Hürrem Sultanın entrikaları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde m merve tarafından paylaşıldı.

 1. m merve

  m merve Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Hürrem Sultanın entrikalarını bulan varsa lütfen yardım etsin!!??..:cold:
 2. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Kanuni sultan Süleyman, yaşlılık belirtileri göstermeye başlayınca, sarayda kimin veliaht olması ile ilgili entrikalar artmıştı. İşte bu entrikaların o dönemdeki baş oyuncularından biri, kendi oğullarından birini hükümdar yapmak isteyen Hürrem Sultan’dır.

  Kanuni’nin Veliahtı olarak, birinci eşi Gülbahar Hatun’dan olan Şehzade Mustafa, yetenekleri, başarıları ve etkin nüfusuyla öne çıkıyordu.

  Hürrem Sultan’ın Şehzade Mustafa’nın yerine Mehmet, Bayezid, Selim ve Cihangir isimli dört oğlundan birinin tahta çıkmasının önündeki en büyük engellerinden biri, sarayda şehzade Mustafa’ya en yakın kişi olan Sadrazam Makbul İbrahim Paşa idi.

  Hürrem sultan’ın asıl hedefi Şehzade Mustafa idi. Oğullarının hayatta kalması ve saraydaki saltanatının devamı onun öldürülmesine bağlıydı.

  İlk başlarda Mustafa’nın nüfusunu bir türlü kıramamış, bütün karalama çabalarına rağmen Kanuni’yi çok fazla etkileyememişti. Şehzade Mustafa’yı değişik yollarla öldürtmeye bile çalışmıştı. Bunlardan en ilginçlerinden biri, zehirli bir kaftanı hediye olarak Şehzade Mustafa’ya göndermesidir. Mustafa, üvey annesinin bu suikastinden, sevenlerinin önceden uyarması sonucu kurtulmuş, hediyeden şüphelenince bir hizmetkarına giydirmiş, hizmetli kaftanı giyince aninden ölmüştü.

  Kanuni çok sevdiği eşinden etkilenmeye başlamıştır. Rüstem Paşa, Şehzade Mustafa’nın mührünü kazıtıp, onun adına İran Şahına bağlılık bildiren bir mektup yazmış, gelen cevabı da gizlice ele geçirerek, Mustafa’yı ortadan kaldıracak en önemli ****le kavuşmuşlardır.

  Kanuni’yi oğlunun aleyhine döndüren en önemli olay, doğu seferine çıkarken Anadolu askerinin neredeyse tamamının yaşlı Padişahın yerine genç Şehzade Mustafa’yı tahtta görmek istemeleri, kendisinin de Dimetoka’ya dinlenmeye çekilmesi gerektiği haberlerini, abartı ve yalanlarla öğrenmesiydi.

  Rüstem Paşa, askerin bu isteklerini, İran Şahına yazılan mektupla beraber Osmanlı Sultan’ına sunmuş, böylelikle işin sonuna gelinmişti. Kanuni bu duruma çok üzülmüş, sevdiği oğlunun kendine komplo hazırladığını sanmıştı. Sefer sırasında ordu konaklarken, kendisini çadırında ziyarete gelen ve hiçbir şeyden haberi olmayan oğlu Şehzade Mustafa’yı kendi gözlerinin önünde yedi cellada boğdurtmuştur.

  Hürrem Sultan’ın istediği olmuş. Mustafa gibi Kanuni’den sonra yetenekleri ve başarılarıyla tahtı hak eden değerli bir Veliaht ortadan kaldırılmış, yerine Şanlı Osmanlı İmparatorluğunu duraklama dönemine sokan, yeteneksiz, İstanbul dışına dahi çıkmaktan korkan, yönetimi diğer devlet erkanına bırakan II.Selim, lakabı ile ‘’Sarı Selim’’ tahta çıkmıştır.

Sayfayı Paylaş