Hikayeler arasındaki farklar

Konu 'Dil ve Anlatım 12. Sınıf' bölümünde ser-ser1991 tarafından paylaşıldı.

1. ser-ser1991

ser-ser1991 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Akadaşlar lütfen hikaye türlerinin bir birinden ayıran özelliklerini yazarmısınız?halk hikayesi,maupasant tarzı,çehov tarzı

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Kasım 2008
  2. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.180
    Ödül Puanları:
    36
    Olay Hikayesi: Maupassant // Durum Hikayesi: Çehov

a)Olay Hikayesi:>>> Maupassant tarzı da denir. Olay esastır.Bizdeki temsilcisi, Ömer Seyfettindir.

b)Durum Hikayesi:>>> Çehov tarzı da denir. Olaydan çok insanın belli bir zaman dilimindeki durumu anlatılır.Bizdeki temsilcisi, Sait Faik Abasıyanıktır
  3. cristalriver

cristalriver Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    :shy::shy:

Maupassant Biçimi : Hikâyede asıl olan "olay" dır. Okuyucunun hikâyeyi şöyle ya da böyle yorumlamasına imkân verilmez. Çünkü, hikâyedeki olay, mantıklı bir seyir hâlinde takip eder. Kişilerin portreleri, özenle ve ayrıntılı olarak çizilir.

Çehov Biçimi: Hikâyede asıl olan "olay" değildir. Hikâye, sona erdiği zaman her şey bitmiş değildir. Hikâye, asıl bundan sonra başlıyor demektir. Zira, kişiler tamamıyla tanıtılmadığı, olaylarda kesinlik hâkim olmadığı için okuyucunun hayal kurması devamlı hareket hâlindedir ve kendine göre yorumlar yapmaya uygundur.

maupassanta serim düğüm çözüm planınla anlatılır bir sonuca bağlanır. Çehov da da serim düğüm çözüm planı yoktur, bir sonuca bağlanmaz.
    Maupassant da okuyucuda merak ve heyecan uyandırır.Çehov da duygu ve hayallere yer verilir.
    serhat_8456 bunu beğendi.
  4. KADER YETİM

KADER YETİM Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bi de benden :) çehov tarzında sonu istediğin gibi getirebilirsin ama maurrassant da sonuç zaten vardır.
    serhat_8456 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş