Gun icinde 5 veya 7 defa, kucuk miktarlarda yiyecek yemesi ve iceceklerden icmesi icin hastayi tesvik etmelisiniz.

  • Dehidrasyonun semptomlari siddetli oldugunda, en kisa zamanda tibbi bir yardim almaniz gerekir.


  başka bir bilgi..

  hidroliz


  Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlemdir. Hidroliz işleminin olabilmesi için su ile bir etkileşimde bulunan kimyasalın bir şekilde suyun içine geçmesi gerekir. Yoksa elektroliz işlemi gibi bir işlem olmayan hidrolizde, suyun parçalanması gibi bir durum mevcut olmayıp, daha çok sıvı fazda oluşan çoğu zaman da dinamik olan bir denge mevcuttur. Bazı zamanlarda hizdoriliz işlemi suda çözünme ile tam olarak örtüşür.
  Uygulama oldukça basittir, lisede okuyan her fen ögrencisi bilir ve rahatlıkla yapabilir...
  betibol, Kopuq Gençliq ve -Yağmur- bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş