'Hukuk ve Adalet Dersi' Ortaokul 6. ve 7. Sınıflarda Seçmeli Ders Olacak

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokolle seçmeli 'Hukuk ve Adalet' dersi, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında ortaokul 6. ve 7. sınıflara verilecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında öğrencilere hukuk bilincinin geliştirilmesi uygulamaları ve 'Hukuk ve Adalet' dersi öğretim programı geliştirmek için işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, seçmeli ders olarak verilecek 'Hukuk ve Adalet' dersine ilişkin beklentilerini anlatarak, "Bu dersle en temel beklentim çocuklara başkalarının hakkına saygıyı öğretmesi ve bunu ilişkilerine yansıtabilmesi. Bu bakış açısı verilen bir öğrencinin hem özsaygısı gelişecek hem de hukuk hakları olduğu kadar görev ve sorumlulukları da gelişecektir" dedi.

  Eğitimde temel bilgi ve becerilerin kazandırılmasının esas olduğunu belirten Dinçer, bunun yanı sıra insanın toplu içerisinde ihtiyaç duyduğu kültürel ve insani değerlerle kişiliğinin inşa edilmesinin de göz ardı edilmeyecek bir unsur olduğunu ifade etti. Küresel çapta yaşanan sıkıntıların, ırkçılığın ve ayrımcılığın hukuk bilincinin eksikliğinden kaynaklandığını dile getiren Dinçer, demokrasi ve insan hakları bilincinin çocuklara verilmesi gerektiğini kaydetti.

  İlkokul ve ortaokul derslerinin öğretim programlarında hukuk ve adaletle ilişkili kazanımların temel alınarak, öğrencilerin temel hukuk kavramlarına ilişkin anlayışlarını ve hukuk bilinçlerini geliştirmeye çalışacaklarını söyleyen Dinçer, bir diğer hususun ise ortaokul 6. ve 7. sınıflarda 'Hukuk ve Adalet' dersinin seçmeli ders olarak verilmesinin olduğunu bildirdi.

  DERSLERİN İÇERİĞİ ÖZEL KOMİSYONLA BELİRLENECEK

  'Hukuk ve Adalet' dersinin çerçeve öğretim programının geliştirilmesi için özel bir komisyon oluşturulacağını belirten Dinçer, "Bu komisyon öğrencilerin gelişim özelliklerini de göz önünde bulundurarak çerçeve programların kazanımlarını ve içeriğini belirleyecek. Çerçeve öğretim programında, temel hukuk kavramları, haklar ve sorumluluklar, adaletin önemi, hukuk ve kanunlar, yargılama süreçleri ve mahkemeler gibi konular yer alacak" diye konuştu.

  6. ve 7. sınıflara getirilen seçmeli 'Hukuk ve Adalet' dersi için uygulama ve tanıtım materyallerinin de yer alacağını ifade eden Bakan Dinçer, "Amacımız, hak, adalet, özgürlük gibi insan olmaktan kaynaklanan tüm taleplerin hepimizin ortak talepleri olduğunu ve hepimizin hakkı olduğu bilincini çocuklarımıza verebilmektir" şeklinde konuştu.

  "YABANCI ÜLKELERE ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNULDU"

  Hukuk bilincinin fazla olduğu toplumlarda uyuşmazlıkların da azaldığını kaydeden Adalet Bakanı Sadullah Ergin, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğün geliştirilmesi misyonunda eğitim ve öğretimin büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Eğitim sürecinin aile ve okuldan başladığını dile getiren Ergin, bu bilinci yeterince alamamış insanların da hak ve sorumluluk bilincinden yoksun olduğunu bildirdi.

  Temel hukuk bilgilerinin ilkokul çağından itibaren verilmesi gerektiğini söyleyen Ergin, "Hukuk eğitimi ya lisans döneminde ele alınmış ya da vatandaşların kendi çabalarına bırakılmıştır. Oysaki gelişmiş ülkelerde bu konuda önemli yollar kat edilmiştir" dedi.

  Gerçekleştirilen çalışma sürecinde pek çok hazırlık yapıldığından bahseden Ergin, yabancı ülkelere çalışma ziyaretinde bulunulduğunu ve kamu araştırmalarının yapıldığını dile getirerek, "Bize uygun bir metodun oluşturulması için çalışıldı. İlk başta ortaokul 6. ve 7. sınıflarda seçmeli ders olarak 'Hukuk ve Adalet' dersinin önümüzdeki yıl okutulmaya başlanması benimsendi" diye konuştu.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş