Hrİstİyan ve hz.alİnİn zirhi

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde REYY@N tarafından paylaşıldı.

 1. REYY@N

  REYY@N Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  394
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0

  <SMALL>Hazret-i Ali (r.a)'ın, halifeliği zamanında, Kufe'de zırhı kayboldu. Bir müddet sonra bir Hrıstiyan'ın yanında ortaya çıktı. Hazret-iAli (r.a) onu hakimin huzuruna götürdü.

  </SMALL><SMALL>-Bu zırh benim malımdır; onu ne sattım, ne de birine bağışladım; şimdi onu, bu adamın yanında buldum,diye iddia etti.

  </SMALL><SMALL>Hakim:

  </SMALL><SMALL>-Halife iddiasını söyledi, sen ne dersin? diye Hıristiyan'a sordu. O, bu zırhın, kendi malı olduğunu, aynı zamanda halifenin sözünü yalanlamadığını, söyledi.

  </SMALL><SMALL>Hakim Hazret-i Ali (r.a)'na dönerek

  </SMALL><SMALL>- Sen iddia ettin, bu şahıs ise inkar ediyor. Bu durumda iddian için şahit getirmen lazım, dedi.

  </SMALL><SMALL>Hazret-i Ali (r.a) güldü ve

  </SMALL><SMALL>- Hakim doğru söylüyor, şimdi şahit getirmem gerek, fakat hiç bir şahidim yok, dedi.

  </SMALL><SMALL>Hakim, iddia edenin şahidinin olmamasına dayanarak, hrıstiyan'ın lehine karar verdi. O da zırhı aldı ve gitti.

  </SMALL><SMALL>Fakat, zırhın, kimin malı olduğunu daha iyi bilen Hristiyan' ın, bir kaç adım yürüdükten sonra vicdanı uyandı ve geri dönerek

  </SMALL><SMALL>- Böylesine bir hükümet ve davranış şekli alelade insanların keyfinden değil, peygamberlerin hükümet tarzıdır, dedi ve

  </SMALL><SMALL>- Zırh Ali'nindir' diye itiraf etti.

  </SMALL><SMALL>Kısa bir zaman sonra, onu, müslüman olarak Hazret-iAli (r.a)'ın sancağı altında, Nehrivan harbinde, savaşırken gördüler.

  </SMALL>

Sayfayı Paylaş