hikaye

Konu 'Matematik 11. Sınıf' bölümünde cekaa tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. cekaa

  cekaa Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  4

  kare üçgen yuvarlak ve dikdörtgen ile ilgili hikaye bulmama yardımcı olur musunuz kendinizde yazabilirsiniz :):)
 2. Moderatör Bünyamin

  Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

  Katılım:
  9 Ocak 2012
  Mesajlar:
  522
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  63
  Hikaye

  Üçgen ile kare yolda karşılaşırlar ve selamlaşırlar. Daha sonra üçgen kareye kendini tanıtır.
  - Biliyormusun benim üç kenarım var. Bu yüzden bana üçgen diyorlar. İstersen bir sayalım. Bir, iki ,üç.
  Sonra kare üçgene kendisini tanıtır.
  - Benim adım da kare, dört kenarım var, kenarlarımın dördü de birbirine eşit. Benim kenarlarımı da sayalım. Bir , iki, üç, dört. Sonra da üçgenle kare çok iyi arkadaş olarak beraber yollarına devam ederler.
  Yolda giderken dikdörtgen ile karşılaşırlar. Kare hemen atılır.
  - Aaaa, bana benziyor der. Üçgen de hemen
  - Siz birbirinizden farklısınız der, Çünkü onun iki kenarı uzun, iki kenarı kısa, oysa senin bütün kenarların eşit. Üçgen gel onunla da tanışıp arkadaş olalım der.
  Daha sonra dikdörtgene yaklaşıp selamlaşırlar. Dikdörtgen kendini tanıtır.
  - Benim adım dikdörtgen, dört kenarım var, ikisi uzun , ikisi kısa.
  Üçgen ve kare kendilerini dikdörtgene tanıttıktan sonra beraber yollarına devam ederler. Yolda daire ile karşılaşırlar. Ama daire hiç birisine benzemiyor. Çünkü dairenin köşeleri yoktur. O bir yuvarlaktır. Daha sonra daire ile tanışırlar çok iyi arkadaş olurlar ve yollarına devam ederler.


  Yardımcı olduysam ne mutlu bana.
 3. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Üçgen Kare ve Dikdörtgen

  Birgün kimsenin bilmediği bir yerde Geometri Köyü varmış. Bu Geometri Köyünde üç arkadaş yaşarmış. Bu arkadaşların adı Üçgen Kare ve Dikdörtgenmiş. Birgün bu üç arkadaş bütün herkesin hayal ettiği çikolata adasına gitmeye karar vermiş. Bu çikolata adasında volkanlar varmış. Ama çikolata püskürtüyomuş. Dikdörtgeni gemi yapıp yola çıkmışlar. Dikdörtgeni gemi yapmanın sebebi onun üçgen ve kareye göre daha büyük olmasıymış. Denizde karşılarına bir balina çıkmış. Balina onlara nereye gittiklerini sormuş. Onlarda çikolatalı adaya demiş. Balinada öyleyse bende sizinle geliyorum çünkü burada tehlikeli balıklar var demiş. Arkadaşlar balinanında gelmesini kabul etmiş. Sonra yola çıkmışlar ve uzaklarda bir ada gözükmüş. Biraz daha yaklaşmışlar ada yok olmuş. Bu dumanın bir şaşırtmasıymış. Aradan aylar geçmiş kış gelmiş. Balina ben artık yatmalı ve çocuklarımı hayata getirmeliyim. size güle güle demiş. Üçgen kare ve dikdörtgende ona el sallayıp, güle güle demişler ve karşılarına büyük bir buz kütlesi çıkmış. Hemen üçgen atlamış, sivri olan yeriyle buzları kırmış. Karşılarına deniz bekçisi çıkmış.. Onlara buzun üstüne bir çizgi çekmiş.. demiş ki; bu çizgiye bir atlayışda elinizi deydirirseniz sizi burdan geçiririm. Dikdörtgen uzun boyundan yararlanıp, atlamış ve çizgiye dokunmuş. Deniz bekçisi onları serbest bırakmış. Bu arkadaşlar çikolata adasını görmüş. Karenin dönüşü çok iyiymiş daha hızlı gidebilmek için kare kendisini dikdörtgene bağlayıp dönmeye başlamış. Çikolata adasına varmışlar. Bu üç arkadaş çok sevinmiş. Hoplayıp zıplamaya başlamış. Üçüde çikolataya ellerini bandırıp ağızlarına atmış. Atar atmaz fırtınadan da kuvvetli bir rüzgar vurmuş ve bu üç arkadaşı insanların ülkesine uçurmuş. İnsanların ülkesinde Leyla adlı bir kızla tanışmışlar. Kız bu üç arkadaşı çok sevmiş. Annesinin komşuya gittiği zamanlarda bu üç arkadaşla evde oyun oynuyormuş bir gün bu üç arkadaş aralarında konuşuyormuş. Üçgen; ben ilk başta buraya geldiğimde korkuyordum ama iyiki Leyla ile tanışmışım. O çok iyi bir arkadaş demiş ve dikdörtgen de ona katılmış..Kare de arkadaşlar bundan sonra üç kişi değil 4 kişi olduk. Leyla da bizim arkadaşlığımıza girdi demiş.Bunların hepsini Leyla duymuş ve koşup onlara sarılmış. Bir gün Geometri köyünden bir polis çıkmış. Üç arkadaşı alıp götürmüş. Leyla çok üzülmüş, ağlamış. Birden Leyla nın odasında üçgen kare ve dikdörtgenin resmi görünmüş ve Leyla 'ya seni seviyoruz Leyla demişler. Leyla da bende sizi seviyorum demiş. Gölge yok olmuş ama Leyla o üç arkadaşı asla unutmamış ve üç arkadaş da Leyla 'yı unutmamış. Hikaye burada sona ermiş...
 4. MaMiLog

  MaMiLog Üye

  Katılım:
  2 Aralık 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğenileri:
  200
  Ödül Puanları:
  43
  ŞEKİLLER ÜLKESİ
  Çok çok uzak bir ülkenin yeşil mi yeşil güzel mi güzel bir ormanında mutlu mu mutlu şekiller yaşarmış. Bir gün şekillerden biri olan üçgen evden çıkmış ormanda gezmeye karar vermiş. Ormanda gezerken birden karşısına kare çıkmış. Üçgen çok sevinmiş. Kare ’Merhaba üçgen kardeş seni gördüğüme çok sevindim. Hadi gel de ormanda bir gezintiye çıkalım’ demiş. ‘Tamam gezelim.’ demiş üçgende. Üçgen ve Kare ormanda gezerken kar-şılarına Dikdörtgen çıkmış. Kare ‘Bak Üçgen Dikdörtgende buradaymış’ demiş. Üçgen ’Aaa ! Evet hadi onu da çağıralım da ormanda oynayalım beraber .’ demiş.
  Dikdörtgende o sırada tek başına ormanda çiçek topluyormuş. Heyecanla ‘Merhaba arkadaşlar’ diye el sallamış ve aralarına katılmış.Üç şekil şarkılar söyleyerek ormanda ilerlemeye başlamışlar. Birden ne görsünler daire tek başına ip atlıyormuş. Şekiller bunu görünce gülüşmüşler.‘Daire hemen tek başına oyuna mı başladın?’ demiş dikdörtgen.
  Daire de ‘Ne yapıyım hiç biriniz ortalarda yoktunuz bende çok sıkılmıştım’ demiş.Şekillerde daireye katılıp hep beraber ip atlamaya başlamışlar.Üçgen birden bir ses duymuş. ‘Sizde sesi duydunuz mu?’ demiş. Diğer şekiller hemen susup sesi dinlemeye başlamış-lar.Onlarda bu sesi duymuşlar. Kare ‘Galiba biri ağlıyor bakın orda’ demiş. Hepsi aynı anda karenin gösterdiği yöne bakmışlar. Küçük bir erkek çocuğu bir ağacın dibinde ağlı-yormuş. Daire ‘Ama bu bir insan hemen saklanmalıyız .’ demiş.Tüm şekiller hemen saklanmışlar.Üçgen ‘Arkadaşlar bakın o daha bir çocuk bize zarar vermez kaybolmuş olmalı hadi gidip konuşalım bize zarar vermez.’ demiş. Şekiller düşünmüşler düşünmüş-ler çocuğa yardım etmeye karar vermişler. Yavaş yavaş çocuğun yanına doğru ilerlemişler.Çocuk öyle çok ağlıyormuş ki onların geldiğini fark etmemiş bile. Üçgen ‘Öhö öhö’ diye ses çıkarttıktan sonra : ‘Merhaba küçük çocuk’ demiş. Diğer şekillerde hep bir ağızdan ‘Merhaba’ demişler. Küçük çocuk yavaş yavaş başını kaldırmış şaşkın şaşkın bakmış şekillere. Gözlerine inanamamış elleriyle gözlerini ovalamış bir daha bakmış: ‘Uyudum bu da bir rüya herhalde’ demiş. Şekiller gülüşmüşler. Kare: ‘Yooo rüya değil bak istersen bizler gerçeğiz’ demiş. Küçük çocuk korkarak çekilmiş: ‘Yok yok istemem. Hem ben sizleri yeteri kadar matematik dersinde görüyorum. Zaten hiç de anlamıyorum şu özelliklerinizi hep karıştırıyorum. Herkes benle derste alay ediyor o yüzdende bugün okuldan kaçtım.’ demiş. Şekiller çocuk için çok üzülmüşler. Dikdörtgen: ‘Üzülme sen biz sana yardımcı oluruz. Bizleri tanırsın özelliklerimizi herkesten çok daha iyi bilirsin ‘demiş. Küçük çocuk: ‘Gerçekten mi?’ demiş gülümseyerek.
  Daire:’Tabi ki de hadi hemen çalışmaya başlayalım ‘demiş. Çimlerin üzerine oturmuşlar. Kare çocuğun karşısına geçerek ‘Önce ben kendimi sana anlatayım’ demiş. Elleriyle göstererek: ‘Benim adım kare. 4 kenarım var hepside birbirine eşit.
  1,2,3,4 çocukla birlikte saymışlar.’ 4 tane de köşem var beni her yerde görüyorsun tanıyorsun’ demiş.Çocuk:‘Hayır ben seni hiç tanımıyorum’ demiş. Kare:’Peki söyle bakalım evinizin şekli neye benziyor?’ Çocuk şaşkınlıkla ‘Sanaa’ demiş. Kare: ‘ Peki oyunlar oynadığın bilgisa-yarın , çizgi film seyrettiğin televizyonun şekli neye benziyor? demiş. Çocuk heyecanla: ‘Evet hepsi senin şeklinde dört tane kenarları var, hepsi de aynı uzunlukta artık seni hiç unutmam Kare’ demiş çocuk. Kare yerine oturmuş sonrada üçgen gelmiş çocuğun önü-ne: ‘Benim adım Üçgen 3 tane eşit uzunlukta kenarım var 3 tanede köşem. Hadi şimdi söyle bakalım benim şeklimde neler biliyorsun söyle bakalım.’demiş.Küçük çocuk düşünmüş ama bulamamış. Bunun üzerine Üçgen: ‘Kampa gittiğinde kullandığın çadır, yollarda bulunan trafik levhaları, içinde yaşadığın evin çatısı aynı benim gibi hepsinin de 3 tane kenarı var.’ demiş.
  Çocuk sevinçle: ‘Aaa! Evet haklısın nasılda fark edememişim,artık seni hiç unutmam söz’ demiş. Üçgen yerine oturmuş ve dikdörtgen gelmiş: ‘Benim adım Dikdörtgen ‘2 kısa 2 de uzun kenarım var 4 tane de köşem. Bil bakalım benim şeklimde neler var?’ diye soru sormuş.Çocuk düşünmüş düşünmüş ama yine de bulamamış.Dikdörgen:‘Çamaşırlarını koyduğun gardırobun, mektuplarını koyduğun zarfın, okulda kullandığın kitapların şekli aynı benim gibi 2 kenarı uzun 2 kenarı kısa’ demiş. Çocuk: ‘Evet haklısın hepsi senin gibi’ demiş. Öğrenmenin sevinciyle ‘Artık seni hiç unutmam dikdörtgen hep aklımda-sın’ diye de eklemiş. Ve sıra en son da Daireye gelmiş. Daire: ‘Benim adım Daire ne kenarlarım var ne de köşem yusyuvarlak bir bedenim var sadece ’demiş. Sonra da ‘Söyle bakalım benim şeklimde neler var?’ diye sormuş.Küçük çocuk hiç düşünmeden: ’Bilmiyorum hiç’ demiş.Bunun üzerine Daire: ‘Kahvaltıda yediğin simit, oynadığın top, arabaların tekerlekleri hepsi benim gibi yuvarlak .’ demiş.
  Çocuk: ‘Evet gerçekten de hepsi senin şeklin gibi artık seni hiç unutmam Daire’ demiş. Hep beraber alkışlamışlar. Üçgen: ‘Vedalaşma vakti geldi artık ailen seni merak etmiştir.’demiş.Çocuk üzülerek: ’Evet haklısın artık gitmeliyim.’ demiş ve tüm şekillerle vedalaşmış. ’Hoşçakalın’ diyerek ormanın derinliklerinde kaybolmuş.Şekiller de evlerine doğru yola çıkmışlar.
  Eğitimci değerlendirme aşamasında ;
  Hikayemizde kimler vardı? Hangi rolleri canlandırdınız? Bu hikaye de başka kim olmak isterdiniz? Neden? gibi sorular sorar ve çocukların cevaplandırması için onları cesaretlendirir.

  Emeğe Saygı :330:
  McD0L4R bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş